Chlor, pierwiastek z grupy fluorowców. W dużym stężeniu śmiertelnie niebezpieczny, w wodzie kranowej – zupełnie nieszkodliwy, poza sporadycznymi przypadkami uczulenia. Chlor występuje też w bardzo niewielkich ilościach w organizmie człowieka, gdzie służy m.in. do utrzymywania równowagi wodno-elektrolitowej.

Czym jest chlor?

Chlor to pierwiastek należący do grupy fluorowców. W naturze występuje w postaci gazowej i ma silne właściwości trujące. Natomiast poskromiony przez człowieka, mieszany jest w niewielkich ilościach z wodą, tworząc mieszankę powszechnie wykorzystywaną jako środek dezynfekujący. Od dziesięcioleci stosowany jest w komunalnych wodociągach, czy na basenach, służąc do eliminacji bakterii, wirusów i grzybów.

Stosowanie chloru wciąż wzbudza kontrowersje i jest źródłem obaw, mimo zapewnień naukowców, iż stosowane związki, takie jak podchloryn, chloramina czy dwutlenek chloru, mają bardzo niskie stężenie i nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czy chlor jest szkodliwy?

Czy chlor jest szkodliwy? To zależy. W czystej postaci jest wręcz zabójczy – nieprzypadkowo na frontach I wojny światowej stosowany był jako gaz bojowy o masowej skali rażenia. Obecnie kontakt z gazową postacią chloru mogą mieć pracownicy różnego typu laboratoriów oraz zakładów przemysłowych. Jest to praca w warunkach szczególnego ryzyka, bowiem już nawet krótkotrwały kontakt z chlorem powoduje silne podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, kaszel, nudności, wymioty, czy krwotok.

Jak czytamy w opracowaniu Chlor Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego, 8-godzinna ekspozycja na chlor o stężeniu 2,9 mg/m3 prowadzi do istotnych zmian czynnościowych płuc. Konsekwencją może być ich obrzęk – potencjalnie zagrażający życiu. Pamiętać jednak należy, że w wodzie, która płynie w kranach lub jest chlorowana na pływalniach, stężenie tego typu substancji jest bardzo niskie. Do tego stopnia, że z wielu miejskich wodociągów wodę można pić tak, jak butelkowaną.

Uczulenie na chlor

U nielicznych osób występuje reakcja nazywana uczuleniem na chlor. Niekiedy ma ona związek z ekspozycją na tę substancję w zbyt dużym stężeniu (np. w nieumiejętnie zdezynfekowanym basenie), czasem jest natomiast wynikiem indywidualnych predyspozycji.

Do typowych objawów uczulenia na chlor należą:

  • wysypka skórna, świąd, pieczenie,
  • zaczerwienienie, obrzęk,
  • wysuszenie, łuszczenie się skóry,
  • podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, kaszel, katar,
  • podrażnienie spojówek, łzawienie,
  • ból brzucha, biegunka, wymioty.

Co istotne, uczulenie na chlor nie jest traktowane jako alergia sensu stricto.  Chlor nie jest bowiem alergenem – nie powoduje reakcji układu immunologicznego z użyciem przeciwciał IgE.

Leczenie „alergii na chlor”

Tak zwana „alergia na chlor” leczona jest zazwyczaj czysto objawowo. W użyciu są przede wszystkim leki przeciwhistaminowe – substancje chemiczne blokujące w organizmie działanie histaminy i ograniczające reakcję zapalną. Środki tego typu w żaden sposób nie oddziałują jednak na przyczynę wystąpienia zaburzenia.

Ponieważ uczulenie na chlor nie jest typową alergią, nie używa się w jego przypadku tak zwanej immunoterapii, czyli leczenia polegającego na zwiększaniu tolerancji alergika na coraz silniejsze dawki określonej substancji. W przypadku chloru najskuteczniejsza jest profilaktyka, która sprowadza się do unikania kontaktu z tą substancją przez osobę, u której występują niepożądane reakcje.

Chlor w proszku

W odpowiedniej formie chlor można stosować do dezynfekcji (na przykład przydomowego basenu) na własną rękę. W sklepach dostępne są dwa typy środków zawierających ten pierwiastek lub jego związki, które pozwalają na jego wygodne i bezpieczne wykorzystanie. Są to:

  • chlor w proszku,
  • chlor w tabletkach.

Chlor w proszku, a właściwie granulacie, najczęściej ma działanie typu szokowego. Nie zawiera tak zwanego stabilizatora, jest silny, ale nietrwały, co oznacza, że po jego użyciu można stosunkowo szybko i bezpiecznie wziąć kąpiel w zdezynfekowanym basenie.

Chlor w organizmie

Należy wiedzieć, że w śladowych ilościach znajduje się też chlor w organizmie człowieka i innych ssaków, stanowiąc niezwykle cenny makroelement, sprzyjający zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. W przeważającej części chlor znajduje się w osoczu krwi, zaś do organizmu dostarczany jest z pożywieniem (w największych ilościach – w soli). Zaburzenia poziomu chloru i innych chlorków (np. soli kwasu solnego) objawiają się poprzez:

  • biegunki, nudności, wymioty,
  • zawroty głowy, omdlenia, zasłabnięcia,
  • odwodnienie,
  • uczucie przemęczenia.

Obserwując tego typu objawy należy niezwłocznie wykonać stosowne badanie poziomu chloru w organizmie (zazwyczaj oznaczany jest wraz z innymi elektrolitami), zwłaszcza że konsekwencje zaburzeń mogą być śmiertelne.

Chlorki – norma, badanie krwi

Jeżeli chodzi o chlor, norma w badaniu krwi wynosi 95 -105 mmol/l. Wartości powyżej normy (tak zwana hiperchloremia) świadczyć mogą o:

  • odwodnieniu (np. w wyniku biegunki),
  • nadczynności przytarczyc,
  • zaburzeniu pracy nerek,
  • zespole Cushinga,
  • zmniejszonym stężeniu białek we krwi.

Jeśli natomiast badanie krwi wykaże poziom chloru poniżej normy (hipochloremia), powodem może być:

  • zastoinowa niewydolność krążenia,
  • rozedma płuc,
  • choroba Addisona.

W wielu przypadkach, gdy poziom chloru znajduje się powyżej lub poniżej normy, mówimy o stanach bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia życia.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down