para, ciąża, badanie

 

USG, badania prenatalne, pomiar glukozy czy morfologia to bezinwazyjne źródło wiedzy o Twoim dziecku.

Na początek:

Glukoza i grupa krwi:

- badanie tolerancji glukozy, oznaczanie grupy krwi oraz przeciwciał w przypadku konfliktu serologicznego. Im wcześniej je wykonasz, tym lepiej

Cytologia – na początku i pod koniec ciąży

To badanie wykonaj na samym początku ciąży wraz z badaniem na stopień czystości pochwy. Dzięki temu możesz wykryć jak najwcześniej niebezpieczną dla dziecka infekcję. Jeszcze po 34 tygodniu ciąży będziesz musiała wykonać kolejne badanie bakteriologiczne.

Co miesiąc:

- zgłoś się do lekarza by zbadać morfologię, krew i mocz.

USG – minimum dwa razy

Badanie USG jest wykonywane minimum dwa razy w czasie ciąży. Dzięki temu badaniu możesz dokładnie ocenić budowę i rozwój płodu. Radzimy wykonać badania USG:

- w 10-14 tygodniu ciąży – pozwoli na wczesne wykrycie wad rozwojowych płodu, ocena przezierności karkowej,
- w 18-22 tygodniu ciąży – wykrywa się już wiele wad genetycznych,
- w 28-32 tygodniu ciąży – ocena rozwoju płodu,
- w 36-40 tygodniu ciąży - ocena ryzyka okołoporodowego, położenia, wielkości i rozwoju płodu.

Badanie USG pozwala lekarzowi dokładnie obserwować rozwój płodu.

Ciężar ciała – przy każdej wizycie

Przy każdej wizycie u lekarza powinnaś się ważyć. Zwiększony apetyt, jaki możesz odczuwać w czasie ciąży związany jest z zapotrzebowaniem na brakujące składniki odżywcze, witaminy i sole mineralne. Zbyt duży przyrost wagi może wynikać z zatrzymywania wody w organizmie, a także – co dużo groźniejsze – wskazywać na tzw. zatrucie ciążowe.

Pod koniec ciąży jeszcze raz cytologia

Jeszcze po 34 tygodniu ciąży będziesz musiała wykonać kolejne badanie bakteriologiczne.

Kontakt ze zwierzętami

Jeśli masz częsty kontakt ze zwierzętami, powinnaś poddać się badaniom wykluczającym chorobę odzwierzęcą (Toksoplazmozę).

Wady wzroku

Jeśli masz wadę wzroku przed porodem musisz pójść do okulisty, żeby ocenił czy poród może odbywać się w sposób naturalny czy też przez cesarskie cięcie. Dlaczego? Ponieważ wzrastające ciśnienie w czasie porodu może grozić odklejeniem siatkówki oka.

Wiek

Jeśli masz powyżej 35 lat, a w rodzinie zdarzały się przypadki chorób genetycznych, powinnaś wykonać badania prenatalne. Są one bezpieczne dla Ciebie jak i dla Twojego maleństwa. Pamiętaj, żeby wyniki wszystkich badań zbierać i pokazać lekarzowi przed porodem.


Szo/medme.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down