Atak astmy pojawia się nagle na skutek różnego rodzaju czynników: silnych emocji, nagłego oziębienia lub, w przypadku astmy alergicznej, przez kontakt z alergenem. Ile trwa atak astmy i jak pomóc osobie, u której on wystąpił?
Jak wygląda atak astmy?
O ataku astmy mówimy, gdy w organizmie dochodzi do nagłego, silnego skurczu oskrzeli. Reakcja ta może zostać wywołana przez wiele czynników. W przypadku astmy oskrzelowej często są to silne emocje lub zimne powietrze, u chorych na astmę alergiczną do napadu dochodzi w wyniku kontaktu z alergenem, a przy astmie wysiłkowej objawy ujawniają się w trakcie lub po aktywności fizycznej.
Charakterystyczna dla ataku astmy jest duszność oraz uczucie ucisku lub ciężkości w klatce piersiowej. Kolejne symptomy to świszczący oddech i suchy kaszel. Astmatyk podczas napadu zaczyna mieć problemy z oddychaniem i mówieniem, jego tętno jest przyspieszone, a stres i lęk wzmagają zapotrzebowanie na tlen, co może jeszcze bardziej nasilić objawy. Przy ciężkim ataku chory oblewa się potem, jego skóra staje się blada, a wargi sinieją.
Atak astmy - co robić?
Przede wszystkim nie panikować. Chory widząc nasze zdenerwowanie sam zacznie stresować się bardziej, a to zdecydowanie mu nie pomoże. Zacznijmy od otwarcia okna, celem zapewnienia astmatykowi świeżego powietrza. Krok ten należy pominąć jedynie w sytuacji, gdy za oknem mróz i smog - czynniki te mogą bowiem zaostrzyć atak.
Zapewnijmy choremu wygodną pozycję i zdejmijmy z niego części garderoby, które uciskają szyję - apaszkę czy krawat. Jeśli atak był wywołany przez kontakt z alergenem, należy jak najszybciej usunąć go z otoczenia. Każdy astmatyk powinien mieć przy sobie inhalator z lekiem, który rozszerza oskrzela.
Gdy dojdzie do ataku, należy jak najszybciej go zaaplikować. Zwykle wystarczy jeden wziew, jeśli jednak objawy nie zaczną ustępować po kilku minutach, trzeba będzie wykonać go ponownie. Należy wiedzieć, iż chory powinien przyjąć lek sam, a my możemy mu jedynie mu to ułatwić, np. wyjmując go z torby i podając. Jeżeli z upływem czasu stan chorego się nie poprawi, konieczne będzie wezwanie lekarza.
Atak astmy w nocy
Atak astmy może zaskoczyć chorego w środku nocy, zwłaszcza jeśli jest powiązany z astmą sercową. Niezależnie od pory dnia czy miejsca, w którym dojdzie do napadu, postępowanie zawsze powinno wyglądać tak samo. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dychawicy sercowej powodem wystąpienia ataku jest niewydolność lewej komory serca, która jest powiązana z wadą lub chorobą serca.
W tym przypadku duszność ustępuje po co najmniej 30 minutach, przy czym aby tak się stało chory musi zmienić pozycję z leżącej na siedzącą lub stojącą. Powinien jednak unikać wysiłku i nie chodzić. Jeśli duszność będzie wyjątkowo silna i dołączy do niej sinica lub odkrztuszanie plwociny o różowym zabarwieniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza - może to bowiem oznaczać obrzęk płuc, który jest stanem zagrażającym życiu.
Atak astmy bez inhalatora
Osoby chore na astmę zawsze powinny mieć przy sobie lek, który szybko rozkurczy oskrzela. Jeśli jednak z jakichś powodów podczas ataku, inhalatora nie będzie pod ręką, konieczne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego.
Brak reakcji lub możliwości podania odpowiedniego preparatu mogą skończyć się odmą prężną, rozstrzeniem oskrzeli, obrzękiem płuc, nieodwracalnymi utrudnieniami w przepływie powietrza przez oskrzela, a nawet zgonem wyniku niedotlenienia, dlatego tak ważne jest, by za atakiem astmy zawsze szła pierwsza pomoc.
Domowe sposoby na atak astmy
Ataki astmy leczy się specjalnymi lekami, które działają rozkurczowo na oskrzela, zwłaszcza beta-2-mimetykami. W żadnym razie nie można opierać się jedynie na tak zwanych domowych sposobach. Metody takie jak picie niektórych ziół stosuje się jedynie wspomagająco, a ich efekt można zaobserwować jedynie przy dłuższym stosowaniu. Zdecydowanie nie nadają się one do zahamowania ataku astmy.
Autor: Olga Szymkowiak
Zobacz także: