Apteki internetowe oferują szeroką gamę produktów leczniczych, zarówno tych wydawanych na receptę, jak i tych, które nie wymagają przepisu lekarza. Apteki online są wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym oszczędzać czas, a nierzadko także pieniądze.

apteka-internetowa

Jak działa apteka internetowa? Jakie przepisy regulują funkcjonowanie tego typu podmiotów? Czy apteki internetowe mogą wysyłać leki do domu? Dlaczego warto wybrać opcję rezerwacji produktu online z odbiorem osobistym w aptece stacjonarnej?

Jak działa apteka internetowa?

Obrót lekami przez internet regulowany jest przez ustawę Prawo Farmaceutyczne z 2001 roku oraz rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Działające na ich podstawie apteki internetowe do pewnego stopnia przypominają funkcjonujące w sieci sklepy, podlegają jednak znacznie bardziej rygorystycznym obwarowaniom dotyczącym możliwości wysyłki zakupionych towarów, ich odbioru, a także transportu. Istnieje kilka modeli sprzedaży leków online.

Najbardziej upowszechniony jest standard: kup w Internecie, odbierz w najbliższej aptece. Część aptek online prowadzi też sprzedaż wysyłkową bezpośrednio na adres odbiorcy, jednak nie wszystkie leki mogą być dystrybuowane w ten właśnie sposób. Prawo farmaceutyczne wyraźnie bowiem różnicuje zasady dotyczące sprzedaży leków na receptę i bez recepty (OTC), w pierwszym z wymienionych przypadków będąc znacznie bardziej restrykcyjnym.

Sprawdź też: E-recepta - czym są i jak działają recepty elektroniczne

Sprzedaż leków bez recepty w aptece online

Przepisy regulujące internetową sprzedaż leków bez recepty są relatywnie liberalne. Tego typu medykamenty można zamówić online i odebrać w dowolnej aptece, polski system prawny dopuszcza też możliwość sprzedaży wysyłkowej, z dostawą do domu lub na inny wskazany przez pacjenta adres. Sposób organizacji dostaw w dużej mierze zależy więc od konceptu biznesowego danej apteki (część z nich oferuje obie możliwości, część tylko jedną).

Artykuł 68. ustawy Prawo Farmaceutyczne precyzuje jedynie, iż wysyłka musi się odbywać w warunkach zapewniających jakość produktu leczniczego oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Klienci powinni pamiętać, że te internetowe apteki, które decydują się na sprzedaż wysyłkową leków bez recepty, powinny być oznaczonym wyraźnym logo, jednolitym na terenie całej UE. 

Czy apteka internetowa wysyła leki na receptę?

Jeśli chodzi natomiast o leki na receptę, apteki internetowe obowiązują znacznie bardziej rygorystyczne regulacje. O ile w przypadku środków OTC odbiór w aptece stacjonarnej jest tylko jedną z dostępnych na rynku opcji, o tyle pacjenci kupujący online środki wydawane z przepisu lekarza nie mają innego wyjścia – zamówione farmaceutyki muszą odebrać we wskazanym punkcie aptecznym. Polskie prawo nie zezwala bowiem aptekom internetowym na sprzedaż wysyłkową tego typu medykamentów. Farmaceuci nie mają możliwości obejścia tego przepisu, po tym jak ostatecznie za niedopuszczalną została uznana tzw. sprzedaż pełnomocnicza, czyli mechanizm w myśl którego pacjent upoważnia np. kuriera do odebrania leku w jego imieniu i dostarczenia pod wskazany adres. Z punktu widzenia pacjenta furtką jest skorzystanie z tego typu usług świadczonych przez podmioty zarejestrowane poza granicami kraju. Druga ewentualność, czyli zakup w Internecie z nielegalnego źródła, jest z oczywistych względów dalece niewskazana.

Czytaj też: Recepty online - jak zamówić receptę przez Internet

Dlaczego apteka internetowa jest lepsza od stacjonarnej?

Kupowanie leków w aptekach internetowych jest z wielu powodów wygodniejsze i korzystniejsze, niż w aptekach stacjonarnych. I to nawet w sytuacji, gdy dany produkt zostanie zamówiony do odbioru w punkcie aptecznym. Osoby korzystające z tradycyjnego systemu sprzedaży bardzo często spotykają się z sytuacją, w której okazuje się, że dana apteka nie ma „od ręki” leku przepisanego przez lekarza. Oznacza to konieczność zostawienia recepty i ponownej wizyt w aptece za kilka godzin lub kilka dni. Wcześniejsza rezerwacja leku przez internet daje pewność, że zamówiony produkt będzie czekać do odbioru. Drugą korzyścią jest możliwość skorzystania z niższych cen na produkty nieobjęte refundacją, co możliwe jest dzięki niższym kosztom funkcjonowania aptek internetowych.

Internetowa apteka z odbiorem własnym czy do domu?

Dla wielu osób korzystających z usług aptek internetowych zamawianie produktów do odbioru w punkcie stacjonarnym może się paradoksalnie okazać korzystniejsze i wygodniejsze, niż opcja dostawy do domu. Przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, odbierając lek w tradycyjnej aptece, pacjent ma możliwość konsultacji z farmaceutą, dotyczącej dawkowania, czy ewentualnych przeciwwskazań oraz interakcji. Po drugie, leki w takim przypadku przewożone są specjalnym transportem aptecznym, w ściśle określonych warunkach, co wpływa na bezpieczeństwo przewozu. Po trzecie, leki zamówione przez Internet do odbioru w aptece stacjonarnej często dostępne są jeśli nie od ręki, to zazwyczaj w ciągu około 24 godzin, przez 7 dni w tygodniu. Przeważnie termin realizacji jest więc krótszy, niż w przypadku sprzedaży wysyłkowej.

Autor: Piotr Brzózka

Źródła:

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. (Dz.U. 2001 nr 126 poz. 1381)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych (Dz.U. 2015 poz. 481)
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down