Anyż gwiazdkowy to nie tylko popularna przyprawa świąteczna o charakterystycznym gwieździstym kształcie, ale także skarbnica właściwości leczniczych. Doskonale sprawdza się w leczeniu niestrawności, uporczywego kaszlu i grypy, a także trądziku i innych niedoskonałości skórnych. Zatem jak stosować anyż gwiazdkowaty?
Anyż gwiazdkowy stosowany jest w ziołolecznictwie już od starożytności, jednak w Polsce znany jest od czasów średniowiecza, spopularyzowali go Benedyktyni. Posiada wiele właściwości leczniczych, a jego korzenny smak i zapach sprawia, że chętnie wykorzystywany jest do potraw, szczególnie tych świątecznych.
Anyż gwiazdkowy – co to jest?
Anyż gwiazdkowy to suszone owoce drzewa badian właściwy. To wiecznie zielone drzewo rośnie na terenach południowo-wschodniej Azji. Owoc ma charakterystyczny kształt ośmioramiennej gwiazdy, wypełnionej nasionami, po wysuszeniu ma brunatny kolor.
Wykorzystywany jest nie tylko jako przyprawa, ale również jako składnik leków i kosmetyków.
Przeczytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup
Anyż gwiazdkowy a anyżek
Anyż gwiaździsty bardzo często jest mylony z anyżkiem, czyli owocami innej rośliny - biedrzeńca anyżu, która należy do rodziny selerowatych i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego.
Różni je rodzaj owoców. Anyż gwiazdkowy ma brunatny, natomiast anyżek szaro-zielony kolor. Łączy je jednak składnik olejku, czyli anetol. Dzięki temu obie rośliny mają właściwości wiatropędne, przeciwbólowe i antyseptyczne.
Sprawdź: Olejek arganowy – zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji
Anyż gwiazdkowy – właściwości
Anyż gwiazdkowy ma wiele właściwości leczniczych oraz kosmetycznych:
- działa rozkurczowo i wiatropędnie, pobudza wydzielanie soków trawiennych;
- działa wykrztuśnie, pobudzając wydzielanie śluzu;
- zawarty w anyżu kwas szikimowy wspomaga leczenie grypy;
- działa moczopędnie oczyszczając organizm z toksyn;
- wspiera laktację u kobiet w okresie połogu;
- kwas szikimowy ma właściwości złuszczające naskórek;
- anetol, który jest składnikiem olejku ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe.
Dzięki tym licznym właściwościom anyż jest składnikiem wielu leków i kosmetyków.
Dowiedz się: Olej z awokado – dlaczego warto mieć go w swoim domu?
Anyż gwiazdkowy – zastosowanie
Anyż w kosmetologii dzięki swoim właściwościom jest stosowany jako składnik kosmetyków i leków przeciwtrądzikowych. Zwalcza niedoskonałości skóry, jednocześnie nie podrażniając naskórka. Zapobiega przebarwieniom, a dodatkowo wygładza i rozświetla cerę.
Anyż gwiazdkowaty doskonale sprawdza się również u osób z problemami żołądkowymi. Skutecznie eliminuje objawy niestrawności, dzięki działaniu wiatropędnym i wspomagającym wydzielanie soków trawiennych. Wspiera również prawidłowe wchłanianie składników pokarmowych. Stosowany jest jako składnik leków lub w formie herbatek na trawienie.
Trzecim częstym zastosowaniem anyżu jest leczenie grypy i kaszlu. Należy jednak pamiętać, że działa on wykrztuśnie, dlatego tych leków nie powinno się stosować wieczorem.
Kobiety w połogu mające problemy z apetytem i laktacją również powinny zainteresować się działaniem tej przyprawy. Warto zapytać lekarza o odpowiednie zastosowanie.
Zobacz: Olejek cytrynowy – gdzie się sprawdzi?
Anyż gwiazdkowy – jak stosować w kuchni?
Anyż gwiazdkowy ma korzenny, słodkawy smak i zapach. Można go dodawać w całości
w postaci charakterystycznej gwiazdki lub zmielony bezpośrednio przed użyciem.
W Polsce wykorzystywany jest głównie w czasie świąt Bożego narodzenia do wypieków oraz mięs. Na jego bazie przyrządza się również likiery oraz rozgrzewające syropy do herbaty. Można dodawać go także do kompotów (przede wszystkim z suszu i śliwek), dżemów i konfitur.
Jednak w kuchni orientalnej ma on zdecydowanie szersze zastosowanie. Jest popularnym składnikiem mieszanki przypraw o pięciu smakach do kurczaka i wołowiny oraz zup. Bez anyżu nie może się obyć również orientalna herbata masala chai.
Sprawdź: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie
Anyż gwiazdkowy – przechowywanie
Anyż gwiazdkowy, tak jak większość przypraw nie lubi wilgoci, wysokiej temperatury oraz słońca, dlatego najlepiej przechowywać go w zamkniętym szklanym pojemniku.
Anyż powinien być przechowywany w całości, gdyż wtedy nawet przez długie miesiące utrzymuje swoje walory smakowe, zapachowe, a także wszystkie właściwości lecznicze.
Czytaj także: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Autor: Dominika Rusek