papryczki chilli na straganie

Nie istnieje magiczny sposób na zrzucenie wagi i osiągnięcie wymarzonej sylwetki bez aktywności fizycznej i stałej zmiany nawyków żywieniowych. Nawet jeśli uda nam pozbyć kilku kilogramów wspierając się kolejną, wycieńczającą organizm dietą, po krótkim czasie waga wraca do poprzedniego stanu i pojawia się efekt jo-jo. Matka Natura dała nam jednak kilku sprzymierzeńców w walce z nadprogramowymi kilogramami. Warto pochylić się nad ich cennymi właściwościami.

Błonnik zwiększa uczucie sytości

Błonnik pokarmowy to kompleks różnorodnych substancji pochodzenia roślinnego, które nie ulegają trawieniu przez enzymy oraz nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Produkty bogate w błonnik są naturalnym sprzymierzeńcem osób walczących z otyłością, a także chorych na cukrzycę, miażdżycę i kamicę nerkową. Błonnik ma naturalną zdolność pęcznienia w ludzkim organizmie, dzięki czemu wywołuje na długo uczucie sytości. Ponadto opóźnia przemianę węglowodanów i obniża stężenie glukozy we krwi, a nawet przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Błonnik reguluje także pracę jelit i przeciwdziała zaparciom, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Jest naturalnym prebiotykiem  odkryto pozytywny wpływ błonnika na rozwój flory bakteryjnej w jelitach oraz prewencję chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Zmniejsza wchłanianie szkodliwych substancji i sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn, kwasów żółciowych i metali ciężkich.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzienne spożycie błonnika u osób dorosłych powinno wynosić 20-40 g.

Stosując dietę bogatą w błonnik, trzeba koniecznie pamiętać o wypijaniu co najmniej dwóch litrów płynów dziennie. Ponieważ błonnik wchłania duże ilości wody może wywołać zaparcia, wzdęcia, wymioty i bóle brzucha. Nadmiar błonnika może także upośledzać wchłanianie ważnych pierwiastków, w tym żelaza, wapnia i cynku oraz obniżyć skuteczność niektórych leków, na przykład tabletek antykoncepcyjnych. Najcenniejszym źródłem błonnika pokarmowego są rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa i owoce.

Grejpfruty przyspieszają przemianę materii

Te niskokaloryczne owoce są w 90% złożone z wody. 100 gram grejpfruta dostarcza jedynie 34 kalorii. Zawierają kwasy organiczne, sporą ilość witamin z grupy B, witaminę C, E i P. Jedzenie grejpfrutów poprawia pracę żołądka i korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, a także przyspiesza przemianę materii. Za gorzki smak owocu odpowiada naringina, glikozyd flawonoidowy, który obniża poziom cholesterolu we krwi, działa przeciwzapalnie, przeciwrakowo i antyseptycznie. Związek ten wykazuje także działanie lekko przeczyszczające i przyspiesza spalanie tłuszczu. Grejpfruty najlepiej spożywać wraz z białą skórką, która zawiera pektyny będące źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Co ciekawe, w Azji grejpfruty uznawane są za niejadalne. Włączając grejpfruty do codziennej diety należy pamiętać, że zaburzają one metabolizm wielu substancji chemicznych zawartych w lekach, w tym obniżających poziom cholesterolu. Nie każdy więc może je spożywać w większej ilości.

Kawa zwiększa tempo przemiany lipidów

Kawa pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie i najbardziej powszechnym źródłem kofeiny, znanej ze swoich właściwości pobudzających. Wokół tego aromatycznego napoju od dawna pojawiało się wiele kontrowersji. Mimo licznych badań na temat wpływu kawy na ludzki organizm prowadzonych już od XIX wieku, naukowcom nadal nie udało się jednoznacznie określić jak oddziałuje na ludzkie zdrowie. Lista pozytywnych właściwości tego napoju zdaje się jednak przewyższać ilość negatywnych aspektów. Jak udowodniono, picie kawy polepsza pamięć i koncentrację oraz zdolności poznawcze. Zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, korzystnie wpływa na krążenie i układ trawienny, a także przyspiesza perystaltykę jelit i metabolizm, zwiększając tym samym tempo przemiany lipidów (w tym kwasów tłuszczowych, będących jedną z grup lipidów).

Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II nawet o 50%, a także ryzyko zachorowania na raka jelita i wątroby.

Kawa znana jest ze swojego działania moczopędnego. Picie czarnej, niesłodzonej kawy (najlepiej espresso) faktycznie przyspiesza spalanie tłuszczów i wpływa pozytywnie na proces odchudzania. Należy jednak pamiętać, że spożywanie jej w zbyt dużej ilości przynosi więcej szkód niż pożytku.

Papryczki chili naturalnie spalają tłuszcz

Przyprawy nie tylko poprawiają smak i nadają potrawom aromat, ale także wykazują wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Najlepiej spożywać je w postaci surowej, gdyż wtedy zawierają najwięcej dobroczynnych związków i mikroelementów. Najpopularniejszym spalaczem tłuszczu pochodzącym z pożywienia jest kapsaicyna zawarta w papryczkach chili. Związek ten nadaje im ostry, charakterystyczny smak, ale także wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Zewnętrznie stosowana jest w maściach i plastrach rozgrzewających stawy i mięśnie.

Naukowcy odkryli, że kapsaicyna pobudza komórki rakowe do samozniszczenia, atakując źródła ich energii.

Związki tej substancji zawiera także pieprz i imbir. Jej odchudzające właściwości polegają na zwiększaniu wytwarzania ciepła przez stymulowanie produkcji adrenaliny i dopaminy. Kapsaicyna poprawia metabolizm tłuszczów i zapobiega ich odkładaniu w tkankach organizmu.

Podczas odchudzania warto sięgnąć także po zioła takie jak mięta, szałwia, cząber i kminek, które wspomagają trawienie i wydzielanie soku żołądkowego oraz zapobiegają wzdęciom. Osoby dbające o linię powinny również „zaprzyjaźnić się” z cynamonem, imbirem i curry. Pamiętajmy również, że niektóre przyprawy osłabiają działanie innych, dlatego warto poznać ich właściwości i umiejętnie je stosować zgodnie z tym, co chcemy osiągnąć.

Czerwona herbata oczyszcza z toksyn

Czerwona herbata, zwana przez Chińczyków „smoczą herbatą” ma charakterystyczny, intensywny smak i zapach, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Jej właściwości pomagające zrzucić wagę rekompensują jednak walory smakowe napoju. Poddawana jest krótszemu procesowi fermentacji niż herbata czarna, dzięki czemu zachowuje więcej cennych enzymów i mikroelementów. Brunatny napój wykazuje pozytywne działanie na cały organizm, gdyż oczyszcza go z toksyn i wzmacnia układ odpornościowy oraz wątrobę. Czerwona herbata polecana jest osobom zmagającym się z podwyższonym cholesterolem, poprawia także krążenie, pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Odchudzający wpływ czerwonej herbaty związany jest z zawartymi w niej polifenolami, które przyspieszają przemianę materii i wspomagają metabolizm tłuszczów. Herbata reguluje pracę żołądka i wydzielanie żółci. Czerwona herbata pita po posiłkach sprawia, że zawarte w jedzeniu tłuszcze wchłaniane są w prostszej, bardziej przystępnej dla organizmu formie i przetwarzane w energię, a nie odkładane w postaci tkanki tłuszczowej.

5 przykazań w odchudzaniu

Podstawą każdego procesu redukcji wagi jest stała zmiana nawyków żywieniowych oraz ogólnego stylu życia. Samo spożywanie produktów powszechnie uznanych za wspomagacze odchudzania na niewiele się zda, jeśli będziemy popełniali stare błędy. Zawsze odchudzanie należy przeprowadzać z głową, aby cieszyć się pozytywnymi efektami na stałe. Włączmy do swojego życia 5 podstawowych przykazań odchudzania, a efekty pojawią się same.

  1. Jedz minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie
  2. Pij więcej niegazowanej wody, min. 1,5 litra dziennie
  3. Nie głodź się! Spożywaj 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia
  4. Ostatni, lekki posiłek zjedz min. 3 godziny przed snem.
  5. Zwiększ aktywność fizyczną. Jeśli nie możesz uprawiać sportu, spaceruj przynajmniej godzinę dziennie.

 

Autor: Ewelina Malka, 16.06.2015r.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down