Stopy, choć często pomijane w codziennej pielęgnacji, dźwigają cały ciężar ciała i wymagają szczególnej troski. Ich zaniedbanie może prowadzić do problemów skórnych, takich jak zrogowacenia. Skąd bierze się zgrubiały naskórek i jakie są skuteczne metody jego usuwania? Poznaj sprawdzone sposoby na gładkie i miękkie stopy, które zapewnią im komfort i zdrowy wygląd każdego dnia.

Czym są zrogowacenia na stopach?

Zrogowacenia na stopach to częsta dolegliwość. Skóra stóp jest grubsza, pozbawiona gruczołów łojowych i podatna na wysuszenie. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która będzie wspomagać naturalny proces złuszczania się naskórka. Błędy w dbaniu o skórę mogą go zakłócić, w wyniku czego pojawia się zrogowacenie na stopie. Jak wygląda ten mechanizm?

Zrogowaciały naskórek na stopach to efekt nadmiernego gromadzenia się naskórka w jednym miejscu. Skóra staje się grubsza, szorstka w dotyku, może pękać i powodować ból. Najpopularniejszym rodzajem takich zgrubień jest modzel. Zrogowacenia na stopach tego typu nie są bolesne, w przeciwieństwie do nagniotków, czyli odcisków. Są to zmiany z rdzeniem, niekiedy występujące wraz ze stanem zapalnym.

 

Przyczyny powstawania zrogowaceń

Zrogowacenia na stopach mogą mieć różne przyczyny - począwszy od niewłaściwej pielęgnacji skóry, a na deformacji stóp kończąc.

Najczęstsze powody zrogowacenia skóry na stopach to:

·       niewłaściwe obuwie (za ciasne, za duże, bez odpowiedniej amortyzacji),

·       zła pielęgnacja stóp (brak nawilżania i złuszczania skóry, nieodpowiednie stosowanie pumeksu, tarki do stóp),

·       urazy mechaniczne (otarcia, ucisk),

·       wady i deformacje stóp.

Bolesne zrogowacenia na stopach mogą współistnieć z innymi chorobami, m.in. z   cukrzycą, łuszczycą czy grzybicą złuszczającą. Pogrubienie naskórka niekiedy ma podłoże genetyczne - rogowce stóp i dłoni to choroba, której nie można całkowicie wyleczyć.

 

Profesjonalne usuwanie zrogowaceń na stopach

W przypadku problemów ze zgrubiałym naskórkiem, najlepiej wybrać się do gabinetu kosmetycznego na usuwanie zrogowaceń na stopach. Bezbolesny zabieg poprawi kondycję skóry w mgnieniu oka. Podolog lub dermatolog wiedzą, jak skutecznie pozbyć się zrogowaceń. Co więcej, dotyczy to także dużych, przewlekłych zmian.

Jak usunąć zrogowacenia na stopach u podologa? W tym celu specjalista mechanicznie pozbywa się nadmiaru naskórka, stosując frezarkę kosmetyczną. Po zabiegu pielęgnacja stóp jest uzupełniana o peeling, maskę, może wykonać także relaksujący masaż lub pedicure, w zależności od oferty gabinetu.

Efekty zabiegu możesz wzmocnić dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry.

 

Preparaty i kremy na zrogowacenia na stopach

W problemach skórnych zawsze należy zwrócić uwagę na pielęgnację. Maść na zrogowacenia na stopach pomoże wygładzić i zmiękczyć skórę. Liczy się jednak regularność w działaniu. Warto sięgnąć po kosmetyki z mocznikiem (urea), ale zwracając uwagę na jego stężenie. Niższe, do 10%, zapewnia działanie nawilżające, regenerujące i zmiękczające. Taki krem na zrogowacenia na stopach sprawdzi w codziennej pielęgnacji w ramach profilaktyki lub przy mniejszych zrogowaceniach.

Produkty z mocznikiem w stężeniu powyżej 10% wykazują mocniejsze właściwości złuszczające. Należy je stosować na duże zrogowacenia zgodnie z zaleceniami producenta lub podologa. Złuszczanie niekiedy skutkuje podrażnieniem i wysuszeniem  skóry, dlatego nie można zapominać o codziennej dawce nawilżenia (np. alantoina, masło shea, olejek z migdałów).

Krem do stóp na zrogowacenia może także zawierać kwasy o działaniu złuszczającym. W tym przypadku sprawdzi się m.in. kwas salicylowy, glikolowy lub mlekowy.

Domowe sposoby na zrogowacenia stóp

Domowe sposoby na zrogowaciały naskórek na stopach od lat stanowią skuteczną metodę pielęgnacji skóry. Takie rozwiązania mogą być zarówno pierwszym krokiem w walce z problemem, jak i uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów. Regularna pielęgnacja w warunkach domowych pozwala złagodzić objawy i poprawić kondycję skóry stóp.

Domowe sposoby na zrogowacenia na stopach opierają się głównie na nawilżaniu, zmiękczaniu oraz delikatnym złuszczaniu naskórka. Codziennie należy stosować krem do stóp, a raz na tydzień maskę nawilżającą. Można kupić gotowy produkt lub nałożyć na skórę grubszą warstwę kremu i założyć bawełniane skarpety na noc.

Polecany sposób na zrogowaciały naskórek na stopach to także długa kąpiel. Wystarczy miska, ciepła woda, dodatek soli, olejków eterycznych np. relaksującej lawendy lub przeciwbakteryjnego olejku z drzewa herbacianego. Moczenie stóp w ciepłej wodzie powinno trwać ok. 15-20 minut. Taki zabieg doskonale zmiękczy skórę i przygotuje ją na dalsze etapy pielęgnacji. Jakie? Jeśli chodzi o zrogowacenia na stopach, domowe sposoby obejmują także peeling - kupiony w drogerii lub zrobiony samodzielnie z fusów z kawy i oliwki z oliwek. Tak wypielęgnowana skóra będzie nie tylko gładka i miękka w dotyku, ale i lepiej wchłonie składniki odżywcze z kremów i masek do stóp.

Mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach przy użyciu pumeksu lub tarki może przynieść oczekiwane efekty, jednak niewłaściwe stosowanie tych metod zamiast pomóc, nasila problem. Zbyt częste zabiegi lub nadmierne ścieranie naskórka może prowadzić do podrażnień i pogorszenia stanu skóry. Ważne jest zachowanie umiaru i ostrożności podczas tego rodzaju pielęgnacji.

 

Jak zapobiegać zrogowaceniom?

Jak dbać o stopy? Warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Jedną z jej zasad jest codzienne stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tej partii ciała.

Dlaczego lepiej postawić na preparaty z widniejącym na etykiecie oznaczeniem „do stóp”? Są to maści, żele czy kremy ze starannie wybranym pod kątem potrzeb skóry stóp składem. Skóra w tej części ciała różni się od skóry dłoni czy dekoltu. Ma inne potrzeby - aby je zaspokoić, warto sięgnąć po kremy bogate w składniki nawilżające oraz zmiękczające skórę, m.in. wspomniany już mocznik w niskim stężeniu, glicerynę, masło shea, kwas hialuronowy. Stosuj je 1-2 razy dziennie.

Zamiast zastanawiać się, co pomoże na zrogowaciały naskórek na stopach, lepiej zadbać o to, aby problem się nie pojawił. Warto odciążyć stopy i tym samym zmniejszyć ryzyko otarć i innych urazów. Noś wygodne obuwie z dobrą amortyzacją. Jeśli Twoja praca wymaga długiego stania lub noszenia butów na wysokim obcasie, wypróbuj wkładki żelowe. Utrzymuj prawidłową masę ciała - nie tylko Twoje stawy, ale i stopy będą Ci za to wdzięczne.

Nawet przy wyborze domowego spa dla stóp, warto od czasu do czasu odwiedzić podologa. Specjalista zaproponuje profesjonalne zabiegi i usunie nadmierne zrogowacenia, na które nie pomogły domowe sposoby.

Zrogowacenia na stopach mogą pojawić się u każdego. Niekiedy są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, czasami są „pamiątką” po niewygodnych butach. Dobra wiadomość jest taka, że można usunąć twardą skórę na piętach i wprowadzić kilka nawyków, dzięki którym problem nie będzie wracać.

 

Bibliografia:

lek. Adriana Polańska, Rogowce dłoni i stóp, mp.pl, data dost. 26.01.2025r.

lek. Adriana Polańska, Modzele i nagniotki, data dost. 26.01.2025r.

Piotr Nockowski, Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna , 3 / 2016 / vol. 5.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi