Zaparcia, inaczej zatwardzenie lub obstrukcja, to za mała częstotliwość wypróżnień. Szacuje się, że na zaparcia cierpi co trzecia osoba. Zatwardzenie potrafi uprzykrzyć życie. Istnieje jednak wiele sposobów na zaparcia. Co na zaparcia jest najskuteczniejsze?

Zaparcia

Zaparcia - objawy

Problem z zaparciami dotyczy około 30 procent Polaków, dużo częściej ta dolegliwość dotyczy kobiet. Zaparcia częściej pojawiają się i osób, które nie uprawiają sportu, czy osób starszych, u których z wiekiem zwalnia metabolizm.

Co to są zaparcia?  Zaparcia to nie tylko za mała częstotliwość wypróżnień, choć jeśli jest mniejsza niż dwa razy w tygodniu, to bez wątpienia ma się do czynienia z zatwardzeniem. Dla porównania, zdrowa osoba wypróżnia się raz lub dwa razy dziennie. Zaparcia to także trudności w defekacji - konieczność nadmiernego parcia przy oddawaniu stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia, oddawanie zbitego, suchego stolca. Zatwardzeniu często towarzyszą wzdęcia i gazy.

Zbyt mała częstotliwość defekacji sprawia, że z organizmu nie są wydalane toksyny. Osoba cierpiąca na zaparcia jest podtruta, ma mdłości, zawroty głowy, mniejszy apetyt.

U większości osób, zaparcia mają charakter idiopatyczny, to znaczy nie są związane z chorobą, a z nieodpowiednią dietą. Jeśli jednak zatwardzeniu towarzyszy gorączka, ból brzucha budzący w nocy, chudnięcie, krew w stolcu, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż mogą to być objawy poważnych chorób - raka jelita grubego, raka odbytu, choroby Leśniowskiego-Crohna, niedoczynności tarczycy, stwardnienia rozsianego. Sygnałem do wizyty u lekarza powinna być także nagłe zmiana częstotliwości wypróżnień.

Czytaj także: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Zaparcia w ciąży

Co druga kobieta ma zatwardzenie w ciąży. Zaparcia w ciąży są wywołane zmianami hormonalnymi - wysoki poziom progesteronu spowalnia perystaltykę jelit. Dodatkowo powiększająca się macica zaczyna uciskać narządy wewnętrze, co także spowalnia pracę jelit. Zaparcia w ciąży pojawiają się zwykle w drugim trymestrze ciąży i utrzymują się do porodu.

Mimo, że zatwardzenie w ciąży to typowy objaw zmian hormonalnych, to warto z nim walczyć, gdyż może doprowadzić do rozwoju hemoroidów. Co na zaparcia w ciąży jest skuteczne? Kobiety w ciąży nie mogą stosować większości preparatów na zaparcia dostępnych w aptekach. Powinny więc w pierwszej kolejności wypróbować domowych sposobów na zaparcia, przede wszystkim zmienić dietę oraz pić dużo wody mineralnej. Jeżeli chodzi o produkty apteczne na zaparcia, to kobiety w ciąży mogą stosować laktulozę oraz glicerynowe czopki na zaparcia, ale przed ich zakupem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?

Domowe sposoby na zaparcia

Walkę z zatwardzeniem warto rozpocząć od domowych sposobów na zaparcia. Jakie są domowe sposoby na zatwardzenie? Przede wszystkim trzeba zmienić dietę. Co jeść na zaparcia? Dieta na zaparcia powinna być bogata w warzywa i owoce, również suszone. Szczególnie polecane są jabłka i suszone śliwki na zaparcia. Nie można zapominać o produktach zawierających błonnik. Na zaparcia poleca się także kefir, mleko, maślankę, jogurty naturalne. Dieta przy zaparciach powinna zawierać także zioła. Na zaparcia skuteczne są: mięta, aloes, senes, rumianek. Wskazane jest także picie naparu z siemienia lnianego na zaparcia.

Osoby cierpiące na zaparcia powinny unikać dań ciężkostrawnych oraz takich produktów jak ziemniaki, ryż, pieczywo, czekolada, kakao, cukier, banany, napoje gazowane. Skutecznym sposobem na zatwardzenie jest także picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej, najlepiej około dwóch litrów dziennie w niewielkich porcjach.

Sprawdź też: Lek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

Lek na zaparcia

Jeśli częstotliwość wypróżnień w ostatnim tygodniu była mniejsza niż 2-3, warto sięgnąć po lek na zaparcia. Leków na zaparcia nie powinno się stosować regularnie, przez dłuższy czas, a jedynie doraźnie. Leki na zaparcia stosowane długotrwale mogą bowiem rozregulować naturalną przemianę materii.

Wśród dostępnych w aptekach środków na zaparcia można wyróżnić czopki na zaparcia, tabletki na zaparcia oraz syrop na zaparcia. Wśród leków na zaparcia należy wymienić leki poślizgowe (parafina, siemię lniane na zaparcia), pęczniejące (babka śródziemnomorska), drażniące (olej rycynowy, bisakodyl,sennozydy). Jednym z najbezpieczniejszych środków na zaparcia są leki zawierające laktulozę. Tego typu leki na zaparcia są dostępne przede wszystkim w formie syropu. Laktulozę mogą też zażywać kobiety w ciąży.

Czytaj też: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down