Co powoduje wzdęcia? Przyczyny dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą leżeć w niewłaściwej diecie. W wielu przypadkach wystarczy wykluczyć z jadłospisu produkty powodujące wzdęcia, by pozbyć się problemu. Niekiedy jednak powody występowania wzdęć są znacznie poważniejsze.
Wzdęcia - przyczyny związane z trybem życia
Wzdęcia to nagromadzenie zbyt dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Dlaczego w przewodzie pokarmowym gromadzą się gazy? Ma to związek z perystaltyką jelit oraz procesami fermentacji jelitowej. Jeśli motoryka jelit jest spowolniona, trawione produkty wolniej przechodzą przez układ pokarmowy, a toksyny wolniej wydostają się z organizmu. Niestrawione resztki pokarmu, zaczynają fermentować, a w czasie fermentacji uwalniają się gazy powodujące wzdęcia.
Przyczyny tego stanu mogą także leżeć w przejadaniu się. Jedzenie zbyt obfitych posiłków również może powodować zaleganie niestrawionych resztek pokarmu w jelitach. Wzdęcia i gazy mogą także spowodować niewielkie posiłki, ale przygotowanie z produktów powodujących wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe, surowe owoce i warzywa czy ciężkostrawne potrawy. Wzdęcia mogą także pojawić się po zjedzeniu produktów, których organizm nie jest w stanie strawić. Przykładowo organizm może nie tolerować laktozy lub glutenu. Każdorazowe zjedzenie produktów zbożowych lub wypicie mleka krowiego będzie powodować wzdęcia. Przyczyną wzdęć będzie wtedy nietolerancja pokarmowa.
Sprawdź: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby
Również sposób jedzenia może powodować wzdęcia. Zbyt szybkie jedzenie, właściwie połykanie potraw, sprawia, że wraz z nimi połykane jest powietrze, co powoduje wzdęcia. Wzdęcia mogą także pojawić się po zażyciu leków. Szczególnie po antybiotykoterapii, która wpływa negatywnie na naturalną florę bakteryjną w jelitach. Również leki stosowane na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz zatrucia pokarmowe mogą wywoływać wzdęcia.
Przyczyny wzdęć i gazów mogą także leżeć w nadmiernym stresie. Na szczęście wymienione przyczyny wzdęć łatwo wyeliminować. Wystarczy zmienić dietę, unikać sytuacji stresujących czy poprosić lekarza o zmianę leków powodujących wzdęcia.
Sprawdź też: Lek na wzdęcia – co na wzdęcia? Domowe sposoby
Produkty powodujące wzdęcia
Aby pozbyć się dokuczliwych wzdęć wywołanych złymi nawykami żywieniowymi, wystarczy wyeliminować z diety produkty powodujące wzdęcia. Co powoduje wzdęcia i gazy? Za gazotwórcze uchodzą przede wszystkim rośliny strączkowe, czyli groch, fasola, soja. Z diety należy także wyeliminować kapustę, cebulę, otręby pszenne, chleb razowy i żytni, surowe owoce i warzywa (szczególnie jabłka, śliwki, gruszki), mleko, napoje gazowane, lody, sery pleśniowe. Do produktów powodujących wzdęcia zalicza się też potrawy smażone, odgrzewane, zawierające konserwanty i sztuczne barwniki.
Zobacz: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?
Wzdęcia i gazy - przyczyny chorobowe
Wzdęcia i gazy to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które często są bagatelizowane. Mogą jednak świadczyć o rozwijającym się w organizmie procesie chorobowym. Istnieje bowiem wiele chorób, które mogą objawiać się poprzez wzdęcia. Do takich chorób należy choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół drażliwego jelita, niedrożność jelit, wrzody żołądka i dwunastnicy. Warto jednak zaznaczyć, że w większości przypadków wzdęcia to nie jedyny objaw chorób układu pokarmowego.
Jeśli wzdęciom towarzyszą biegunki lub zaparcia, ból brzucha i zmęczenie, może to oznaczać zespół jelita drażliwego. Po wzdęciach, biegunce, osłabieniu, gorączce, zmniejszeniu masy ciała można rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna. Wrzody żołądka i dwunastnicy, oprócz wzdęć, wywołują także ból brzucha, uczucie pieczenia i palenia w żołądku, a także mdłości, zgagę, wymioty. Również choroby pasożytnicze i zakażenia bakteryjne mogą objawiać się poprzez wzdęcia. Przyczyną wzdęć tego typu może być lamblioza wywołana przez pasożyty Giardia lamblia. Objawami lambliozy są wzdęcia, biegunka, nudności, wymioty, gorączka, tłuszczowe stolce, spadek masy ciała. Wzdęcia powoduje też zakażenie bakteriami Helicobacter pylori, dające podobne objawy do chorób pasożytniczych.
Jeśli wzdęcia pojawiły się nagle i towarzyszą im silne bóle brzucha, wymioty, zatrzymanie stolca, może to być groźna dla zdrowia i życia niedrożność jelit. Do niedrożności jelit może doprowadzić przepuklina, zapalenie otrzewnej, ostra infekcja jamy brzusznej lub guz jelit. Niedrożność jelit wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.
Zobacz: Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?