Przetwarzanie...
x
Wybierz aptekę
Moja apteka
exclamation-circle
x
location-marker Użyj lokalizacji
Wybierz lokalizację

Wrzody żołądka - co robić, kiedy następuje ich pęknięcie?

Piotr Brzózka
Pęknięcie wrzodów żołądka prowadzi do rozlania jego zawartości w otrzewnej. Pacjent odczuwa bardzo silny ból brzucha o natężeniu o charakterze przypominającym pchnięcie nożem. Co robić w takiej sytuacji? Czym grozi perforacja wrzodów żołądka?

zoladek bol

Wrzody żołądka - pęknięcie

Perforacja (pęknięcie) wrzodów żołądka oraz dwunastnicy wymaga bezwłocznej interwencji lekarskiej. To sytuacja, w której dochodzi do przerwania integralności układu trawiennego, co powoduje, że treść pokarmowa wylewa się do otrzewnej.

Pękniecie wrzodu de facto oznacza bowiem przebicie ściany żołądka. Silny ból brzucha i krwawienie mogą oznaczać stan bezpośrednio zagrażający życiu, niejednokrotnie wymagający natychmiastowej operacji chirurgicznej. Może to być również poważny sygnał alarmujący o rozwoju nowotworu złośliwego. Tym bardziej nie należy więc zwlekać z diagnostyką. Jak rozpoznać objawy pęknięcia wrzodów żołądka? Jak odróżnić je od symptomów innych schorzeń i zaburzeń?

Objawy pęknięcia wrzodów żołądka

Do najbardziej typowych objawów wrzodów żołądka należą:

  • bardzo silny i nagły ból pojawiający się w nadbrzuszu (pod mostkiem) oraz po prawej stronie w okolicy podżebrowej. ból może promieniować w kierunku pleców i barku. nasilenie następuje w czasie głębokich wdechów, kasłania, kichania,
  • silne krwawienie z przewodu pokarmowego, unaoczniające się pod postacią krwistych stolców lub wymiotów. osłabienie perystaltyki,
  • powtarzające się nudności i wymioty,
  • silne napięcie mięśni brzucha,
  • tachykardia czyli częstoskurcz serca,
  • spłycony oddech,
  • pogarszający się stan ogólny, osłabienie, niemożność wykonywania ruchów.

Czym grozi pęknięcie wrzodów żołądka?

Pęknięcie wrzodów żołądka najczęściej prowadzi do zapalenia otrzewnej, które w wielu przypadkach jest stanem zagrażającym życiu. Perforacja powoduje rozlanie się soków żołądkowych, co jest źródłem silnego bólu (lekarze opisując jego charakter często używają porównania z pchnięciem nożem).

Pacjent w takim stanie natychmiast powinien trafić do lekarza, najlepiej na ostry dyżur w szpitalu. Jeżeli badania potwierdzą diagnozę, niezbędny może być zabieg operacyjny.

Jak zdiagnozować pęknięty wrzód żołądka?

Oprócz danych uzyskanych przez lekarza w trakcie wstępnego wywiadu, do postawienia pełnej diagnozy niezbędne jest wykonanie kilku badań. Podstawowym jest rentgen jamy brzusznej. Zdjęcie wykonuje się w pozycji stojącej lub – jeśli jest to niemożliwe – w leżącej (na boku). Badanie powinno wykazać obecność gazu pod przeponą. Wykonuje się też badanie krwi, które w przypadku pęknięcia wrzodu żołądka wykazuje zwiększone stężenie enzymu zwanego amylazą. Obserwuje się też zwiększoną ilość leukocytów, czyli białych krwinek pełniących w organizmie funkcje obronne. Dla dokładniejszego określenia miejsca (lub miejsc), w którym doszło do perforacji, chory poddawany jest tomografii komputerowej.

Leczenie pękniętych wrzodów żołądka

Leczenie pękniętych wrzodów jest wieloetapowe i zależne od stopnia uszkodzenia oraz ogólnego stanu zdrowia. Chory może otrzymać antybiotyk. Wstrzymuje się przyjmowanie pokarmów, zamiast tego do organizmu wprowadzany jest tak zwany zgłębnik nosowo-żołądkowy (urządzenie umożliwiające żywienie). Płyny aplikuje się natomiast dożylnie.

Ostatni etap, to leczenie operacyjne, które wykonuje się laparoskopowo, bądź metodą otwartą. Zabieg może polegać jedynie na zszyciu miejsca perforacji, w zaawansowanych stanach konieczne jednak bywa usunięcie części lub nawet całego żołądka. Oznacza to, że nawet po udanej operacji, pacjenta czeka całkowita zmiana trybu życia, a w szczególności – nawyków żywieniowych.

baketrie zoladkowe

Dlaczego wrzody żołądka pękają?

Za jedną z najczęstszych przyczyn pękania wrzodów żołądka uznaje się silną i długotrwałą ekspozycję na stres (czynniki emocjonalne należą też do głównych czynników ryzyka choroby wrzodowej w ogóle). Negatywne skutki w postaci perforacji żołądka może mieć też:

Pamiętać trzeba też o czynnikach pierwotnych, które prowadzą do powstawania wrzodów. W zdecydowanej mierze (około 70 proc. przypadków) odpowiedzialne są za to pałeczki Helicobacter pylori – bakterie bytujące w układzie trawiennym u większej części populacji, zwłaszcza u osób starszych.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj:

Źródła:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down
Zobacz więcej