Skurcze żołądka to naturalna aktywność motoryczna żołądka, która umożliwia przesuwanie się pokarmu do jelit. Skurcze żołądka występują niemal przez cały czas, ale z reguły nie są odczuwane. Jeśli natomiast pojawią się bolesne skurcze żołądka może to być symptom choroby przewodu pokarmowego. Jakie mają skurcze żołądka przyczyny? Co na skurcze żołądka jest skuteczne?

Skurcze żołądka

Skurcze żołądka - przyczyny

Skurcze żołądka to dla wielu osób dolegliwość ze strony układu pokarmowego objawiająca się kłuciem, gnieceniem lub pieczeniem w “dołku”, czyli poniżej mostka. Tymczasem skurcze żołądka to naturalna aktywność motoryczna żołądka, która powoduje przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym do jelit. Skurcze żołądka nazywa się perystaltyką. Skurcze w żołądku występują więc przez cały czas, ale są raczej nieodczuwane przez człowieka. Jeśli natomiast pojawiają się bolesne skurcze żołądka, to mogą one świadczyć o stanach chorobowych. Choroby dające objawy w postaci bolesnych skurczów żołądka to przede wszystkim stany zapalne i nowotwory.

Oczywiście nie zawsze silne skurcze żołądka należy łączyć z chorobą. Odczuwalne skurcze w żołądku mogą świadczyć o niestrawności. Zdarza się, że skurcze żołądka i biegunka to efekt nadmiernego stresu. Również kobiety w czasie miesiączki i ciąży odczuwają silne skurcze w żołądku.

Czytaj też: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby

Skurcze żołądka - w jakich chorobach występują?

Stale nawracające i bolesne skurcze żołądka powinny być sygnałem do umówienia się na wizytę do lekarza. Silne skurcze żołądka mogą bowiem być objawem wielu chorób układu pokarmowego, najczęściej stanów zapalnych lub nowotworów. Zapalenie błony śluzowej żołądka - polekowe, wywołane zakażeniem bakteriami Helicobacter Pylori, nadmiarem kwasu żołądkowego lub zarzucaniem żółci, objawia się silnymi skurczami żołądka, nudnościami i wymiotami.

Skurcze żołądka, pojawiające się z reguły na czczo, to także objaw choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Refluks żołądkowo-przełykowy, poza zgagą, wywołuje także skurcze żołądka. Na podstawie bolesnych skurczów żołądka można rozpoznać również znacznie poważniejsze choroby. W przypadku niedrożności przewodu pokarmowego, wywołanego na przykład guzem, perystaltyka nasila się, próbując ominąć powód niedrożności. Chory odczuwa wtedy silne skurcze żołądka. Bolesne skurcze żołądka można także odczuwać w chorobach nowotworowych, szczególnie rak żołądka może dawać takie objawy.

Zobacz: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Skurcze żołądka w ciąży

Bolesne skurcze żołądka w ciąży to naturalna dolegliwość i raczej nie powinna być powodem do niepokoju dla przyszłych mam. Dzieje się tak pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciałach ciężarnych. Poranne mdłości to typowy objaw ciąży, a wymioty to nic innego jak silne skurcze żołądka. Nudności i wymioty, te typowe dla wczesnej ciąży, zwykle utrzymują się do 12-14 tygodnia.

Skurcze żołądka występują też w zaawansowanej ciąży. Stale powiększająca się macica z czasem zaczyna uciskać narządy wewnętrze, w tym także żołądek, powodując skurcze. Macica uciskająca żołądek powoduje także zgagę. Tego typu skurcze żołądka w ciąży pojawiają się zwykle w drugim trymestrze i mogą się utrzymywać do porodu. Innym powodem występowania skurczów żołądka w ciąży jest nadmierny apetyt. Kobiety w ciąży nie tylko jedzą więcej, ale także wprowadzają do diety nowe produkty, często łącząc je w nietypowy i zarazem niewłaściwy dla przewodu pokarmowego sposób. W takich sytuacjach łatwo o niestrawność objawiającą się właśnie skurczami żołądka oraz zgagą.

Zobacz także: Zatrucie pokarmowe w ciąży - czy szkodzi dziecku?

Skurcze żołądka - co robić?

W przypadku bolesnych skurczów żołądka należy przede wszystkim udać się do lekarza w celu wykluczenia chorób przewodu pokarmowego. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli oprócz skurczów żołądka, wystąpiły takie objawy jak krew w stolcu, krwawienie z przewodu pokarmowego, wymioty, wstrzymanie stolca.

Lekarz wdroży odpowiednie leczenie po postawieniu diagnozy. W trakcie diagnostyki można zażywać leki rozkurczowe.

Jeśli natomiast pojawiają się jedynie skurcze żołądka po jedzeniu, prawdopodobnie jest to tylko niestrawność. W przypadku niestrawności pomocne będą napary z ziół, szczególnie z mięty pieprzowej, melisy, rumianku, mniszka lekarskiego oraz imbiru. Dobrze jest zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw, bogatych w błonnik oraz mocno przyprawionych. Posiłki powinno się jadać w miarę możliwości o stałych porach, a w ciągu dnia jeść 4-5 razy dziennie. Nie powinno się także pić napojów gazowanych i alkoholu.

Czytaj również: Co na ból żołądka? Domowe sposoby i leki pomagające

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down