Woda utleniona to nieorganiczny związek chemiczny, który ma działanie odkażające, bakteriobójcze oraz wybielające. Coraz częściej stosuje się go również do płukania jamy ustnej w schorzeniach przyzębia, a także do leczenia stanów zapalnych w uszach.

woda-utleniona

Woda utleniona dostępna jest w aptece bez recepty, a jej cena waha się w granicach kilku złotych. W składzie znajduje się głównie woda oczyszczona oraz nadtlenek wodoru. Poza przemywaniem ran coraz popularniejsze staje się płukanie uszu wodą utlenioną. Ponadto wiele osób decyduje się także na płukanie jamy ustnej wodą utlenioną, szczególnie w czasie stanów zapalnych dziąseł oraz w chorobie przyzębia.

Sprawdź: Żel antybakteryjny – do rąk, twarzy, bez wody

Woda utleniona – właściwości

Jakie właściwości ma woda utleniona, że cieszy się taką popularnością? Przede wszystkim wyróżnić należy jej działanie:

  • odkażające,
  • antybakteryjne,
  • wybielające,
  • odnawiające.

Woda utleniona to płyn, który przeznaczony jest do przemywania ran, a także płukania jamy ustnej. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na nadtlenek wodoru, jak również obecność ostrego, wrzodziejącego zapalenia dziąseł.

Dowiedz się: Kozie mleko - właściwości, dla niemowlaka, na włosy

Płkanie gardła wodą utlenioną

Woda utleniona do płukania gardła przeznaczona jest przede wszystkim w czasie infekcji wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych. Jest to metoda w pełni bezpieczna, dlatego można zastosować ją nawet u dzieci. Należy jednak pamiętać, że można warunkiem jest brak  trudności z przełykaniem.

Woda utleniona na gardło może być wykorzystywana również przez kobiety w ciąży, jednak w tym przypadku warto wcześniej zasięgnąć porady specjalisty.

Jak dobrać odpowiednie proporcje? Wystarczy jedną łyżeczkę 3% roztworu zmieszać z połową szklanki letniej wody, a następnie dwukrotnie przepłukać jamę ustną. Metodę tę można powtarzać nawet kilka razy na dobę. Woda utleniona na ból gardła jest skutecznym sposobem, dlatego dolegliwość powinna ustąpić już po kilkukrotnym zastosowaniu.

Sprawdź też: Płyn do płukania jamy ustnej - dla dzieci, przeciwzapalny

Woda utleniona do picia

Istnieją również zwolennicy, którzy twierdzą, iż woda utleniona do picia wpłynie na wzmocnienie odporności. Należy jednak pamiętać, iż zażywanie nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu może skutkować zatorem, który z kolei prowadzi do zaburzenia pracy serca oraz układu nerwowego, jak i oddechowego.

Zatkane ucho – woda utleniona

Coraz popularniejszą metodą jest woda utleniona do ucha, jednak czy jest to bezpieczny i skuteczny sposób? Przede wszystkim stosowana jest w celu niwelowania objawów przeziębienia i grypy, na skutek których w uchu środkowym gromadzą się bakterie. Najskuteczniejsza jest wtedy, gdy infekcja jest dopiero w początkowym stadium, gdyż hamuje to jej rozwój.

Woda utleniona do uszu może być stosowana tylko w sytuacji, gdy wiadomo, iż błona bębenkowa nie została uszkodzona. Jeśli uległa ona perforacji, a mimo to zostanie zakropiona może dojść do powikłań, jak:

  • odczuwanie bólu ucha,
  • objawy zaburzenia błędnika – wymioty i nudności.

Kolejną z metod jest czyszczenie uszu wodą utlenioną z zalegającej woskowiny. Wystarczy łyżkę 3% roztworu zmieszać z połową szklanki ciepłej wody i zakropić ucho, używając do tego gruszki. W ten sposób dojdzie do zmiękczenia woskowiny, a tym samym jej prostego wyeliminowania.

Woda utleniona na ból ucha ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Istnieje wiele teorii na temat jej skuteczności, dlatego przed wdrożeniem w życie należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Woda utleniona do nosa

Płukanie zatok wodą utlenioną wpływa korzystnie na walkę z katarem oraz zatkanymi zatokami. Ważne jednak, by nie wlewać jej bezpośrednio do nosa tylko przygotować z niej roztwór. Wystarczy 5 ml soli fizjologicznej połączyć z 7 kroplami wody utlenionej. Korzystając z pipety można taki roztwór delikatnie wlać do nosa.

Woda utleniona na zatoki może być wykorzystywana również w formie inhalacji. Jest to metoda dla osób, które nie chcą wlewać roztworu bezpośrednio do nosa. Należy 10 kropli wody utlenionej połączyć z kilkoma kroplami soli fizjologicznej. Następnie zalać je połową szklanki ciepłej wody, następnie nachylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem. W ten sposób woda utleniona na katar powinna przynieść oczekiwane efekty.

Poznaj: Spray do nosa - spray do nosa na zatoki, alergie, katar

Woda utleniona – zastosowanie

Poza wyżej wymienionymi zastosowaniami wykorzystywana jest coraz częściej:

  • woda utleniona na włosy – służy do ich rozjaśniania, jednak metoda ta prowadzi do osłabienia kondycji włosów, gdyż je przesusza;
  • woda utleniona na grzybicę paznokci – ma ona właściwości dezynfekujące i w połączeniu z octem jabłkowym może pomóc w eliminowaniu objawów grzybicy;
  • woda utleniona na twarz – dzięki właściwościom antybakteryjnym stosowana jest w czasie zmian trądzikowych, jednak przed jej użyciem należy skonsultować się z dermatologiem.

Na rynku istnieją różne formy produktu, jak np. woda utleniona w żelu czy woda utleniona w kremie.

Czytaj również: Płyn do soczewek - ile kosztuje płyn do soczewek

Autor: Katarzyna Pawlik

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down