Wkładki higieniczne - do czego służą?

Wkładki higieniczne to nie tylko te stosowane przez kobiety do higieny okolic intymnych, ale także wkładki urologiczne czy inaczej wkładki na nietrzymanie moczu, które są stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wiele osób zastanawia się, po co są wkładki higieniczne, jakie rodzaje wkładek higienicznych są dostępne na rynku oraz jak wybrać dobre wkładki higieniczne.

Wkładki higieniczne

Po co są wkładki higieniczne?

Wiele osób, zwłaszcza płci męskiej, zastanawia się do czego służą wkładki higieniczne. Otóż, jak sama nazwa wskazuje, służą do zachowania odpowiedniej higieny okolic intymnych. Wkładka higieniczna stosowana powszechnie przez kobiety chroni bieliznę przez wilgocią oraz zabrudzeniem wydzieliną fizjologiczną - śluzem, upławami lub krwawieniem menstruacyjnym.

Wkładki higieniczne redukują także nieprzyjemnych zapach. To wszystko sprawia, że dają kobietom poczucie suchości, świeżości i komfortu. Wkładki urologiczne natomiast to wkładki na nietrzymanie moczu. Osoby, które zmagają się z nietrzymaniem moczu stosują środki absorpcyjne, czyli wkładki urologiczne, podpaski na nietrzymanie moczu lub pieluchy anatomiczne. Wkładki urologiczne wchłaniają mocz, zabezpieczają przed przeciekaniem moczu oraz redukują nieprzyjemny zapach moczu. Wśród nich są wkładki higieniczne dla mężczyzn oraz wkładki dla kobiet.

Sprawdź też: Podpaski - wielorazowe, dla mężczyzn, ekologiczne

 

Wkładki higieniczne dla kobiet

Małe, cienkie, prawie niewyczuwalne wkładki higieniczne chronią kobiety przed zabrudzeniem bielizny wydzieliną z pochwy - śluzem, upławami czy krwawieniem miesięcznym. Kobiety zwykle stosują wkładki tuż przed miesiączką w celu ochrony bielizny przed zakrwawieniem lub pod koniec krwawienia miesięcznego, kiedy z pochwy może wydobywać się brunatna wydzielina.

Kobiety, które stosują tampony w czasie miesiączki, również używają wkładek higienicznych, by zabezpieczyć bieliznę przed poplamieniem. Wkładki higieniczne stosuje się też w czasie owulacji, kiedy z pochwy wydobywa się większa ilość śluzu. Wkładki higieniczne są pomocne także przy upławach - nieprawidłowej wydzielinie z pochwy, która świadczy o infekcji. Upławy charakterystyczne dla zakażenia bakteryjnego pochwy mają często nieprzyjemny rybi zapach. Tutaj z pomocą przychodzą perfumowane wkładki higieniczne redukujące nieprzyjemny zapach.

Niektóre kobiety decydują się na noszenie wkładek higienicznych codziennie, gdyż zapewnia im to poczucie suchości i świeżości oraz zabezpiecza przed zabrudzeniem bielizny wydzieliną z pochwy.

Wkładki higieniczne różnią się rozmiarem, kształtem, grubością, materiałem, z którego są wykonane, stopniem chłonności i zapachem. Jeżeli chodzi o rozmiar i kształt, to można kupić wkładki higieniczne dostosowanie do rodzaju bielizny. W drogeriach są dostępne wkładki higieniczne do stringów, majtek typu tanga oraz klasycznych. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wkładki higieniczne są wykonane, to ważne jest by przepuszczał powietrze, a włóknina była przyjemna dla skóry. Wkładki dla kobiet, które nie przepuszczają powietrza mogą sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów, dlatego  powinno się je wymieniać co 3-4 godziny.

Zobacz: Tampony - tampony z aplikatorem, na noc. Aplikacja

 

Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne to inaczej wkładki na nietrzymanie moczu. W aptekach i drogeriach można znaleźć wiele rodzajów wkładek urologicznych. Mają one różne rozmiary, kształty i stopnie chłonności. Dodatkowo, neutralizują nieprzyjemny zapach moczu.

Wkładki higieniczne dla mężczyzn różnią się znacząco od tych przeznaczonych dla kobiet, są po prostu dostosowanie do budowy anatomicznej. Kobiety, które cierpią na nietrzymanie moczu powinny kupować wkładki urologiczne, a nie zwykłe podpaski, które mogą podrażnić skórę, nie redukują nieprzyjemnego zapachu moczu i mają mniejszą chłonność. Warto wiedzieć, że wkładki urologiczne są częściowo refundowane przez NFZ.

Wkładki higieniczne dla dziewczynek

Coraz więcej producentów wkładek higienicznych oferuje produkty przeznaczone dla dziewczynek. Większość z nas uważa, że problemy intymne dotyczą tylko dojrzałych kobiet. Tymczasem dziewczynki są szczególnie narażone na tego typu infekcje ze względu na brak owłosienia łonowego, które chroni przed infekcjami. Dodatkowo należy podkreślić, że nabłonek w miejscach intymnych dziewczynek jest znacznie delikatniejszy, czyli bardziej podatny na podrażnienia i infekcje.

Również budowa anatomiczna małych dziewczynek - krótsza cewka moczowa, sprawia, że są bardziej podatne na infekcje dróg moczowych. Dlatego ważna jest profilaktyka, zwłaszcza, że często dziewczynki wstydzą się powiedzieć o dolegliwościach intymnych rodzicom. Jeśli dziewczynka jest podatna na infekcje intymne, warto pomyśleć o zakupie przeznaczonego dla dziewczynek żelu do higieny intymnej oraz wkładek higienicznych dla dziewczynek.

Czytaj też: Płyn do higieny intymnej - jak dbać o higienę intymną?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.