Test owulacyjny pomaga określić dni płodne kobiety. Aby ustalić kiedy nastąpi owulacja, należy wykonać taki test na kilka dni przed jajeczkowaniem. Test owulacyjny pozytywny wskazuje, iż nastał odpowiedni czas na poczęcie dziecka. Na pytanie co to jest test owulacyjny, jak działa test owulacyjny, kiedy zrobić test owulacyjny i jak go przeprowadzić, odpowiada poniższy artykuł.

 Test owulacyjny

Test owulacyjny – co to jest?

Test owulacyjny nazywany też testem płodności określa stężenie hormonu luteinizującego w moczu (LH). Jego wysoki poziom (od ok 25-30 mlU/ml) decyduje o zbliżającej się owulacji, czyli jajeczkowaniu. Najwięcej LH będzie na około 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. To świetny czas na współżycie, zmierzające do poczęcia dziecka. Nie należy być opieszałym w tym względzie, gdyż owulacja trwa jedynie 24 godziny.

Testy owulacyjne są przeznaczone dla par, które chcą zajść w ciążę, ponieważ dość precyzyjnie pokazują kiedy kobieta jest najbardziej płodna, a zatem kiedy są największe szanse na zapłodnienie.

Ten rodzaj badania przeprowadzanego w zaciszu własnej łazienki pomaga także ustalić długość cyklu miesiączkowego i w razie potrzeby pozwala regulować go w sposób naturalny. Ponadto, dedykowany jest także parom, które mają problemy z poczęciem dziecka oraz paniom szykowanym do sztucznego zapłodnienia.

Test owulacyjny jest prosty w użyciu, mechanizm jego działania przypomina wykonywanie testu ciążowego. Nie ma także problemu z jego dostępnością, można go kupić w każdej aptece, koszt testu owulacyjnego to około 20 zł.

Sprawdź: Jak zrobić test ciążowy? Sposoby wykonania i odczytania wyniku

 

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Panie często zastanawiają się kiedy zrobić test owulacyjny. Tutaj konieczna jest wiedza na temat własnego cyklu miesiączkowego – jego regularności i długości trwania menstruacji.

Długość cyklu miesiączkowego liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed kolejnym okresem. Do otrzymanego obliczenia dodaje się odpowiednią ilość dni, którą podpowiada treść ulotki dołączonej do testu owulacyjnego. Uzyskany wynik stanowi datę, w której powinno się zrobić test na owulację.

Jak działa test owulacyjny?

Jak działają testy owulacyjne? Zupełnie jak wykrywacze dni płodnych. Pomagają zrozumieć mechanizmy rządzące płodnością, a przede wszystkim –  służą wskazywaniu okresu czasu, w którym zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

Poprzez swoją wysoką czułość na hormon płodności, pozytywny test owulacyjny pokazuje kiedy warto podjąć próby prokreacyjne, aby zostały one zwieńczone sukcesem. Najlepiej odbyć więcej niż jeden stosunek płciowy w ciągu 24-36 godzin od wykonania badania, którego wynik okazał się pozytywny.

Bardzo ważne jest to, aby podczas przeprowadzania testu owulacyjnego ściśle trzymać się wytycznych określonych w ulotce dołączonej do produktu.

Jak zrobić test owulacyjny?

Do testu dobrze jest przystąpić wieczorem, około godziny 22-23, a na około dwie godziny przed badaniem ograniczyć przyjmowanie płynów, by nie rozrzedzić moczu, potrzebnego do wykonania testu. Do badania nie powinno się używać porannego moczu.

Jak zrobić test owulacyjny? Wystarczy umieścić mniej więcej 50-100 ml środkowego strumienia moczu (czyli nie z początku, ani nie z końca wydobywania się uryny z pochwy) w pojemniczku dołączonym do testu owulacyjnego (jeśli nie ma pojemniczka, należy użyć czystego, suchego kubeczka), a następnie przez około 15 sekund zanurzać w nim specjalny owulacyjny paseczek lub patyczek do wskazanego poziomu. Po tym czasie trzeba umieścić pasek testowy na płaskiej powierzchni, a po 5 minutach odczytać wynik. Test owulacyjny pozytywny zapowiada czas płodności u kobiety.

Na niektóre testy owulacyjne trzeba będzie oddać mocz bezpośrednio (testy strumieniowe), tak jak czyni się to z większością testów ciążowych.

Kolejne testy owulacyjne należy wykonywać o tej samej porze dnia.

Nie powinno być zatem kłopotów, by wykonać test owulacyjny. Wynik negatywny oznacza, że owulacja jeszcze nie nastąpiła lub została przeoczona, albo w tym cyklu nie miała miejsca (występują bowiem cykle bezowulacyjne).

W razie wątpliwości warto skonsultować wynik testu owulacyjnego z ginekologiem.

Czytaj także: Kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach? Wiarygodność

 

Test owulacyjny – kiedy nie będzie skuteczny?

Skuteczność testów owulacyjnych może być zachwiana między innymi wtedy, gdy kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników).

Jego wynik może być także zaburzony kiedy kobieta karmi piersią, przyjmuje leki hormonalne lub stosuje antykoncepcję hormonalną.

Ponadto nie należy wykonywać testu rano, po przebudzeniu, wyniki testu owulacyjnego mohą być wtedy niemiarodajne.

Niewłaściwy odczyt wyniku testu można także osiągnąć sprawdzając jego rezultat po 10 minutach lub dłuższym czasie od wykonania badania.

Test owulacyjny nie określa czy kobieta jest w ciąży, sprawdza to natomiast test ciążowy.

Sprawdź, jak wygląda: Dieta na płodność

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down