Termometr dla niemowlaka

Termometr do mierzenia gorączki jest niezbędny w każdej domowej apteczce i wyprawce dla dziecka. Rynek oferuje różne rodzaje termometrów, które różnią się technologią, dokładnością, zastosowaniem, a także ceną. Jaki zatem  jest odpowiedni termometr dla niemowlaka i starszego dziecka?

Optymalna temperatura ciała to 36,6 °C, gdy przekracza 37°C jest to stan podgorączkowy. Jeśli jednak osiągnie wysokość ponad 38°C to gorączka sygnalizująca stan zapalny w organizmie. Aby kontrolować temperaturę ciała dziecka i odpowiednio reagować na objawy choroby niezbędny jest odpowiedni termometr do mierzenia temperatury.

Rodzaje termometrów

Termometr rtęciowy do niedawna był najczęściej spotykanym miernikiem temperatury. Obecnie został wycofany z produkcji przez szkodliwość rtęci zawartej w środku. Jego miejsce zajęły inne rodzaje termometrów:

  • Termometr bezrtęciowy – wygląda tak jak jego poprzednik termometr rtęciowy. Obecnie wypełniany jest alkoholem lub galem. Nie jest zbyt dokładny, a na wynik pomiaru trzeba czekać kilka minut.
  • Klasyczny termometr elektroniczny – pomiaru dokonuje specjalna sonda
    z wbudowanym czujnikiem, a wynik ukazuje się na cyfrowym wyświetlaczu. Temperaturę można mierzyć przez usta, odbyt, a także pod pachą. Obecnie jest najpopularniejszym termometrem.
  • Termometr na podczerwień bezdotykowy – dokładny i szybki, gdyż mierzy temperaturę w czasie 1-3s. Nie wymaga dotyku – wystarczy skierować urządzenie
    w odległości ok 10 cm od czoła. Odpowiedni dla najmłodszych dzieci.
  • Termometr na podczerwień do ucha – podobnie jak termometr bezdotykowy wykorzystuje działanie podczerwieni. Jest równie szybki, lecz dokładniejszy. Wymaga jednak włożenia końcówki miernika do ucha, co może być kłopotliwe w przypadku bardzo ruchliwych dzieci.
  • Termometr paskowy – popularny, lecz niezbyt dokładny. Służy raczej do określania poglądowej temperatury ciała niż precyzyjnego pomiaru. Ma on postać specjalnego plastra, który przykleja się na czoło nad łukiem brwiowym.
  • Termometr w smoczku – wygląda jak klasyczny smoczek, jednak w silikonową część wbudowany jest miernik temperatury. Przeznaczony jest dla dzieci, które na co dzień przyzwyczajone są do smoczka, w przeciwnym razie będą go wypluwać. Może on służyć dodatkowo jako uspokojenie dla dziecka.

Termometry dostępne są zarówno w stacjonarnych i internetowych aptekach, sklepach branżowych, jak i sklepach internetowych. Ich koszty wahają się od 5-20 zł za najprostsze mierniki bezrtęciowe, klasyczne elektroniczne i paskowe, poprzez około 30-100 za termometr w smoczku, do około 100 do 400 zł za termometry na podczerwień.

Ceny zależne są od zaawansowania technologicznego, posiadanych funkcji, a także dokładności pomiaru.

Zobacz też: Termometr elektroniczny - bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę

Termometr dla niemowlaka

Termometr dla niemowlaka jest niezbędnym elementem wyprawki przygotowywanej jeszcze przed narodzinami dziecka. Jest on potrzebny nie tylko do mierzenia temperatury ciała, ale także przygotowanego mleka, zupki czy wody do kąpieli.

Termometr dla niemowlaka musi być dokładny, dlatego nie zaleca się termometrów paskowych, które obarczone są ryzykiem błędu ± 0.5°C-1°C.

Kolejną ważną kwestią jest czas pomiaru. Ze względu na ruchliwość niemowlaków powinien on być jak najkrótszy. Warto więc wybrać termometr na podczerwień, którym dokonuje się pomiaru w zaledwie kilka sekund w przeciwieństwie do tradycyjnych termometrów szklanych czy elektronicznych, gdzie potrzebne jest kilka minut.

Termometr – smoczek przeznaczony jest dla niemowląt, które przyzwyczajone są do ssania smoczka. W przeciwnym razie nie zdaje on egzaminu, gdyż dziecko będzie go wypluwać. Należy pamiętać, iż jest to urządzenie medyczne i nie może zastępować tradycyjnego smoczka. Po każdym użyciu należy go zdezynfekować.

Termometr dla dzieci

Termometr dla dzieci powinien być równie dokładny, jak dla niemowląt. W przypadku starszych dzieci wykorzystywany może być termometr, który potrzebuje więcej czasu na pomiar.

Jest to możliwe gdy dziecko jest w stanie spokojnie usiąść przez kilka minut, tak aby miernik nie przemieszczał się.

Nie jest także konieczne dokładne kontrolowanie temperatury posiłków czy wody do kąpieli, dlatego z powodzeniem można używać klasycznych termometrów.

Warto jednak zauważyć, iż w przypadku zakupu termometru na podczerwień w okresie niemowlęcym będzie on służył również gdy dziecko będzie starsze.

Termometr do mierzenia gorączki – jak wybrać?

Wybierając termometr domowy należy kierować się przede wszystkim:

  • Wiekiem i ruchliwością dziecka – młodsze i bardziej energiczne dziecko nie poradzi sobie z kilkuminutowym pomiarem. Odpowiednie będą aparaty, które wykonają to
    w kilka sekund. 
  • Dokładnością pomiaru – najdokładniejsze termometry to te wykorzystujące działanie podczerwieni, gdyż ich granica błędu to ± 0,1 °C.
  • Przeznaczeniem termometru – należy się zastanowić czy potrzebny jest termometr do ciała, czy także do np. badania temperatury posiłków.
  • Miejsca pomiaru – w zależności czy dokonywany pomiar będzie poprzez czoło, odbyt, pachę, czy ucho potrzebny jest inny rodzaj miernika. Najdokładniejszy pomiar to ten wykonany przez ucho lub odbyt.

Sprawdź także: Termometr na podczerwień - dla dzieci i niemowląt - jak stosować? 

Termometr do mierzenia gorączki – czy jest bezpieczny?

Obecnie wycofane są z produkcji szkodliwe termometry rtęciowe. Dokonując zakupu termometru należy sprawdzić czy posiada on niezbędne atesty bezpieczeństwa.

Działanie elektronicznych termometrów wykorzystujących wbudowaną sondę z czujnikiem, a także promieniowania podczerwonego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia niemowląt i dzieci.

Ważne jest, aby przed dokonaniem pierwszego pomiaru zapoznać się z instrukcją obsługi. Jest to szczególnie ważne w przypadku termometru do ucha, który musi być odpowiednio użyty aby wykluczyć ryzyko błędnego wyniku.

Każdy rodzaj termometru powinien być używany przez dzieci pod kontrolą dorosłych.

Autor: Dominika Rusek

Czytaj także: Nebulizator dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Redakcja Recepta.pl
Redakcja Recepta.pl

Redakcja recepta.pl to zespół doświadczonych specjalistów z dziedziny zdrowia, medycyny i stylu życia. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji, które pomagają czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy artykuł jest wynikiem współpracy ekspertów, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prywatnie jesteśmy miłośnikami literatury, aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia...