Sama dieta nie wystarczy, by mieć zgrabną sylwetkę. Trzeba jeść zdrowo i ćwiczyć. Najważniejsza jest regularność i systematyczność – to jest klucz do sukcesu i jedyna droga do wymarzonej, zgrabnej sylwetki. Zobacz, jak tego dokonać!
Dieta to nie wszystko
Lista diet odchudzających to chyba najdłuższa lista na świecie. Modne diety niskowęglowodanowe zajmują na niej kilkadziesiąt pozycji. Są też różne modyfikacje diet Atkinsa, metoda Montignaca, Mayo i cała rzesza diet niskokalorycznych. Prawie wszystkie obiecują spektakularne rezultaty i brak efektu jojo. W rzeczywistości nie zawsze tak jest. Naukowcy, dietetycy i trenerzy personalni nie mają złudzeń: nie da się utrzymać idealnej sylwetki bez regularnej gimnastyki i prawidłowego odżywiania.
Jak jeść, by nie tyć?
Aby wyeliminować złe nawyki żywieniowe, na początku warto prowadzić dziennik posiłków, który pomoże systematycznie zmieniać nawyki na lepsze oraz oduczyć się podjadania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za dodatkowe kilogramy odpowiedzialne są głównie małe przekąski – jedzone przed telewizorem, w czasie jazdy samochodem, między posiłkami.
Unikajmy smażenia potraw, stosujmy zioła przyspieszające przemianę materii, takie jak: bazylia, oregano, rozmaryn, majeranek, lubczyk, chili, imbir, cynamon, zamiast tłuszczów zwierzęcych wybierajmy roślinne – oliwę z oliwek, olej rzepakowy. Należy jeść codziennie co najmniej pół kilograma warzyw i porcję nabiału. Kupujmy chudsze mięso i zwracajmy uwagę na jego jakość.
Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu – słodzone napoje należy zamienić na wodę lub herbatę bez cukru. I wreszcie najważniejsze: należy wykluczyć śmieciowe jedzenie, tzn. słodycze i fast foody. Pamiętajmy, żeby pozbyć się jednego zbędnego kilograma, należy zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii o siedem tysięcy. Jeśli chcemy utrzymać wagę, należy dostarczać organizmowi tyle kalorii, ile wynosi jego podstawowe zapotrzebowanie na energię. Ale nie mniej, bo wtedy nie dostanie on wystarczającej dawki „paliwa”, by mógł prawidłowo funkcjonować.
Czytaj też: Zielony jęczmień, ocet jabłkowy i zielona herbata – sprzymierzeńcy odchudzania
Jak ćwiczyć, by chudnąć?
Jeśli chcemy schudnąć za pomocą ćwiczeń, trening musi być wyzwaniem. Tkanki tłuszczowej nie spalimy na spacerach. Im więcej z siebie damy, tym efekty będą lepsze. Żeby treningi przyniosły szybkie efekty, trzeba poświęcić 30 minut dziennie na trening aerobowy.
Może to być jazda na rowerze, skakanie na skakance, bieganie lub ćwiczenia na siłowni na ergometrze wioślarskim czy stepperze. Cokolwiek, co sprawi, że się spocimy. Im więcej powtórzeń danego ruchu w określonym czasie, tym więcej spalonych kalorii. Podczas jednego treningu dobrze byłoby tracić około 500 kcal. A to tyle, ile mają cztery kanapki.
Najlepszy czas na taki trening przypada pomiędzy godziną 17 a 19. W tym czasie, zgodnie z zegarem biologicznym, organizm dostaje sygnał, żeby wydzielać hormon wzrostu, który nie tylko stymuluje mięśnie, ale także pomaga spalać tłuszcz. Nie ćwiczmy później niż dwie godziny przed snem. Trening pobudza, podnosi tętno, więc potem trudno zasnąć. Spalanie tkanki tłuszczowej to nie wszystko. Jeśli chcemy mieć idealną sylwetkę, musimy ją sukcesywnie rzeźbić ją za pomocą ćwiczeń siłowych.
Sprawdź: Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest ważna?
Wymarzona sylwetka
Do ćwiczeń siłowych zaliczają się wszelkie ćwiczenia z obciążeniem, jak również przysiady, pompki itp. Jeśli nie możemy gimnastykować się codziennie, róbmy to trzy razy w tygodniu przez 45 minut. Okazjonalne uprawianie sportu pomaga pozbyć się pewnej puli kalorii, natomiast regularna aktywność zwiększa tempo podstawowej przemiany materii.
Dzięki temu „gubimy” niebezpieczny tłuszcz z jamy brzusznej (tzw. tłuszcz trzewny). Leży on głęboko w jamie brzusznej i pokrywa narządy wewnętrzne. Jest to niebezpieczne, ponieważ tłuszcz ten jest idealną pożywką dla różnych prozapalnych bakterii. W walce z otyłością brzuszną pomagają treningi wytrzymałościowe, takie jak: jogging, chodzenie, pływanie lub jazda na rowerze. Powinny trwać co najmniej pół godziny.
Autor: Marzena Maciejczyk
Sprawdź: Jak nie przytyć jesienią?