sposoby na kaca

Uczucie gorąca, ból głowy, biegunka, nudności, pragnienie – to wszystko objawy kaca, występującego po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu. Na szczęście istnieją sposoby na kaca zarówno przed piciem, w trakcie picia, jak i po wypiciu wysokoprocentowych trunków. Najlepszym z nich okazuje się zdrowy rozsądek.

Kac – co to jest?

Kac to nic innego jak zły nastrój i kiepska kondycja fizyczna, spowodowane spożyciem nadmiernej dawki alkoholu kilka godzin wcześniej. Objawia się on najczęściej:

  • bólem głowy, brzucha i mięśni;
  • mdłościami lub wymiotami;
  • biegunką;
  • drżeniem rąk;
  • osłabieniem;
  • brakiem apetytu;
  • suchością w ustach.

Dlaczego kac powoduje takie spustoszenie w ustroju? Enzymy wątrobowe zmieniają przyjęty przez organizm alkohol w kwas octowy, który rozstraja żołądek oraz w aldehyd octowy, odpowiedzialny za skok ciśnienia, przyspieszenie tętna, ból głowy, itp.

Czytaj też: Kac - objawy, zapobieganie: skuteczne sposoby na kaca

Sposoby na kaca

Na szczęście istnieją różne sposoby na kaca, które można wypróbować przed piciem alkoholu, czyli zanim kac nastąpi.

Przede wszystkim nie należy wybierać się na zakrapianą imprezę głodnym, a najlepiej na około godzinę przed pierwszym kieliszkiem zjeść ciepły, pożywny posiłek. Im potrawa tłustsza, tym lepszą ochronę zapewni żołądkowi przed trawionym alkoholem.

Kac szybciej dopada osoby niewyspane, przemęczone i zestresowane. Dlatego warto przed wypiciem alkoholu porządnie wypocząć.

Dobrze się zabezpieczyć przed nieprzyjemnymi konsekwencjami spożycia dużej ilości alkoholu przygotowując krzepiący rosół, bulion oraz kwaśną zupę (np. ogórkową, z kiszonej kapusty, czy żurek), które wzmocnią i postawią na nogi po długiej i wysokoprocentowej nocy.

Co na kaca?

Zdrowe, zapobiegliwe myślenie. Nie przesadzanie z trunkami oraz nie łączenie różnych alkoholi ze sobą. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest picie czystego alkoholu i nie popijanie go kolorowymi napojami gazowanymi.

Na rynku aptecznym dostępne są różne środki opisywane jako „najlepsze na kaca”, które można przyjąć przed spodziewanym piciem alkoholu.

Co jest dobre na kaca?

Jak leczyć kaca jeszcze w trakcie przyjmowania alkoholu? W czasie przyjęcia, podczas którego pity jest alkohol także powinno się postawić na sprawdzone metody na kaca, takie jak robienie co najmniej dwudziestominutowych przerw między kolejnymi jednostkami alkoholu.

Innym dobrym rozwiązaniem jest popijanie drinków wysoko mineralizowaną wodą. Poza tym warto podjadać, nie głodzić się, a sycić żołądek, w miarę możliwości – gorącymi posiłkami. Jeśli jest to wykonalne, dobrze zażywać ruchu między kolejnymi porcjami alkoholu. Taniec to świetny „spalacz” alkoholu.

Należy pamiętać o wspomnianej wcześniej zasadzie niemieszania różnych alkoholi, a zwłaszcza nie pić szampana po innym trunku z procentami gdyż wzmocni on działanie etanolu. Poza tym powinno się unikać picia alkoholu przez słomkę, gdyż napój wysokoprocentowy długo trzymany w ustach szybciej trafia do głowy. Do zakazu miksowania powinno się dołączyć także palenie papierosów, które nasilają działanie alkoholu. 

Zanim udamy się na spoczynek, warto przygotować sobie blisko łóżka dużą porcję niegazowanej wody. Będzie „jak znalazł” następnego dnia. Poza tym dobrze jest spać przy uchylonym oknie.

To wszystko sprawdzone sposoby na kaca.

Sprawdź, jak działa: Wirtualny alkomat

Jak wyleczyć kaca?

Co jest dobre na kaca zaraz po przebudzeniu? Picie wody, gorącej, czarnej herbaty, kiszonych soków z warzyw i owoców.

Co więcej, należy wziąć orzeźwiający prysznic i zmyć z siebie przemęczenie oraz dolegliwości bólowe.

Jeśli jesteś w stanie, postaraj się przegonić, a ściślej – wypocić – kaca praca fizyczną, ćwiczeniami lub spacerem. Pomimo uczucia wstrętu do jedzenia, dobrze coś zjeść. Najlepiej żeby to był gorący rosół, jajecznica, itp.

Natomiast nie powinno się przyjmować w tym stanie leków, na które zmęczony żołądek może źle zareagować.

Czytaj też: Nagietek lekarski – właściwości herbaty i olejku

Domowe sposoby na kaca

Kiszonki to doskonały, w dodatku naturalny lek na kaca. Sok z kiszonej kapusty, woda po ogórkach kiszonych, czy wywar z kiszonych buraków stanowią świetne remedium na kaca. Te napoje ugaszą pragnienie oraz dostarczą organizmowi wytrąconych przez alkohol witamin i minerałów.

Inne domowe sposoby na kaca dotyczą picia napojów z dodatkiem imbiru, który wzmacnia organizm oraz ma właściwości przeciwwymiotne. Szparagi, zwłaszcza młode, dzięki zawartości aminokwasów i minerałów również stanowią naturalne sposoby na kaca. Kolejną metodą na kaca jest miód, który dzięki posiadaniu w swoim składzie fruktozy szybciej stawia na nogi.

Pomidory, głównie sok z pomidorów uzupełniają niedobory potasu, a gorzka czekolada oraz orzechy (najwięcej migdały) dostarczają ustrojowi magnez. Oba pierwiastki są tracone przez człowieka w wyniku nadużycia alkoholu.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down