Sałatki dla cukrzyków to najlepszy dowód na to, że dieta osób cierpiących z powodu podwyższonego stężenia glukozy może być bardzo smaczna i różnorodna. Korzystając z bogatej palety warzyw i owoców, a także dodatków mięsnych i rybnych, skomponujemy doskonałe potrawy, niczym nie różniące się w smaku od tych, które spożywają osoby zdrowe.

salatki-dla-cukrzykow

Sałatki dla cukrzyków jako element terapii

Sałatki dla cukrzyków są jednym z podstawowych elementów diety stosowanej w profilaktyce i leczeniu tej groźnej, przewlekłej choroby metabolicznej. Dotyczy to przede wszystkim cukrzycy typu 2, która stanowi około 90 procent wszystkich odnotowywanych przypadków, i jest w dużej mierze konsekwencją niewłaściwej diety, powodującej nadwagę. Sałatki warzywne i owocowe dla cukrzyków charakteryzują się:

  • relatywnie niewielką zawartością węglowodanów,
  • niską kalorycznością,
  • niskim indeksem glikemicznym większości składników,
  • dużą zawartością błonnika przyspieszającego przemianę materii.

Odpowiednio skomponowane sałatki mogą być spożywane o różnych porach dniach, jako składnik różnych posiłków: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku a nawet kolacji.

Co mogą zawierać sałatki dla cukrzyków?

W menu dla cukrzyka może się znaleźć większość warzyw i duża część owoców, pod warunkiem że nie są rozgotowane, zasmażane ani konserwowane. Na liście zalecanych produktów znajdziemy więc:

  • warzywa: pomidory, brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, kapusta pekińska, zielona sałata, zielone i kiszone ogórki, cukinia, kabaczek, papryka, por, szparagi, natka pietruszki, rzodkiewka i szczypiorek.
  • owoce: truskawki, jagody, jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, czerwone porzeczki, pomarańcze, cytryny, grapefruity, brzoskwinie, morele, nektarynki, kiwi.

Dozwolone spożycie powyższych warzyw, to łącznie nawet 500 gram (pół kilo) na dobę, zaś w przypadku owoców – 200-300 gram. Ilości te w zupełności wystarczą do przygotowania bardzo dużych porcji sałatek, które wystarczą, jako dodatek do innych dań, na cały dzień.

Czego nie może być w sałatkach dla cukrzyków?

Wśród warzyw, które można stosować jedynie w niewielkich ilościach, należą między innymi: buraki, marchew, korzeń pietruszki, seler, groch, fasola i soczewica. Istotne wskazania dotyczą też ziemniaków, które należy podawać w całości, gotowane lub przygotowywane na parze, twarde.

Zabronione jest natomiast spożywanie ziemniaków rozgotowanych, smażonych (także w postaci frytek) oraz rozgniecionych (puree), które mają bardzo wysoki indeks glikemiczny – powodują szybki i silny wzrost stężenia glukozy we krwi po posiłku. Podobne obostrzenia dotyczą też innych warzyw.

Co niezwykle istotne, cukrzykom nie wolno spożywać warzyw konserwowych, takich jak groszek czy kukurydza, które są składnikami wielu popularnych sałatek warzywnych. Jeśli chodzi natomiast o owoce, zaleca się ograniczenie spożycia śliwek i gruszek, a także całkowicie zakazuje jedzenia bananów, winogron oraz owoców mocno dojrzałych, suszonych i z puszki.

Przepisy na sałatki warzywne dla cukrzyków

Oto kilka przepisów na sałatkę warzywną dla cukrzyków (z dodatkiem innych składników, między innymi chudego mięsa i owoców). Podajemy składniki, proporcje należy dobierać wedle uznania:

  • sałatka wielowarzywna z kurczakiem: pomidor, ogórek kiszony, zielona sałata, gotowana i posiekana w drobne kawałki pierś kurczaka, oliwa z oliwek, przyprawy – na przykład rozmaryn, oregano;
  • brokuły z tuńczykiem: gotowane na twardo brokuły, pomidory, tuńczyk, cebula, czosnek, oliwa z oliwek, przyprawy, minimalna ilość soli;
  • mix warzywny: różne rodzaje sałat, ogórek zielony i kiszony, papryka, pomidory, natka pietruszki, sos winegret, bazylia;
  • rzodkiewka z białym serem: rzodkiew, szczypiorek, ogórek zielony, chudy biały ser, pieprz.

Przepisy na sałatki owocowe dla cukrzyków

Bardzo smaczne sałatki dla cukrzyków można przygotować także na bazie owoców, również i w tym przypadku nie wyłączając dodatków mięsnych oraz nabiału:

  • gruszka z kurczakiem: twarde gruszki, gotowana pierś kurczaka, orzechy, rukola, roszponka, niewielka ilość sera feta, oliwa z oliwek, przyprawy;
  • pomarańcze z indykiem w szpinaku: pomarańcze, grapefruity, szpinak, gotowana pierś indyka, oliwa z oliwek;
  • mix owocowy: truskawki, jagody, maliny, czerwone porzeczki i inne składniki wedle uznania;
  • mix owocowy w wersji egzotycznej: kiwi, pomarańcze, grapefruity, brzoskwinie, ananas. Dla wzbogacenia smaku można dodać kawałki piersi kurczaka.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Dieta w cukrzycy typu 1 – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl/dietetyczny-plan-na-zdrowie
  • Dieta w cukrzycy typu 2 – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.su.krakow.pl/dietetyczny-plan-na-zdrowie
  • Dieta w otyłości i cukrzycy typu 2 – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie, www.szpital.lublin.pl

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down