Wyzwanie? Przygotowanie w domu lunchu na długie godziny intensywnej pracy. Warto zadbać o to, by jeść w firmie dania lekkostrawne i urozmaicone, które dodadzą nam energii, ale nie odbiorą chęci do pracy.
Co na lunch w pracy?
Kanapki wystarczą, jeśli spędzamy w pracy nie dłużej niż cztery – pięć godzin. W innym wypadku warto zabrać coś bardziej pożywnego. Gdy jemy słodkie ciasta i bułki, trudniej skupić się na pracy. Z tego samego powodu lepiej unikać w firmowym lunchu białego pieczywa, batoników i słodkich owoców. Produkty te mają wysoki indeks glikemiczny, a to oznacza, że poziom glukozy po ich spożyciu gwałtownie wzrasta, a potem szybko spada. Efekt: odczuwamy senność.
Obok butelki z wodą warto mieć w pracy pod ręką napój owocowy z pobudzającym żeń-szeniem. Aby go przygotować, można zmiksować mus gruszkowy lub jabłkowy z pękiem natki pietruszki, łyżką miodu, łyżką soku z połowy cytryny i łyżką ekstraktu z żeń-szenia, który kupimy ze sklepach ze zdrową żywnością. U niektórych osób wielogodzinne siedzenie przy biurku wzmaga zaparcia. Aby im zapobiec, jedzmy kasze, parzone lub gotowane siemię lniane, warzywa oraz owoce, np. jabłko oraz orzechy, które szybko dostarczą nam energii.
O czym trzeba pamiętać, przygotowując sałatkę do zjedzenia w pracy? Do biura wystarczy sałatka z porcją białka i dobrej jakości tłuszczu oraz bakaliami. W przypadku pracy fizycznej przyda się nieco więcej węglowodanów, więc można przygotować sycącą sałatkę na bazie kaszy lub ryżu.
Zobacz: Rozgrzewające zupy w sezonie jesienno-zimowym - przepisy
Sałatka z komosy ryżowej na bazie zielonych warzyw z indykiem
Składniki:
- pół szklanki komosy ryżowej
- szklanka gotującej się wody
- 100 g fileta z indyka lub kurczaka
- ulubiona przyprawa do doprawienia mięsa (np. do gyrosa)
- jajko
- pół zielonego awokado
- szczypta ostrej papryki
- świeżo wyciśnięty sok z cytryny do skropienia awokado, by nie ściemniało
- łyżka grubo siekanego szczypiorku lub pietruszki, koperku, kolendry, kiełków
- sól i czarny pieprz do smaku
Przygotowanie:
Komosę ugotować w lekko osolonym wrzątku i zostawić, aż przestygnie (woda się wchłonie, komosa spęcznieje). Mięso pokroić w kostkę i usmażyć lub upiec na grillu, jajko ugotować na twardo, obrać i pokroić w ćwiartki; podobnie awokado. Ugotowaną i przestudzoną komosę wymieszać z solą, pieprzem, chili, rozpulchniając lekko widelcem. Dodać przestudzone mięso, całość wymieszać, posypać zieleniną i przełożyć do pudełka lub słoika.
Poznaj: Siedem przepisów na pożywne śniadanie
Sałatka z kurczakiem i kaszą jaglaną
Składniki:
- pół piersi z kurczaka
- łyżka kukurydzy w puszce
- łyżka cebulki marynowanej
- ćwierć szklanki kaszy jaglanej
- łyżka majonezu
- łyżka jogurtu
- pół kostki rosołowej
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- plaster ananasa w puszce
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną ugotować do miękkości. Pierś z kurczaka ugotować z dodatkiem kostki rosołowej, soli i pieprzu, ewentualnie innych przypraw. Następnie po wystudzeniu pokroić w kostkę, wymieszać z wystudzoną kaszą, kukurydzą, pokrojonym w kostki plastrem ananasa i marynowaną cebulką. Dodać majonez, jogurt, doprawić solą i pieprzem. Wymieszać, przełożyć do pudełka.
Czytaj także: 11 przepisów na rozgrzewające herbatki
Sałatka z wędzonego łososia i sałaty
Składniki:
100 g wędzonego łososia w plastrach
- sałata lodowa
- opakowanie sosu sałatkowego koperkowo-ziołowego
- 10 zielonych oliwek
- czerwona cebula
- 3 rzodkiewki
- jajko
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- świeży ogórek
- pomidor
Przygotowanie:
Łososia pokroić w paseczki. Ogórek obrać, wydrążyć pestki, a miąższ pokroić w poprzek w półplasterki. Oliwki i cebulę pokroić w krążki. Pomidora pokroić w grubą kostkę. Sałatę porwać na mniejsze kawałki, wsypać do salaterki, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Przełożyć do pudełka. W pracy przed jedzeniem polać przygotowanym według przepisu sosem.
Autor: Marzena Maciejczyk
Sprawdź: Dania wigilijne dla wegan - przepisy
Polecane produkty