Europejczycy piją najwięcej alkoholu na świecie. W europejskiej czołówce od lat są Polacy, którzy wypijają rocznie nawet 11 litrów czystego alkoholu. Nic więc dziwnego, że alkoholowe choroby wątroby są w Polsce tak powszechne. Można jednak skutecznie się z nich wyleczyć, gdyż wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Sprawdź, jak przebiega i ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu.

regeneracja-watroby-po-alkoholu

Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym, uszkadzającym narządy wewnętrzne. Wątroba jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie etanolu, gdyż odpowiada za jego metabolizm. Alkohol jest tylko w 2 procentach wydalany z organizmu w niezmienionej postaci. Z pozostałymi 98 proc. musi rozprawić się wątroba. Wytwarzany przez nią enzym – dehydrogenaza alkoholowa – zamienia alkohol etylowy w aldehyd octowy, który jest toksycznym metabolitem.

Aldehyd octowy jest następnie przekształcany w kwas octowy, potem w dwutlenek węgla i wodę. W czasie trwania tego skomplikowanego procesu metabolizowania etanolu, powstają wolne rodniki tlenowe. To właśnie one najbardziej uszkadzają komórki wątrobowe.

Nadużywanie alkoholu początkowo doprowadza do stłuszczenia wątroby. Szacuje się, że nawet 70 proc. osób przewlekłe pijących alkohol może mieć stłuszczoną wątrobę. Dalsze picie będzie skutkować alkoholowym zapaleniem wątroby oraz marskością, aczkolwiek choroby nie rozwiną się u każdego. Z badań wynika, że u 10-20 proc. uzależnionych od alkoholu rozwija się marskość. Przeżywalność u pacjentów z marskością wątroby, którzy nie przestają pić wynosi maksymalnie 5 lat. Uważa się, że nawet 40 procent wszystkich zgonów w Europie Środowej i Wschodniej jest spowodowana nadużywaniem alkoholu.

Regeneracja wątroby po alkoholu

Wymienione choroby nie muszą prowadzić do śmierci. Wątroba ma bowiem wyjątkowe zdolności do samoregeneracji. Jeśli pacjent ze zdiagnozowanym alkoholowym stłuszczeniem wątroby przestanie pić, choroba samoistnie ustąpi. Chorzy na alkoholowe zapalenie wątroby także mają szansę na wyzdrowienie. Niemniej zdolności regeneracyjne wątroby nie są nieograniczone. Jeśli rozwinie się marskość, szanse na wyleczenie będą znikome. Jedynym ratunkiem dla pacjentów z uogólnionym zwłóknieniem i uszkodzeniem miąższu wątroby jest przeszczep.

Wyleczenie się z alkoholowego stłuszczenia lub zapalenia wątroby jest możliwe, ale pod jednym warunkiem – trzeba całkowicie odstawić alkohol. Jedynie abstynencja alkoholowa gwarantuje wyzdrowienie. Regenerację wątroby po alkoholu można też wspomóc odpowiednią dietą oraz środkami farmakologicznymi.  

Ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu?

Zdolności wątroby do regeneracji są wręcz ogromne. Nawet jeśli będzie uszkodzona w 75 proc., sama się odbuduje. To, ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu, zależy jednak od stanu uszkodzenia narządu oraz podjętych przez pacjenta działań. Odbudowa wątroby może  trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dotyczy to oczywiście osób nadużywających alkoholu. W przypadku jednorazowego obciążenia wątroby alkoholem, jej regeneracja zajmie 1-2 dni. Czas metabolizowania procentowych trunków jest uzależniony od ilości spożytego alkoholu, masy ciała oraz zdolności organizmu do rozkładania alkoholu, które maleją wraz z wiekiem.  

Szybka regeneracja wątroby po alkoholu

Proces metabolizowania alkoholu można wspomóc. Warto przed zakrapianą alkoholem imprezą dobrze się najeść. Posiłek powinien zawierać dużą dawkę tłuszczu, białka i węglowodanów. Trunków nie powinno się mieszać. Natomiast na kacu trzeba odpowiednio nawodnić organizm. Warto też wziąć zimny prysznic oraz zadbać o dotlenienie. Zapewni to szybką regenerację wątroby po alkoholowej imprezie.

W przypadku osób, które przewlekle nadużywały alkoholu, regenerację wątroby można przyspieszyć poprzez tzw. dietę wątrobową, która polega na wyeliminowania z jadłospisu produktów wysokotłuszczowych, żywności przetworzonej oraz dań typu fast food. Osobom z chorą wątrobą zaleca się jeść jak najwięcej warzyw, najlepiej zielonych. Ważne jest także regularnie spożywanie posiłków i picie dużej ilości wody.

Leki na regenerację wątroby po alkoholu

Leki obciążają wątrobę. Czy zatem stosowanie lekarstw na regenerację już i tak nadmiernie obciążonej wątroby to dobry pomysł? Tak, ale tylko wspomagająco. Regenerację wątroby po alkoholu przyspieszą fosfolipidy - grupa polarnych lipidów, występujących we wszystkich organizmach żywych i będących składnikiem budulcowym błony komórkowej. Zaleca się stosować zwłaszcza fosfatydylocholinę, należącą do fosfolipidów, która jest głównym źródłem witaminy B4 (choliny). Cholina jest składnikiem błony śluzowej żołądka i jelit, więc wspomaga pracę całego układu trawiennego, w tym także regenerację hepatocytów, czyli komórek wątrobowych.

Zioła na regenerację wątroby po alkoholu

W regeneracji wątroby po alkoholu stosuje się też witaminę A, D, K, kwas foliowy oraz zioła. Do ziół odbudowujących komórki wątrobowe zaliczają się:

  • ostropest plamisty – stymuluje procesy metaboliczne w wątrobie i wspomaga odbudowę miąższu,
  • czarna rzodkiew – pobudza wydzielanie żółci,
  • mniszek lekarski – stymuluje czynności wątroby,
  • karczoch – zwiększa wydzielanie żółci,
  • kwiat jaśminu – działa ochronnie na miąższ wątroby.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Cichoż-Lach H., Grzyb M., Celiński K., Słomka M., Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby, Alkoholizm i Narkomania 2008, Tom 21: nr 1, 55-62.
  • Siepka E., Bobak Ł, Gładkowski W., Charakterystyka aktywności biologicznej fosfolipidów żółtka, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 2 (99), 15 – 28.

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down