Pumeks to narzędzie służące głównie do usuwania zrogowaciałego naskórka ze stóp. Dzięki pumeksowi można rozprawić się też z nagniotkami i modzelami. Warto dowiedzieć się, jak używać pumeksu w sposób higieniczny, jak go czyścić i dezynfekować.
Co to jest pumeks?
Pumeks narodził się w środowisku naturalnym. Co to jest pumeks? To zastygnięta lawa, czyli skała wulkaniczna. Inaczej określa się go jako pemza. Ma szklistą, drobnoziarnistą i porowatą powierzchnię. Naturalna barwa pumeksu najczęściej jest biała, szara, czarna, jasnobrunatna i niebieskawa. Pumeks jest dość ciężki i twardy.
Pumeks naturalny ma też swój sztuczny odpowiednik, który można poznać po tym, że jest lekki, kolorowy, tani, nie aż tak twardy jak pumeks wulkaniczny.
Sprawdź naszą ofertę: Najlepsze kremy i peelingi do stóp
Jak powstaje pumeks?
Naturalny pumeks najczęściej spotyka się w Armenii, na Wyspach Liparyjskich, na Madagaskarze oraz na wyspach greckich.
Jak powstaje pumeks? Do produkcji pumeksu przyczynia się siła żywiołu, jaką jest wydobywająca się z wulkanu lawa, zastygając pieni się tworząc pęcherzyki, będące pokłosiem rozpuszczenia się gazów. W pumeksie odnajdziemy takie składniki chemiczne jak kwarc, plagioklaz i biotyt.
Pumeks charakteryzuje się wysokim stopniem ścieralności, stąd jego sława jeśli chodzi o usuwanie martwego naskórka ze stóp, a także pozbywanie się zrogowaceń, modzeli, nagniotków, czy temperowanie odcisków, itp.
Pumeks – zastosowanie
Poza tym, że pumeks kosmetyczny stosowany jest z lubością od wielu dekad do pielęgnacji skóry stóp, a zwłaszcza szorstkich pięt, wykorzystywany jest także w gospodarstwie domowym, w przemyśle jubilerskim oraz w budownictwie.
Na budowach pumeks stanowi materiał izolacyjny oraz środek służący do filtracji. Gospodynie domowe chwalą sobie pumeks jako sprzymierzeńca do walki z zabrudzeniami. Natomiast jubilerzy cenią ten produkt jako materiał służący upiększaniu biżuterii.
Czytaj również: Wrastające włoski - na nogach, po depilacji, co zrobić
Jak używać pumeksu?
Jak używać pumeksu? Wbrew pozorom korzystanie z pumeksu nie ogranicza się do potarcia pięt kawałkiem zastygłej lawy (bądź jej sztucznego odpowiednika) i odłożeniu go na półkę przy wannie, czy umywalce.
Pumeksu używa się raz na tydzień, czy dwa tygodnie. Chodzi o to, by nie był stosowany zbyt często na skórę. Zbyt częste stosowanie może prowokować szybsze budowanie się nowego naskórka. Pumeksowanie wykonuje się delikatnie, stosując okrężne ruchy wokół zrogowaciałych miejsc. Uprzednio można też wymoczyć stopy w wodzie z mydłem.
Pumeks po każdym użyciu trzeba dokładnie oczyścić z brudu oraz z pozostałości po martwym naskórku. Robi się to pod strumieniem ciepłej wody, wykorzystując też do tego szczotkę oraz mydło. Po starannym wyczyszczeniu pumeksu, należy go dobrze wysuszyć. Można go w tym celu nawet wystawić na słońce. Najlepiej nie zostawiać pumeksu na krawędzi wanny, czy na półce w kabinie prysznicowej, gdyż wilgotne powietrze tam się znajdujące zapewnia idealne warunki do bytowania drobnoustrojów we wnętrzu pumeksu. A te przeniesione na skórę stopy mogą wywołać choroby skórne, takie jak np. grzybica.
Warto też raz na dwa-trzy tygodnie zdezynfekować pumeks wygotowując go we wrzątku lub pozostawiając na kilka-kilkanaście godzin w zimnej, osolonej wodzie. Jeśli dezynfekcja nie wchodzi w grę, należy wymieniać pumeks na nowy najlepiej co najmniej raz na miesiąc.
Warto również pamiętać o tym, by pumeks traktować jak narzędzie do higieny intymnej, zatem nie powinno się nim dzielić z innym domownikiem, ani pożyczać od innej osoby. W ten sposób unika się zarażenia np. brodawką, czy grzybicą.
Zobacz też: Pękające pięty - krem na popękane i suche pięty
Pumeks – rodzaje
Pumeks do pięt i innych części stopy (pumeks do stóp) może występować w różnych odsłonach. Oprócz naturalnego pumeksu (pumeks wulkaniczny), który jest droższy, ale też twardszy, odporniejszy na zniszczenia, alergie i chłonność zarazków, można z łatwością zdobyć pumeks syntetyczny.
Ten ostatni wyróżnia się lekkością, szeroką dostępnością kolorystyczną oraz niską ceną (zaczynającą się od około kilku złotych). Taki sztuczny pumeks jest też bardziej chłonny jeśli chodzi o bakterie i grzyby, zatem trzeba go często dezynfekować lub zmieniać na nowy.
Dobrym zwyczajem po wykonaniu pumeksowania stóp jest natłuszczanie skóry stóp oliwką, kremem lub balsamem zawierającym np. mocznik.
Nowością na rynku drogeryjnym jest pumeks elektryczny, za który trzeba zapłacić konkretną sumę ale - jak gwarantują producenci tego narzędzia - warto, gdyż nie wychodząc z domu można zapewnić swoim stopom rezultat pedicure zbliżony do tego wykonywanego przez kosmetyczkę.
Zamiast tradycyjnego pumeksu do stóp można stosować także tarkę do pięt, elektryczny pilnik, szlifierkę, peelingi złuszczające naskórek stóp oraz poddawać stopy profesjonalnym zabiegom pedicure w salonach kosmetologicznych.
Poznaj: Domowe sposoby na piękne dłonie