Gdy mamy problemy z sercem, idziemy do kardiologa, a gdy borykamy się z kłopotami skórnymi, wybieramy się do dermatologa. Do pulmonologa zaś trafiamy, jeśli nieprawidłowo funkcjonuje nasz układ oddechowy. Czym zajmuje się pulmonolog i jak wygląda wizyta u tego lekarza?

pulmonolog

Co leczy pulmonolog?

Kto to jest pulmonolog? To specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu oddechowego, a także wadami wrodzonymi z nim związanymi. Do pulmonologa trafiają zatem osoby cierpiące z powodu:

  • astmy oskrzelowej,
  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
  • mukowiscydozy,
  • odmy opłucnowej.

Skierowanie do poradni pulmonologicznej otrzymamy, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy, takie jak: duszności, kaszel bez zdiagnozowanej przyczyny, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc, zaburzenia oddychania, szybkie męczenie się czy świszczący oddech.

Pulmonolog dziecięcy

Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia w przypadku problemów z układem oddechowym powinny być leczone u pulmonologa dziecięcego. Zwykle do takiego specjalisty trafiają mali pacjenci z alergią, nawracającymi infekcjami układu oddechowego i kaszlem bez przyczyny.

Do pulmonologa dziecięcego należy zabrać swoją pociechę również gdy wciąga ona powietrze przez usta zamiast przez nos oraz jeśli do jej dróg oddechowych dostanie się ciało obce. Pod opieką pulmonologa dziecięcego znajdują się także maluszki, u których stwierdzono schorzenie genetyczne lub wadę wrodzoną dotyczącą układu oddechowego.

Alergolog pulmonolog

Wielu lekarzy pulmonologów posiada jeszcze drugą specjalizację, jaką jest alergologia. Dziedziny te są ze sobą mocno powiązane, ponieważ większość przypadków astmy to ta alergiczna, która jest wywołana kontaktem organizmu z uczulającymi go alergenami.

W takiej sytuacji działać należy dwutorowo: z jednej strony podawać leki rozkurczające oskrzela i/lub działające przeciwzapalnie, z drugiej zaś wdrożyć leczenie antyalergiczne, a co za tym idzie, wprowadzić preparaty antyhistaminowe. Właśnie dlatego osoba z astmą alergiczną powinna znajdować się zarówno pod kontrolą pulmonologa, jak i alergologa. Lekarz łączący te dwie specjalizacje będzie zatem świetnym wyborem i swego rodzaju wygodą dla pacjenta.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Podobnie jak w przypadku większości lekarzy, pierwsza wizyta u pulmonologa rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu od pacjenta. Chory będzie musiał opowiedzieć o:

  • swoich dolegliwościach,
  • czasie ich trwania,
  • okresach występowania,
  • nasileniu itp.

Ze względu na to, iż wiele chorób pulmonologicznych cechuje się podobnymi objawami, lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badań, aby móc postawić trafną diagnozę.

Do badań, na które pulmonolodzy kierują swoich pacjentów najczęściej, należą:

  • spirometria,
  • bronchoskopia,
  • badanie krwi na obecność przeciwciał swoistych,
  • RTG lub tomografia klatki piersiowej,
  • testy skórne.

W zależności od rozpoznania, pulmonolog może skierować pacjenta na operację, wdrożyć farmakoterapię, wykonać zabieg lub wydać skierowanie do sanatorium.

Pulmonolog a NFZ

Jeśli chcemy zapisać się na wizytę u pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy otrzymać skierowanie, po które możemy się udać na przykład do naszego lekarza rodzinnego. Następnie konieczny jest wybór poradni pulmonologicznej bądź konkretnego lekarza. Niektóre placówki wymagają osobistego zapisania się na wizytę (aby od razu zobaczyć skierowanie), inne pozwalają na dostarczenie dokumentu w późniejszym terminie.

Niestety szybkie dostanie się do pulmonologa w ramach NFZ graniczy z cudem, a czas oczekiwania na konsultację jest długi w całym kraju i zwykle trwa on kilkadziesiąt dni lub kilka miesięcy. Do znanego, dobrego pulmonologa czasem czeka się nawet dłużej. Jeśli zależy nam na czasie, być może do pulmonologa będziemy musieli udać się prywatnie - wtedy czas oczekiwania skróci się do kilku lub kilkunastu dni. Koszt takiej wizyty to od 100 zł w górę, należy jednak pamiętać, że najprawdopodobniej dojdą do niego również wydatki związane z koniecznością przeprowadzenia zaleconych przez pulmonologa badań.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down