Proktolog to lekarz, do którego pacjenci z reguły zgłaszają się w późnych stadiach chorób – wszystko przez to, że objawy schorzeń proktologicznych często są przez chorych bagatelizowane. Jak wygląda wizyta u proktologa i z jakimi problemami należy się zgłosić do tego specjalisty?
Czym zajmuje się proktolog?
Kto to jest proktolog? Lekarz proktolog zajmuje się leczeniem chorób ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, czyli:
- jelita grubego,
- odbytnicy,
- kanału odbytu,
- odbytu.
Do schorzeń, z którymi trzeba udać się do lekarza proktologa należą m.in.:
- nowotwór jelita grubego,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- hemoroidy (żylaki odbytu),
- nietrzymanie stolca,
- ropień okołoodbytniczy,
- wypadanie odbytu.
Objawy chorób, które leczy proktolog często wydają się błahe i nie kojarzą z poważnymi schorzeniami, a raczej z przejściowymi problemami układu pokarmowego. Są to m.in. zaparcia, biegunki, wzdęcia i bóle w obrębie jamy brzusznej. Często dopiero, gdy przybierają one na sile, utrzymują się długo lub dołączają do nich symptomy takie, jak bolesne wypróżnianie się, świąd okolicy odbytu czy krew w stolcu, decydujemy się na wizytę u lekarza proktologa. Im szybciej do niej dojdzie, tym lepiej, dlatego jeśli konsultacja z lekarzem tej specjalizacji nas przeraża, pamiętajmy, że wcześnie postawiona diagnoza zwiększa szanse na szybkie uporanie się z uprzykrzającą życie dolegliwością.
Jak wygląda wizyta u proktologa?
Wizyta u proktologa, podobnie jak u większości lekarzy, powinna rozpocząć się od szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Z pewnością pojawią się wówczas pytania o wcześniej przebyte choroby i schorzenia występujące w rodzinie. Specjalista poprosi również o wyniki wcześniej wykonanych badań. Podczas wywiadu lekarz spyta również o tryb życia pacjenta, zwłaszcza o dietę.
Część chorób proktologicznych jest bowiem związana z nieprawidłowo skomponowanymi posiłkami, nieregularnością odżywiania się, jedzeniem w pośpiechu czy spożywaniem zbyt dużych porcji. Przyczyną niektórych schorzeń może być też brak ruchu i siedzący tryb życia – aktywność fizyczna poprawia bowiem perystaltykę jelit.
Jak przebiega badanie proktologiczne?
Lekarz podczas wizyty może wykonać badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Trwa ono maksymalnie kilka minut i jeśli zostanie wykonane delikatnie, nie powinno sprawić bólu. Co prawda nie brzmi to przyjemnie i wiele osób może czuć się w trakcie badania niekomfortowo, warto jednak pamiętać, że umożliwia ono szybką ocenę stanu odbytu, odbytnicy i kanału odbytu. Dobry proktolog dokona w ten sposób wstępnej diagnozy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości przeprowadzi lub zleci zrobienie badań dodatkowych. Zalicza się do nich test na krew utajoną, RTG jelita grubego, wlew doodbytniczy, USG przezodbytnicze oraz:
- anoskopię, którą wykonuje się przy pomocy specjalnego wziernika – dzięki niemu lekarz jest w stanie dokonać oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy,
- rektoskopię, która jest badaniem głębszym niż anoskopia, a dodatkowo w jej trakcie lekarz może pobrać wycinek tkanki do badania,
- kolonoskopię, która umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego i pobranie wycinków, jak również poszerzenie zwężeń jelitowych, zatamowanie krwawienia z końcowego odcinka układu pokarmowego, oraz usunięcie polipów,
- RTG jelita grubego,
- wlew doodbytniczy,
- USG przezodbytnicze.
Jak przygotować się do wizyty u proktologa?
Do wizyty u proktologa nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Wystarczy wziąć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań, dotyczących układu pokarmowego. Badanie per rectum również nie wymusza wcześniejszego przygotowania tak, jak na przykład kolonoskopia. Jedyne, co trzeba zrobić, to podmyć się przed wizytą.
Skierowanie do proktologa
Jeśli chcemy iść na wizytę do proktologa w ramach NFZ, musimy wcześniej otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy podczas wizyty u internisty powiedzieć o niepokojących objawach.
Zebrany wywiad pozwoli lekarzowi na wystawienie skierowania z tak zwanym rozpoznaniem. Kolejny krok to odnalezienie w swoim mieście poradni, która ma podpisany kontrakt
z NFZ i umożliwi nam zapisanie się na bezpłatną wizytę. Niektóre placówki umożliwiają telefoniczne zapisy, a skierowanie okazuje się wówczas w dniu konsultacji z proktologiem. Inne wymagają osobistego zgłoszenia się ze skierowaniem w celu zapisania się na wizytę. Niestety, liczba poradni proktologicznych przyjmujących pacjentów w ramach współpracy z NFZ nie jest zbyt duża, przez co na konsultację można czekać od kilkunastu dni nawet do kilku miesięcy. Czas oczekiwania zależy w dużej mierze od liczby poradni znajdującej się w danym regionie.
Proktolog prywatnie – koszt wizyty
Ile kosztuje wizyta u proktologa? Cena wizyty w prywatnej poradni proktologicznej jest uzależniona m.in. od jej renomy i lokalizacji. W Warszawie za konsultację z badaniem anoskopowym zapłacimy średnio 200-220 zł. Sama konsultacja wraz z badaniem per rectum to zwykle koszt około 150-180 zł. W kwestii wyboru dobrego lekarza proktologa najlepiej poradzić się znajomego, który ma już taką wizytę za sobą. Jeśli to niemożliwe, warto poszukać opinii w Internecie.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też:
- Jak leczyć choroby odbytu? Rodzaje, przyczyny, objawy
- Czopki na hemoroidy - najlepsze czopki na hemoroidy
- Jaka jest odpowiednia dieta przy hemoroidach? Przepisy
- Jakie są skuteczne zioła na hemoroidy? Poradnik