Dezynfekcja rąk nie może się obejść bez specjalnego preparatu, który usunie z powierzchni naszej skóry drobnoustroje chorobotwórcze. Jaki płyn do dezynfekcji rąk wybrać i jak poprawnie z niego skorzystać?

plyn-do-dezynfekcji-rak

Płyn do dezynfekcji rąk

Nim opiszemy rodzaje płynów do dezynfekcji rąk, przyjrzyjmy się bliżej samemu procesowi dezynfekcji. Jego celem jest zniszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych znajdujących się na naszych rękach, aby zapobiec ewentualnemu zakażeniu. Woda z mydłem nie wystarczy – należy zastosować płyn do dezynfekcji rąk zawierający alkohol. Forma preparatu jest dowolna – może być płynna, żelowa lub piankowa. Istotą dezynfekcji rąk jest brak konieczności użycia wody, a co za tym idzie osuszania dłoni ręcznikiem czy innym niesterylnym środkiem.

Czytaj więcej: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

Płyn do dezynfekcji rąk - skład

Płyny do dezynfekcji rąk zwykle zawierają jeden lub kilka rodzajów alkoholu oraz inne aktywne składniki. Ze względu na wysuszające właściwości alkoholu w składzie tego rodzaju preparatów znajdziemy również humektanty, czyli składniki nawilżające skórę. Pamiętajmy, że skuteczne płyny do dezynfekcji rąk zwykle zawierają od 75 do 85% etanolu, izopropanolu lub propanolu albo mieszankę tych substancji.

Płyn do dezynfekcji rąk i narzędzi

Na rynku znajdziemy nie tylko płyny do dezynfekcji rąk, ale również płyny do dezynfekcji rąk i narzędzi. W takie specyfiki zaopatrzone są szpitale, gabinety stomatologiczne, kosmetyczne czy studia tatuażu i piercingu. Warto jednak pamiętać, że taki płyn może przydać się również w domu, zwłaszcza jeżeli sami wykonujemy manicure i pedicure. Odkażanie cążków czy nożyczek do paznokci raz na jakiś czas to dobry nawyk, a jeśli z narzędzi korzysta więcej niż jedna osoba warto odkażać je po każdym użyciu.

Sprawdź też: Nożyczki - nożyczki do paznokci dla niemowląt, dla dzieci

Płyn do dezynfekcji rąk w sprayu

Płyn do dezynfekcji rąk to specyfik o wielu zaletach. Nie tylko szybko usuwa czynniki zakaźne, ale też nie wymaga użycia wody, umywalki czy ręcznika. Nie mylmy jednak profesjonalnych preparatów do dezynfekcji rąk z popularnymi żelami antybakteryjnymi. Te ostatnie na pewno przydadzą się w podróży czy podczas wyjścia z dzieckiem na plac zabaw, jednak nie będą tak skuteczne jak profesjonalne płyny do dezynfekcji rąk i narzędzi. Jeśli zależy nam na większej ochronie, a jednocześnie wygodzie użytkowania, zaopatrzmy się w płyn do dezynfekcji rąk w sprayu. Kupując taki preparat, zwróćmy uwagę na to czy jest on przebadany zgodnie z normą dla środków dezynfekcyjnych EN 14885.

Płyn do dezynfekcji rąk z pompką

Za niewielkie, poręczne opakowanie płynu do dezynfekcji rąk z dozownikiem czy w sprayu zapłacimy od 10 do 15 złotych. Podczas zakupów zawsze zwracajmy uwagę na przebadanie go pod kątem dermatologicznym oraz wcześniej opisanej normy dla środków dezynfekcyjnych. Taki preparat warto mieć zawsze ze sobą w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę czy innych chorób wirusowych  lub bakteryjnych. Po wizycie w przychodni lekarskiej, poruszaniu się komunikacją miejską czy pobycie
w sklepie warto spryskać dłonie takim specyfikiem. Płyn do dezynfekcji rąk zadziała bakteriobójczo, drożdżakobójczo i wirusobójczo na wirusa grypy, żółtaczki typu B i C, opryszczki czy wirusa HIV.

Czytaj także: Maść na siniaki - krwiaki, stłuczenia. Jaką wybrać?

Płyn do dezynfekcji rąk - jak używać?

Aby skutecznie zdezynfekować ręce należy wycisnąć, rozpylić lub wylać na dłoń odpowiednią ilość preparatu, tak aby pokrył on powierzchnię obu dłoni, a następnie pocierać o siebie dłonie i palce w taki sposób, jak podczas wzorcowego mycia rąk wodą z mydłem. Pamiętajmy, że zbyt mała ilość płynu do dezynfekcji rąk lub jego nieprawidłowe rozprowadzenie nie zapewni nam skutecznej dezynfekcji.

Warto wiedzieć, że jeżeli ręce są poplamione krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo jeśli korzystaliśmy z toalety, to przed zdezynfekowaniem rąk należy je umyć wodą i mydłem. Dodatkowo ręce muszą być wolne od skaleczeń oraz biżuterii.

Sprawdź: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down