soczewki, wada wzroku, soczewki kontaktowe, bez okularów, higiena soczewek


Pielęgnacja soczewek kontaktowych nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Najczęściej polega na umieszczeniu ich na noc w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem.

Istnieją różne rodzaje płynów i nie wszystkie nadają się do każdego rodzaju soczewek. Płyny dzieli się przede wszystkim na te przeznaczone do soczewek twardych oraz te do soczewek miękkich.

Płyny do soczewek

Wyróżnić można też starsze i coraz rzadziej stosowane płyny dwustopniowe (które zawierają osobno płyn do czyszczenia, płyn do przechowywania i środek do odbiałczania) oraz nowsze, najczęściej używane płyny jednostopniowe (które służą zarówno do czyszczenia, jak i przechowywania soczewek). W wyborze odpowiedniego rodzaju płynu zawsze powinien pomóc lekarz.

Płyn stosować należy zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Nigdy nie powinno się używać płynu po upływie jego daty ważności. Trzeba też pamiętać, by nie dotykać zakończenia butelki i zamykać ją zaraz po użyciu. Po każdym wyjęciu soczewek z pojemnika płyn powinien zostać z niego wylany, pojemnik zaś przepłukany świeżym płynem i pozostawiony do wyschnięcia na powietrzu. Pojemnik na soczewki należy co najmniej raz w miesiącu wymieniać na nowy.

Soczewki a higiena

Ważne jest, by podczas zakładania i zdejmowania soczewek zachowywać podstawowe zasady higieny. Przede wszystkim dokładnie umyć ręce, najlepiej antybakteryjnym mydłem w płynie (mydło takie trudniej ulega zanieczyszczeniu od zwykłego mydła w kostce), i osuszyć je czystym lub jednorazowym ręcznikiem, który nie pozostawi pyłków. Oprócz zachowania zasad higieny ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad użytkowania soczewek (np. by soczewki do noszenia w trybie dziennym zawsze zdejmować na noc, nie przekraczać terminów wymiany soczewek na nowe itd.).

Należy pamiętać, że używanie soczewek zgodnie z zaleceniami (z wyjątkiem soczewek jednodniowych, które nie wymagają pilnowania terminów wymiany ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych) jest gwarancją zdrowia i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że w razie wystąpienia takich objawów jak zaczerwienienie, swędzenie czy podrażnienie oczu, trzeba jak najszybciej zdjąć soczewki i skontaktować się z lekarzem. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie dzieje się nic złego, nie można zapominać o regularnych wizytach u okulisty!


share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down