Olejek rozmarynowy działa dobroczynnie na skórę ciała, włosy, samopoczucie, spadek libido, niskie ciśnienie, odporność oraz trawienie. Kobiety doceniają olejek z rozmarynu przede wszystkim z powodu działania przeciwzmarszczkowego oraz wspierającego porost włosów. Olej rozmarynowy nabłyszcza, ujarzmia, wzmacnia fryzurę, ale także łagodzi stany zapalne skóry głowy. Do czego jeszcze można stosować olej z rozmarynu?
Olejek rozmarynowy – właściwości
Olejek rozmarynowy jest pozyskiwany z rozmarynu, intensywnie pachnącej rośliny, naturalnie występującej w krajach Azji, Afryki i Europy Południowej.
Wachlarz właściwości rozmarynu jest bardzo szeroki. Olejek z rozmarynu jest wykorzystywany przez medycynę, ale także przez kosmetologię. Rozmaryn już w starożytności był chętnie stosowanym zielem nie tylko w kuchni, ale też w leczeniu różnych schorzeń i zabiegach kosmetycznych.
Sprawdź też: Olej lniany – dlaczego warto wprowadzić go do diety?
Olejek rozmarynowy – właściwości
Olej rozmarynowy wykazuje działanie:
- antybakteryjne i przeciwzapalne (rozmaryn odkaża oraz usuwa stany zapalne powstałe np. w wyniku przeciążenia mięśni ale też w czasie kataru, przeziębienia czy alergii);
- ściągające (co pozwala skutecznie przeciwdziałać cellulitowi);
- obniżające poziom cukru we krwi (zatem mogą go stosować diabetycy);
- podnoszące ciśnienie krwi i poprawiające krążenie (przez co funduje dużą porcję energii, wigoru);
- antyoksydacyjne (przez nawilżenie skóry wygładza ją, nadaje świeżego połysku, a co za tym idzie – odmładza ją);
- przeciwbólowe (jest przydatny w pozbyciu się bólu reumatycznego, menstruacyjnego, bólu głowy i innych);
- regeneracyjne (sprawia, że skóra szybciej odbudowuje uszkodzone komórki, zatem będzie niezastąpiony w leczeniu ran, skaleczeń, oparzeń, ale także w renowacji zniszczonych włosów);
- antydepresyjne (okazuje się przydatny w stanach depresji, nerwicy, problemów seksualnych, zwłaszcza dotyczących niskiego libido);
- wzmacniające układ immunologiczny;
- regulujące funkcjonowanie układu pokarmowego.
Poza tym rozmarynowy olejek działa także jako środek na polepszenie koncentracji.
Olejek rozmarynowy – jak stosować?
Olejek rozmarynowy można używać do nacierania ciała w celu rozgrzania go, a także do masażu obolałych stawów i mięśni.
Szczególne właściwości pielęgnacyjne tego ziela ma olejek rozmarynowy na włosy. Wmasowywanie rozmarynu we włosy służy odbudowie struktury włosa, wzmacnianiu cebulek włosowych, co powoduje szybszy ich wzrost przeciwdziałając wypadaniu włosów. Po zastosowaniu olejku z rozmarynem na skórę głowy, włosy nie będą się tak często przetłuszczać, a zyskają blask. Co więcej, rozmaryn na włosy zadziała przeciwłupieżowo i przeciwłuszczycowo. To wspaniała profilaktyka łysienia.
Olejek z rozmarynu dodaje się zatem do szamponów, odżywek i maseczek do włosów. Można także samodzielnie połączyć olej z rozmarynu (wystarczy kilka kropli) z szamponem i stosować taki zabieg do odżywienia włosów.
Olejek rozmarynowy na włosy
Olejek z rozmarynu na włosy można także stosować jako środek do masażu skóry głowy i włosów, wykonywany na kilka-kilkanaście minut przed myciem głowy. Wówczas rozcieńczony olejek (np. w oleju jojoba) należy wsmarować kolistymi ruchami w naskórek, a po upływie 10-15 minut obficie spłukać go, następnie umyć włosy szamponem.
Olejek rozmarynowy można także wkroplić do kąpieli, dzięki czemu skóra stanie się bardziej jędrna, wypoczęta, a nastrój wyraźnie się poprawi. Taka kąpiel odstresuje, rozgrzeje, naładuje pozytywną energią i pomoże na oziębłość seksualną.
Inny sposób na wykorzystanie oleju rozmarynowego to aromaterapia – wystarczy wlać kilka kropli olejku do kominka do aromaterapii by poczuć przyjemne odprężenie.
Olej z rozmarynu można ponadto użyć do inhalacji, co wesprze leczenie przeziębienia, grypy, alergii, zwykłego kataru, a nawet niskiego ciśnienia.
Sprawdź: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Jak zrobić olejek rozmarynowy?
Olej rozmarynowy można wykonać w zaciszu domowym. Aby przygotować preparat z rozmarynem na włosy należy kilka gałązek ziela zblendować i otrzymany proszek przesypać do szklanego, najlepiej ciemnego słoja (tak żeby rozmaryn sięgał do połowy pojemnika).
Dalej – sproszkowany rozmaryn zalewa się olejem (może być olej jojoba, olej z oliwek, a nawet kokosowy, czy sezamowy) i odstawia w nasłonecznione miejsce na dwa tygodnie. Trzeba pamiętać o codziennym mieszaniu mikstury (2 razy dziennie). Jeśli mieszanka wystarczająco zgęstnieje i ściemnieje, należy ją przecedzić i dodać do niej witaminę E, by dłużej cieszyć się dobrodziejstwem naturalnej odżywki do włosów oraz skóry głowy.
Dzięki własnoręcznie sporządzonemu olejkowi rozmarynowemu na włosy w niedługim czasie cebulki włosowe staną się mocniejsze, kosmyki będą szybciej rosły, a fryzura będzie łatwiejsza do ujarzmienia. Oprócz prostszego modelowania włosów, także ich rozczesywanie okaże się mniej skomplikowane. Natomiast ochraniające właściwości rozmarynu sprawią, że suszenie głowy nie będzie osłabiało i wysuszało struktury włosa.
Zobacz także: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie
Olejek z rozmarynu - przeciwwskazania
Nie każdy może, niestety, korzystać z dóbr, jakie niesie ze sobą olejek z rozmarynu. Olejku rozmarynowego nie powinny używać osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze krwi, padaczkę, kobiety w ciąży (dawniej rozmaryn traktowano jako środek wywołujący poród) i dzieci poniżej 12. roku życia.
Naturalnie alergia na rozmaryn oraz podatność na uczulenia skórne także stanowią przeciwwskazanie do stosowania oleju rozmarynowego.
Należy także rozważyć używanie oleju z rozmarynu w stanach silnego pobudzenia, zdenerwowania, itp.
Autor: Olga Tomaszewska
Czytaj też: Olej tamanu – właściwości i zastosowanie