Olej z ogórecznika ma działanie kojące, może być stosowany jako kosmetyk lub suplement diety, dostarczający organizmowi niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poznajcie właściwości, działanie i zastosowanie oleju z nasion ogórecznika.
Olej z ogórecznika - co to jest?
Olej z nasion ogórecznika lekarskiego jest olejem roślinnym, który może być stosowany jako suplement diety i jednocześnie ma swoje zastosowanie w kosmetyce. Warto wiedzieć, że ogórecznik lekarski - roślina, która w Polsce jest uznawana przede wszystkim za chwast, jest spożywany także jako ziele. Suszony ogórecznik lekarski można zaparzać jak herbatkę.
Olej z nasion ogórecznika
Dzięki zawartości flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwutleniającym) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy C oraz krzemu, magnezu, potasu, żelaza i cynku, jest stosowany jako środek o działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym i bakteriobójczym. Można go stosować zewnętrznie, jako substancję do przemywania chorób skórnych, jako napar do picia oraz jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy i włosów. Więcej informacji podajemy w dalszej części tekstu.
Zobacz też: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi
Olej z ogórecznika - właściwości, działanie
Olej z nasion ogórecznika:
- oczyszcza i nawilża skórę,
- łagodzi stany łuszczycowe, odmrożenia i oparzenia,
- jest bakteriobójczy,
- ma działanie przeciwzapalne - jest stosowany do leczenia trądziku, czyraków, wybroczyn, trudno gojących się ran i świądu skóry,
- pobudza nerki, jest lekko moczopędny,
- korzystnie wpływa na układ hormonalny - jest zalecany kobietom przechodzącym menopauzę,
- poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz mózgu,
- oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii,
- reguluje poziom cholesterolu we krwi,
- poprawia układ krążenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej,
- wzmacnia odporność.
Ze względu na dużą zawartość kwasów nienasyconych, olej z ogórecznika jest zalecany jako środek wspomagający leczenie nerwic, czy depresji oraz przy wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym. Olej z ogórecznika lub napar z ogórecznika lekarskiego, mogą być stosowane także w czasie przeziębienia, jako środek wspomagający oczyszczanie się organizmu z toksyn.
Zobacz także: Pyłek kwiatowy - przeciwwskazania i właściwości
Olej z ogórecznika na twarz
Olej z ogórecznika świetnie nadaje się jako środek do pielęgnacji skóry twarzy. Wystarczy przemyć nim skórę, a pory zostają oczyszczone, jednocześnie bez obaw o to, że się zatkają. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, olej z nasion ogórecznika jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które odgrywają ogromną rolę jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie skóry. Kwasy z grupy omega (o których mowa), stanowią jeden z głównych składników substancji, które spajają komórki skórne.
Zapewniają odpowiednią wymianę wilgoci skóry z otoczeniem, chronią przed podrażnieniami i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry. Właśnie z tych względów olej z ogórecznika jest składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych dla skóry ze skłonnościami do pękania naczynek, skóry wrażliwej i trądzikowej.
Przeczytaj: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie
Olej z ogórecznika na trądzik
Olej z nasion ogórecznika wspomaga odnowę skóry, a jednocześnie ma właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo przywraca skórze elastyczność i chroni przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Preparaty zawierające olej z ogórecznika mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby borykające się z trądzikiem, ponieważ oczyszczają, zmniejszają zaczerwienienia i wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry. Co więcej, kosmetyki z olejem z ogórecznika świetnie nawilżają skórę, a jednocześnie nie zatykają porów; mają też działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, co stanowi kluczową wartość dla osób z cerą trądzikową.
Olej z ogórecznika na włosy
Olej z nasion ogórecznika jest często spotykanym składnikiem aktywnym szamponów i odżywek do włosów, ponieważ doskonale oczyszcza i odżywia skórę głowy, pobudzając cebulki włosowe. Dzięki olejowi z ogórecznika, włosy stają się miękkie i bardziej odporne na uszkodzenia. Olej z ogórecznika, tak jak większość olejów roślinnych, może być używany jako błyskawiczna odżywka nanoszona opuszkami palców na końcówki - włosy będą się lepiej układały i przestaną się puszyć; lub jako maska - olej trzeba nałożyć na całą długość włosów oraz wmasować delikatnie w skórę głowy, zmyć po około 10 minutach.
Sprawdź: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących
Olej z ogórecznika dawkowanie
Olej z ogórecznika można stosować jako suplement diety, pijąc łyżeczkę dziennie, przed posiłkiem. Można także dodawać go np. do sałatek i surówek. Warto zapamiętać, że olej z ogórecznika powinien być przechowywany w ciemnym naczyniu, a po otwarciu w lodówce.
Przyjmowanie oleju z nasion ogórecznika pomoże uzupełnić niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnymi substancjami odżywczymi dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości