Nafta kosmetyczna to specyfik, który błyskawicznie poprawia stan włosów. W lecznictwie zaś wykorzystuje się naftę oczyszczoną. Sprawdź, jakie jest zastosowanie nafty i kiedy warto po nią sięgnąć. Zobacz także jakie skutki uboczne powoduje nafta.
Nafta kosmetyczna
Nafta kosmetyczna jest pozyskiwana w procesie wielokrotnej destylacji ropy naftowej – to sprawia, że jej stosowanie może uchodzić za kontrowersyjne. Stosowały ją jednak już nasze babcie, chwaląc sobie jej działanie poprawiające wygląd włosów, nie trzeba się jej zatem obawiać, a stosować ją w odpowiedni sposób.
Zobacz: Odżywki i maski do włosów
Nafta kosmetyczna na włosy
Po naftę do włosów mogą sięgać posiadaczki różnych rodzajów kosmyków, jednak najbardziej spektakularne efekty przyniesie ona u osób z suchymi, łamliwymi i matowymi włosami. Nafta:
- nabłyszczy je,
- uelastyczni,
- ułatwi rozczesywanie.
Sprawi też, że włosy nie będą się elektryzować. Dzięki pobudzaniu cebulek włosowych do pracy, nafta posiada także właściwości wzmacniające kosmyki i zapobiegające przerzedzaniu się fryzury.
Czytaj: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących
Nafta na włosy – jak używać?
Naftę kosmetyczną nakładamy na włosy raz w tygodniu. To zapewnia najlepsze efekty i zapobiega pojawianiu się skutków ubocznych, czyli przesuszeniu kosmyków. Niewielką ilość specyfiku należy wetrzeć na całej długości włosów na 10 minut przed myciem. Po tym czasie dokładnie go spłukujemy. Aby to zrobić, zwykle należy umyć głowę szamponem kilkakrotnie lub najpierw nałożyć olejek do włosów, a dopiero potem szampon.
Sprawdź: Masło shea - właściwości, stosowanie na włosy i twarz
Nafta kosmetyczna – efekty
Nafta kosmetyczna tworzy na powierzchni włosów barierę ochronną, która zabezpiecza przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, a także przed utratą wilgoci. Nakładana na końcówki włosów, zapobiega ich rozdwajaniu, a przy regularnym stosowaniu na skórę głowy poprawia jej ukrwienie, co stymuluje cebulki włosów do pracy. Z nakładaniem nafty bezpośrednio na skalp lepiej jednak uważać – może ona zadziałać drażniąco, dlatego osoby z wrażliwą skórą głowy nie powinny korzystać z niej w ten sposób.
Nafta kosmetyczna z olejkiem rycynowym
Naftę kosmetyczną kupimy w aptece za kilka złotych. Bardzo popularna jest zwłaszcza nafta z dodatkiem oleju rycynowego, witamin czy roślinnych wyciągów. Z nafty można przygotować znakomitą maseczkę. Wystarczy 3 łyżeczki preparatu wymieszać z żółtkiem i – jeśli nafta nie posiada go w swoim składzie – 2 łyżkami oleju rycynowego. Tak przygotowaną miksturę pozostawiamy na włosach na 20 minut, a następnie dokładnie spłukujemy.
Zobacz: Preparaty na porost włosów – co jest skuteczne? Sposoby
Nafta do picia
Nafta lecznicza jest od lat stosowana w medycynie naturalnej. Posiada ona silne działanie antybakteryjne, ma oczyszczać także krew z toksyn i ją rozrzedzać. Jedna z opisywanych terapii naftą leczniczą zaleca picie nafty 3 razy dziennie po 15 kropli na łyżkę wody. Miksturę należy spożywać na godzinę przed posiłkiem przez miesiąc. Przy chorobach skóry naftę stosuje się w formie okładów.
Nafta lecznicza
Bezpiecznej do picia nafty destylowanej nie należy mylić z naftą kosmetyczną, dlatego kupując naftę oczyszczoną do picia trzeba podkreślić, że właśnie o ten rodzaj nafty nam chodzi. Kupimy ją w większości aptek. Pamiętajmy, że leczenie naftą zalicza się do medycyny naturalnej – jeśli jesteśmy chorzy i narzekamy na złe samopoczucie, nie leczmy się sami i w pierwszej kolejności skonsultujmy się z lekarzem.
Czytaj też: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości