Metoda Barrona to jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia hemoroidów. Podpowiadamy, na jakim etapie schorzenia można z niego skorzystać i na czym dokładnie on polega.
Czym jest metoda Barrona?
Podwiązywanie, nazywane też gumkowaniem metodą Barrona, to bezoperacyjna metoda leczenia żylaków odbytu. Lekarze korzystają z niej już od ponad czterdziestu lat. Polega ona na założeniu na guzki krwawnicze specjalnych gumek uciskowych, które powodują zamknięcie dopływu krwi do żylaków. To z kolei powoduje, że hemoroidy po prostu odpadają.
Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest zupełnie bezbolesny. Co więcej, trwa on maksymalnie kilkanaście minut, a w większości przypadków pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.
Metoda Barrona - hemoroidy
Metoda Barrona może być stosowana w żylakach odbytu I lub II stopnia, a także w niektórych przypadkach guzków III stopnia. To, czy hemoroidy nadają się do leczenia tym sposobem, ocenia lekarz. Na 48 godzin przed planowanym zabiegiem pacjent powinien przejść na dietę płynną i spożywać zupy, koktajle i kisiele, a także pić napoje niegazowane. W dniu zabiegu przeprowadza się jeszcze lewatywę.
Podczas zabiegu, guzek krwawniczy zostaje poddany ocenie w badaniu anoskopowym. Następnie, poprzez anoskop, proktolog wprowadza ligator z dwoma gumkami. Dzięki zastosowaniu podciśnienia, żylak jest wciągany do wnętrza ligatora, a na jego podstawę zakłada się gumowy pierścień. Kolejny krok to zsunięcie dwóch gumek zaciskających usuwany guzek. Powodują one jego niedokrwienie, które skutkuje odpadnięciem żylaka. Zwykle dochodzi do tego po 10-16 dniach od wykonania zabiegu.
Metoda barona a NFZ
Usuwanie hemoroidów metodą Barrona nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ refunduje jedynie klasyczną operację. Gumkowaniu żylaków odbytu można poddać się w klinikach i gabinetach prywatnych.
Założenie gumki na jeden guzek to koszt od 150 zł w górę. Cena zależy od miasta, w którym przyjmuje lekarz, a także od jego doświadczenia i renomy. Średnia cena takiego zabiegu to około 250 zł.
Metoda Barrona - po zabiegu
W trakcie zabiegu można założyć gumowe opaski na wszystkie guzki krwawnicze, jednak zazwyczaj za jednym razem usuwa się tylko jednego żylaka odbytu. Zabiegi wykonywane są zwykle w odstępie 3-4 tygodni, co zmniejsza ryzyko powikłań związanych z możliwością wystąpienia martwicy po założeniu gumowych pierścieni. Powikłania po zabiegu przeprowadzanym metodą Barrona należą do rzadkości.
Większość pacjentów odczuwa jedynie wrażenie pełności w kanale odbytu, które ustępuje wraz z odpadnięciem guzka. Stan ten nie wymaga leczenia, warto jednak pamiętać o zapobieganiu zaparciom po zabiegu, przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiedniej, bogatej w błonnik diety.
Powikłania po metodzie Barrona
Powikłaniem występującym najczęściej, bo u około 8% pacjentów, jest silny ból w kanale odbytu. Jeśli do niego dojdzie, należy zgłosić się na kontrolę do lekarza, gdyż konieczne może okazać się usunięcie założonych gumek. W 3% przypadków dochodzi do nieznacznego krwawienia. Jeśli pojawi się ono między 2 a 4 dniem od zabiegu, będzie to prawdopodobnie następstwo zsunięcia się gumek z guzka. Jeżeli zaś wystąpi ono po tygodniu, może to być oznaka powstania owrzodzenia lub martwicy błony śluzowej niedokrwionej części żylaka. Krwawienie po 2 tygodniach od zabiegu zwykle oznacza moment odpadnięcia guzka. U około 1,5% pacjentów dochodzi do stworzenia się zakrzepu w niedokrwionej części guzka, co prowadzi do wystąpienia silnego bólu w jego obrębie.
Poważne powikłania dotyczą zaledwie 0,1 % osób leczonych metodą Barrona. Do ich objawów zalicza się:
- nagłe pogorszenie samopoczucia,
- gorączkę,
- wyciek treści ropnej z odbytu.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania do wykonania metody Barrona
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Dopiero po jego ustąpieniu będzie można zgłosić się na leczenie.
Zabiegu metodą Barrona nie przeprowadza się również u osób przyjmujących doustnie koagulanty oraz u pacjentów z hemoroidami IV stopnia. Skuteczność leczenia to około 80-90 % dla żylaków I, II i III stopnia.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: