Maść przeciwbólowa może się okazać szybkim i skutecznym środkiem na dolegliwości, które nie pozwalają normalnie funkcjonować. Często zresztą maść przeciwbólowa nie tylko działa objawowo, ale i pomaga leczyć. Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna to taka maść, która wchłania się przez skórę, działając miejscowo na stany zapalne i towarzyszący im ból.
Jaka jest najlepsza maść przeciwbólowa? Wszystko zależy od tego, w jakim celu ma zostać użyta. Stosuje się maść przeciwbólową i przeciwzapalną na kolano dotknięte chorobą reumatyczną, i na staw skręcony w czasie wysiłku fizycznego, ale także na kręgosłup przeciążony przez niehigieniczny tryb życia.
Zobacz: Maści i kremy dla sportowców
Maść przeciwbólowa – rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów maści przeciwbólowych, ze względu na użyte do ich produkcji substancje czynne:
niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- Ibuprofen
- Dikolofenak
- Idometacyna
- Ketoprofen
- Naproxen
- Benzydamina
- pochodne kwasu salicylowego,
- octanowinian glinu,
- preparaty Capsicum.
Czytaj: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki
Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na kolana – ibuprofen
Pierwsza grupa maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych oparta jest o substancję zwaną ibuprofernem, zaliczaną do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibuprofen to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu propionowego, o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Zawarty w maści przeciwbólowej i przeciwzapalnej ibuprofen działa zmniejszając obrzęk, poprawiając ruchomość stawów, usuwając dodatkowo występujące w ich obrębie uczucie drętwienia. Dlatego właśnie maść przeciwbólowa na stawy może być oparta o substancję czynną ibuprofen. Tego typu maść przeciwbólowa i przeciwzapalna zaczyna działać po kilku, kilkunastu minutach, a efekt zazwyczaj utrzymuje się przez 4 do 6 godzin.
Maść przeciwbólowa na stawy – diklofenak
Kolejna grupa maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych zawiera substancję czynną o nazwie diklofenak. Jest to pochodna kwasu aminofenyloooctowego, mająca silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jego działanie polega głównie na hamowaniu cyklooksygenaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za powstawanie związków chemicznych, będących miejscowymi informatorami komórkowymi. Zahamowanie działalności cyklooksygenaz prowadzi do zmniejszenia objawów stanu zapalnego.
Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne oparte o diklofenak stosowane są również w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, a także przy:
- zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa,
- chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa,
- na przeciążone ścięgna, więzadła, mięśnie.
Sprawdź: Maść na siniaki - krwiaki, stłuczenia. Jaką wybrać?
Maść przeciwbólowa na kręgosłup – idometacyna
Kolejną substancją wykorzystywaną do wytwarzania maści przeciwbólowych jest indometacyna. Jest to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu indoilooctowego. Jednym z podstawowych przeznaczeń tego typu maści przeciwbólowej jest reumatoidalne zapalenie stawów, ale też łuszczycowe zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa i inne.
Inne maści przeciwbólowe i przeciwzapalne
Na podobnej zasadzie działają maści przeciwbólowe oparte o naproxen, czyli pochodną kwasu propionowego oraz ketoprofen – będący mieszaniną kwasu propionowego i benzofenonu.
Wszystkie wymienione dotąd rodzaje maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych wykorzystują działanie substancji zaliczanych do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych - stąd podobne działanie i zastosowanie.
Czytaj też: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Maść przeciwbólowa dla sportowców
Maści przeciwbólowe oparte o wyżej wymienione substancje mogą z powodzeniem być wykorzystywane przez sportowców w celu łagodzenia skutków drobnych kontuzji, bólu i opuchlizn związanych ze zwichnięciami czy skręceniami stawów.
Ale niesteroidowe leki przeciwzapalne to nie wszystko, co ma do zaoferowania sportowcom współczesna farmakologia. Popularne maści przeciwbólowe oparte są o też o pochodne kwasu salicylowego. Są na przykład maści przeciwbólowe wykorzystujące właściwości salicylanu metylu i mentolu. Mentol stymuluje zakończenia nerwowe w skórze, mięśniach, stawach i ścięgnach, ułatwiając wchłanianie przeciwbólowego salicylanu. Tego typu maść przeciwbólowa działa też rozgrzewająco.
Maść przeciwbólowa w ciąży
Ciąża to szczególny czas, związany nie tylko z radosnym oczekiwaniem potomstwa, ale i wieloma dolegliwościami, także bólowymi. Często doskwiera wówczas przeciążony kręgosłup. Jakiej maści przeciwbólowej w ciąży można użyć, by nie narazić na szwank zdrowia swojego i dziecka?
Lekarze radzą, by w takiej sytuacji wybierać środki bazujące na naturalnych składnikach, które nie mają działania farmakologicznego. Pamiętajmy jednak, że nawet naturalne medykamenty mogą stanowić zagrożenie w ciąży – wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia matki i dziecka, a także tego, w którym tygodniu ciąży znajduje się kobieta. Dlatego każdorazowo, przed sięgnięciem po maść przeciwbólową w ciąży, należy się skonsultować z lekarzem.
Sprawdź też: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy