Lidokaina jest to organiczny związek chemiczny, który wykazuje właściwości znieczulające. Na rynku dostępna jest m.in. w formie maści, sprayu, kremu czy żelu. Cechuje się działaniem miejscowym, przynosząc praktycznie natychmiastowy efekt. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania lidokainy jest nadwrażliwość na amidowe środki znieczulające.
Co to jest lidokaina? To pochodna acetanilidu i ma za zadanie zatrzymywanie pompy sodowo-potasowej, jak również przepuszczalność błony neuronu. Działa bardzo szybko, gdyż jej efekty zaczynają być odczuwalne już po minucie, metabolizowana jest w wątrobie. Sprawia, iż bodźce bólowe nie trafiają do mózgu, bądź dzieje się to w zdecydowanie delikatniejszym stopniu.
Lidokaina bez recepty nie jest dostępna w wielu aptekach. Zwykle przed jej zastosowaniem konieczna jest konsultacja lekarska, która ma na celu stwierdzenie konieczności stosowania produktu.
Dowiedz się: Suplementy diety – jak wybrać najlepszy suplement diety?
Lidokaina – wskazania
Kiedy warto sięgnąć po produkty z lidokainą? Przede wszystkim zaleca się stosowanie jej podczas:
- bólu gardła,
- oparzeń,
- wizyt stomatologicznych,
- planowanego zabiegu chirurgicznego,
- komorowego zaburzenia rytmu serca.
Podsumowując, lidokainę podaje się jako znieczulenie przed zabiegami, zarówno tymi bolesnymi, jak i niewielkimi. W przypadku większych zabiegów jest to znieczulenie miejscowe, natomiast w momencie drobnych ingerencji jest to forma powierzchniowa. Dodatkowo można wykorzystywać ją do znieczulania błon śluzowych, a także w prezerwatywach – jako środek, który opóźnia wytrysk.
Poznaj: Czopki na hemoroidy - najlepsze czopki na hemoroidy
Lidokaina – spray
Lidokaina dostępna jest na rynku w wielu formach, jednak zawsze jest to preparat o działaniu miejscowym. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest lidokaina w sprayu przeznaczona do stosowania zewnętrznego.
Zaleca się jej używanie w potrzebie niwelowania bólu w związku z zabiegami, takimi jak:
- drobne zabiegi chirurgiczne w okolicy nosa i gardła,
- umieszczanie w układzie oddechowym przyrządów, jak sonda czy cewnik,
- intubacja dotchawicza,
- wizyty stomatologiczne – RTG, niwelowanie kamienia nazębnego, wycisk.
Dodatkowo lidokaina w sprayu wykorzystywana jest również w dermatologii głównie w celu znieczulenia skóry oraz błon śluzowych przed drobnymi zabiegami chirurgicznymi.
Lidokaina w sprayu bez recepty zwykle nie jest możliwa do kupienia. Najczęściej niezbędna jest wcześniejsza wizyta lekarska, na której lekarz przepisze receptę na produkt.
Sprawdź: Krem na cellulit - jak wybrać dobry krem antycellulitowy?
Lidokaina – maść
Maść z lidokainą stosowana jest równie często, co spray. Również przeznaczona jest do smarowania zewnętrznego, działając miejscowo na dany obszar ciała.
Produkt ten można stosować podczas:
- nerwobóli,
- ukąszeń owadów,
- pęknięć odbytu.
Maść z lidokainą często zalecana jest w celu zredukowania dolegliwości bólowych obszaru odbytu, zwłaszcza u osób z guzkami krwawniczymi. Można stosować ją również w znieczuleniu tuż przed i po badaniu rektoskopowym, czyli wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. Maść na hemoroidy z lidokainą niweluje odczuwanie nieprzyjemnych objawów.
Dowiedz się: Krem z witaminą A – do twarzy, pod oczy i dla dzieci
Lidokaina – żel
Dodatkowo na rynku jest do nabycia żel z lidokainą, który ma niemalże identyczne zastosowanie i właściwości, jak maść czy spray. Także należy stosować go miejscowo w celu znieczulenia danego obszaru.
Krem znieczulający z lidokainą można używać podczas współżycia seksualnego, jako produkt, którego zadaniem jest przedłużenie stosunku, a tym samym opóźnienie wytrysku. Jest to jedna z metod stosowanych u osób z problemem przedwczesnego wytrysku. Krem z lidokainą redukuje wrażliwość skóry prącia oraz żołędzi na bodźce.
Lidokaina – rodzaje
Poza opisanymi rodzajami, nabyć można również:
- plastry z lidokainą – zalecane w czasie bólu neuropatycznego w związku z neuralgią popółpaścową,
- tabletki na gardło z lidokainą – zwykle są to preparaty dostępne bez recepty. Ich głównym zadaniem jest miejscowe leczenie bólu występującego na skutek nieropnych stanów zapalnych gardła.
Przed zażyciem produktów z lidokainą warto skonsultować się z lekarzem w celu doboru odpowiedniego leku, a także dawki.
Lidokaina – skutki uboczne
Lidokaina może doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej są to:
- blednięcie skóry lub jej zaczerwienienie,
- swędzenie,
- drgawki,
- pieczenie skóry,
- obrzęki,
- wymioty
Lidokaina w ciąży
Chcąc zastosować lidokainę w czasie ciąży, bądź podczas jej podejrzenia czy planowania, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Gdy nie istnieje żadna bezpieczniejsza metoda leczenia to lidokaina może być zalecona ciężarnej kobiecie.
Lidokaina a karmienie piersią
Należy wiedzieć, iż lidokaina przenika do mleka matki, jednak najczęściej jej ilości są tak niewielkie, iż nie są żadnym zagrożeniem dla zdrowia maluszka.
Czytaj również: Środki przeczyszczające - jaki jest najskuteczniejszy?
Autor: Katarzyna Pawlik