Leki na migrenę - tabletki, domowe sposoby na migrenę

 Leki na migrenę

Leki na migrenę skutecznie pomagają uśmierzyć ból, który nie pozwala normalnie funkcjonować. Typowe tabletki na migrenę należą do grupy tryptanów. Służą one jednak do walki z bólem o bardzo dużym natężeniu, poza tym, nie każdy może je stosować.

Z tego powodu, jako leki na migrenę często wykorzystuje się też niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy ketoprofen. Istnieją też  domowe sposoby na migrenę - relaks, zimne okłady, zioła. Dlatego kiedy dopada cię ból głowy, nie opuszczaj bezradnie rąk – leczenie migreny jest możliwe.

Leki na migrenę - czym jest migrena?

Nie każdy ból głowy jest migreną. Warto o tym pamiętać, wybierając się do apteki po leki na migrenę. Migrena to napadowy, pulsujący, jednostronny ból głowy o różnym natężeniu – od słabego po bardzo silny. Najczęściej jego źródło można zlokalizować w okolicach skroni. Charakterystyczny dla migreny jest także światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Mogą się pojawić także nudności i wymioty. Zdarzają się problemy z wyraźnym widzeniem.

Leki na migrenę - przyczyny migreny

Na migrenę zapada około 15 procent dorosłych osób. Podłoże tej choroby nie jest do końca znane. Jedna z hipotez mówi, że jest to skutek nadmiernego wydzielania serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Ich gwałtowny skurcz a następnie rozkurcz mają odpowiadać za gwałtowne napady bólu. Inna teoria mówi o genetycznej predyspozycji do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych.

Leczenie migreny

Leczenie migreny na szczęście jest możliwe, choć w większości przypadków ogranicza się do doraźnego działania na objawy. W leczeniu migreny stosuje się cały szereg leków, wśród których są ogólnie stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także specjalnie dedykowane leki na migrenę.

Mechanizmy i moc działania poszczególnych typów leków różnią się znacznie. Decyzji o ich wyborze nie dokonujmy sami - to lekarz powinien dobrać odpowiednie dla nas leki na migrenę, a także zalecić sposób ich przyjmowania.

Sprawdź też: Czy dieta może wpłynąć na poprawę nastroju

Leki na migrenę - selektywni agoniści receptora 5-HT1B/D

Typowe leki na migrenę dostępne są na receptę. Tak zwane tryptany, do których zaliczyć można sumatriptan, zolmitriptan i rizatriptan są selektywnymi agonistami receptora 5-HT1B/D, czyli receptora serotoniny. Tryptany są pochodnymi indolu, chemicznie zbliżonymi do serotoniny.

Ich działanie polega na zwężaniu światła naczyń krwionośnych w mózgu i blokowaniu procesów zapalnych leżących i źródeł napadu migrenowego. Tego typu leki na migrenę eliminują ból, światłowstręt i nudności. Uchodzą za skuteczne u większości osób cierpiących na migrenę. Nie mogą być jednak przyjmowane przez dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży (w tym przypadku zaleca się paracetamol). Przeciwwskazaniem są też między innymi nadciśnienie tętnicze, choroby serca, przebyty zawał.

Tego typu leki na migrenę przyjmuje się wyłącznie w wypadku ciężkich ataków. Dostępne są w formie tabletek na migrenę, a także czopków i zastrzyków.

Zobacz: Leki przeciwbólowe na migrenę

Leki na migrenę bez recepty

Innego rodzaju powszechnie stosowane tabletki na migrenę zawierają takie substancje czynne, jak ibuprofen, ketoprofen czy naproxen. Są to substancje zaliczane do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a więc środków stosowanych nie tylko w przypadku migreny, ale też bólu stawów, mięśni, zębów, gardła czy bólów miesiączkowych. Istotą ich działania jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz, czyli enzymów odpowiedzialnych za syntezowanie prostaglandyn - przekaźników aktywujących receptory bólowe. Leki na migrenę, będące niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, osłabiają więc działanie prostaglandyn, łagodząc doświadczanie bólu.

Tego typu tabletki na migrenę działają na ból o średnim i niewielkim natężeniu. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotkach. Niestety – niesteroidowe leki przeciwzapalne, które kupić można bez recepty, są nadużywane bez świadomości negatywnych tego konsekwencji (wrzody żołądka, krwawienia z dwunastnicy, zaburzenia pracy serca i nerek)

Czytaj też: Czym są niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leki na migrenę – opioidowe leki przeciwbólowe

W rzadkich przypadkach jako leki na migrenę służą opioidowe leki przeciwbólowe. Zaliczyć do nich można między innymi:

  • kodeinę,
  • morfinę,
  • butorfanol,
  • tramadol.

Są to leki bardzo silne, na ból o skrajnym natężeniu, w większości przypadków stosowane w leczeniu szpitalnym. Nie powinno się ich zażywać bez zalecenia lekarza. Opioidowe leki na migrenę działają hamując przekazywanie informacji o bólu w układzie nerwowym, blokując tak zwane receptory opioidowe w okolicach mózgu i rdzenia kręgowego.

Migrena - domowe sposoby na migrenę

Z migreną o niewielkim natężeniu można próbować sobie radzić także bez leków. Domowe sposoby na migrenę mogą również działać wspomagająco przy stosowaniu środków farmakologicznych.

Domowe sposoby na migrenę nie są szczególnie wyrafinowane ani skomplikowane. W takich sytuacjach zaleca się wyciszenie, przebywanie w jednej pozycji bez gwałtownych ruchów typu wstawanie/siadanie. Ważne, by pomieszczenie, w którym spędzamy czas, było dobrze wywietrzone. Niekiedy pomaga zimny okład położony na czoło.

Co pomaga na migrenę oprócz tego? Domowe sposoby na migrenę to także stosowanie preparatów ziołowych – poleca się na tę przypadłość wrotycz maruna, a także wyciąg z lapiężnika różowego.

Ile trwa migrena?

Ile trwa migrena? Niestety, nie jest to kwestia chwili, ani nawet kilku chwil. Zazwyczaj pojedynczy napad migrenowy trwa od 4 do 72 godzin. Następnie mamy do czynienia z całkowitym wyciszeniem. Następny atak może nastąpić dopiero za kilka tygodni, a nawet miesięcy, niemal jednak pewne jest, że migrena wróci.

Czytaj też: Leki przeciwbólowe - jakie silne tabletki przeciwbólowe wybrać?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.