Lekarz od wątroby poszukiwany. Z każdym rokiem wzrasta liczba chorych na stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Częściej dochodzi też do zakażeń wirusem HSV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Tymczasem w Europie obserwuje się deficyt lekarzy specjalizujących się w chorobach wątroby. W Polsce hepatologia nie jest traktowana jako odrębna specjalizacja lekarska. U jakiego lekarza leczyć chorą wątrobę?
Jak się nazywa lekarz od wątroby?
Wyszukiwarka Google każdego dnia notuje kilka miliardów zapytań. Internauci są bardzo zainteresowani tematami medycznymi. Jednym z często zadawanych pytań jest: jak się nazywa lekarz od wątroby? O ile większość z nas nie ma wątpliwości, jak nazywa się lekarz zajmujący się chorobami serca, mózgu czy oka, to nazwy mniej popularnych specjalizacji lekarskich niewiele mówią pacjentom i bywają trudne do rozszyfrowania.
Jak widać trudności może nastręczać nazwa lekarza zajmującego się chorobami wątroby, czyli hepatologa. Co ciekawe, w Polsce hepatologia nie jest odrębną specjalnością lekarską. Jest traktowana jako umiejętność lekarska. Poradnictwem z zakresu hepatologii zajmują się specjaliści chorób zakaźnych oraz gastroenterolodzy, czyli lekarze zajmujący się schorzeniami układu pokarmowego.
Czym się zajmuje lekarz od wątroby?
Brak odrębnej specjalności z hepatologii oczywiście nie oznacza, że w Polsce nie ma lekarzy zajmujących się tylko chorobami wątroby. Hepatologia jest umiejętnością lekarską dostępną dla lekarzy wszystkich specjalności po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Zdobycie umiejętności z zakresu hepatologii jest możliwe po zdaniu Państwowego Egzaminu Umiejętności, co poświadcza świadectwo. Określa to Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania świadczeń określonych zdrowotnych.
W praktyce jednak porad z zakresu hepatologii udzielają przede wszystkim lekarze specjalizujący się w chorobach zakaźnych oraz gastroenterolodzy. Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia poradnie hepatologiczne w Polsce powinny być prowadzone przez lekarzy gastroenterologów, natomiast lekarze zajmujący się chorobami zakaźnymi mogą jedynie prowadzić poradnie WZW, czyli przeznaczone dla chorych na wirusowe zapalenie wątroby.
Gastroenterolog - lekarz od wątroby, trzustki i jelit
Gastroenterolog to lekarz zajmujący się chorobami wątroby, trzustki, otrzewnej, jelita grubego i cienkiego, żołądka oraz przełyku. Do gastroenterologa można się wybrać z następującymi chorobami wątroby:
- zapalenie wątroby (ostre i przewlekłe),
- cytomegalia,
- toksoplazmoza,
- cholestazy niemowlęce,
- choroba Wilsona,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- ostra i przewlekła niewydolność wątroby (marskość, zatrucie muchomorem sromotnikowym),
- nadciśnienie wrotne,
- nowotwory i guzy na wątrobie,
- kamica żółciowa,
- zapalenie dróg żółciowych.
Gastroenterolog wykonuje także badania diagnostyczne i zabiegi, takie jak:
- USG jamy brzusznej,
- zgłębnikowanie żołądka i dwunastnicy,
- biopsja ssąca jelita i odbytnicy oraz igłowa wątroby,
- manometria przełyku i odbytnicy,
- endoskopia górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia, rektoskopia, sigmoidoskopia)
- badania radiologiczne i radioizotopowe,
- phmetria przełyku,
- obliteracja żylaków przełyku,
- rozszerzenie zwężeń przełyku,
- polipektomia,
- sfinkterotomia,
- leczenie żywieniowe.
Specjalista chorób zakaźnych też leczy wątrobę
Specjalista chorób zakaźnych posiada rozległą wiedzę o chorobach zakaźnych, pasożytniczych i tropikalnych. Prawdopodobnie większości z nas kojarzy się z leczeniem chorób pasożytniczych, udzielaniem pierwszej pomocy przy ukąszeniach przez jadowite zwierzęta, ewentualnie z diagnozowaniem chorób przywiezionych do Polski z wakacji w tropikach.
Tymczasem jednym z obowiązkowych kursów w czasie robienia specjalizacji z medycyny zakaźnej jest kurs z zakresu hepatologii. Tematyka kursu dotyczy zwłaszcza wirusowych zapaleń wątroby. Zatem specjalista chorób zakaźnych zajmuje się leczeniem ostrych i przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu A, B i C. Ponadto leczy choroby, będące konsekwencją przewlekłego zapalenia wątroby, takie jak marskość i niewydolność. Zna się także na bakteryjnych i pasożytniczych chorobach wątroby i dróg żółciowych.
A może internista? Jakiego lekarza od wątroby wybrać?
Epidemiolodzy alarmują, że z każdym rokiem w Europie wzrasta liczba zachorowań na stłuszczeniowe zapalenie wątroby wywołane otyłością. Coraz więcej osób choruje też na wirusowe zapalenie wątroby typu C, a to oznacza, że potrzebni są lekarze specjalizujący się w chorobach wątroby, a tych w Polsce brakuje.
Pacjenci z chorobami wątroby leczą się głównie u gastroenterologów. Chorzy na wirusowe zapalenie wątroby mają nieco większy wybór – mogą poszukać w swojej okolicy lekarza zajmującego się chorobami zakaźnymi. Warto wiedzieć, że chorą wątrobę można też leczyć u lekarza chorób wewnętrznych. Coraz więcej internistów może pochwalić się świadectwem poświadczającym zdobycie umiejętności lekarskiej z zakresu hepatologii.
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj też:
- Kłucie wątroby – po alkoholu, po jedzeniu. Jak ją leczyć?
- Co szkodzi wątrobie? Jakich produktów unikać? Zalecenia
- Ból wątroby po jedzeniu - co może oznaczać? Leczenie
Bibliografia:
- Habior A., Choroby wątroby zagrożeniem Europy w XXI wieku, Postępy Nauk Medycznych 2/2009, s. 77-83.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych.