Co trzeci trzydziestolatek i co drugi pięćdziesięciolatek w Polsce cierpi z powodu hemoroidów. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tą przykrą przypadłością. Ile trwa leczenie hemoroidów i na jaką metodę warto się zdecydować?
Leczenie hemoroidów – co trzeba wiedzieć?
Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, ma tak naprawdę każdy z nas – uszczelniają one kanał odbytu i kontrolują proces wydalania razem z mięśniami zwieracza. Problemy z hemoroidami pojawiają się, gdy za bardzo się one rozciągają i wypełniają krwią, której następnie nie są w stanie się pozbyć. Może to doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego samych guzków, jak i pobliskich tkanek – wówczas mówimy o żylakach odbytu.
Skuteczne leczenie hemoroidów
Pacjenci często zwlekają z udaniem się do lekarza, bo hemoroidy to dla nich wstydliwy temat. Niektórzy boją się też, że leczenie okaże się długie i bolesne. Warto jednak pamiętać, że im szybciej skonsultujemy się ze specjalistą, tym szybciej pozbędziemy się problemu.
Poza tym, istnieje wiele metod leczenia hemoroidów, z których duża część jest mało inwazyjna i pozwala uporać się z przykrymi dolegliwościami w dosłownie kilka dni. Nie zapominajmy również, że objawy takie, jak na przykład krew w stolcu, mogą być objawem nie tylko żylaków odbytu, ale też innych, znacznie poważniejszych schorzeń, m.in. raka jelita grubego. Każde niepokojące symptomy powinniśmy zatem jak najszybciej konsultować z lekarzem.
Leczenie hemoroidów laserem
W leczeniu hemoroidów często wykorzystuje się laser. Tak zwaną fotokoagulację stosuje się u podstawy hemoroidów, dzięki czemu dochodzi do martwicy guzków. Zabieg metodą laserową można przeprowadzić przy różnych stopniach zaawansowania problemu, dlatego często wybiera się go zamiast operacji chirurgicznej. Trwa on krótko i jest bezbolesny, a pacjent może po jego wykonaniu szybko wrócić do swojej codziennej aktywności.
Leczenie hemoroidów metodą Barrona
Obecnie jednym z bardziej popularnych sposobów leczenia hemoroidów jest tak zwana metoda Barrona. Polega on na założeniu na guzki specjalnych gumek uciskowych, które powodują zamknięcie dopływu krwi do żylaków. To z kolei powoduje, że hemoroidy po prostu odpadają.
Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest zupełnie bezbolesny. Co więcej, trwa on maksymalnie kilkanaście minut, a w większości przypadków pacjent może jeszcze tego samego dnia wrócić do domu.
Operacyjne leczenie hemoroidów
Metoda Barrona sprawdza się w przypadku wczesnego wykrycia żylaków odbytu. Jeśli pacjent zwleka z wizytą u proktologa, konieczna może okazać się klasyczna operacja, podczas której hemoroidy zostaną usunięte chirurgicznie. Alternatywą dla niej jest tak zwana metoda Longo, która polega na wycięciu części śluzówki w kanale odbytu. Zawinięcie jej w odpowiedni sposób hamuje krwawienie i jednocześnie odcina dopływ krwi zasilającej hemoroidy. Pacjent po takim zabiegu wraca do pełnej sprawności znacznie szybciej niż po tradycyjnej operacji. Metoda ta nie jest w Polsce zbyt popularna, korzysta się z niej jednak w niektórych klinikach.
Domowe leczenie hemoroidów
Domowe sposoby w leczeniu hemoroidów mogą sprawdzić się jedynie w sytuacji, w której problem został szybko zdiagnozowany. Jeśli więc choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a dokucza uporczywe swędzenie, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza warto działać we własnym zakresie. Dobrą domową metodą walki z żylakami odbytu są nasiadówki, czyli ziołowe kąpiele w ciepłej wodzie. Do wanny wlewamy wody na około 10 cm i dolewamy do niej napar z rumianku lub kory dębu.
Ważne: temperatura wody nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza! Zbyt gorąca woda może bowiem zadziałać drażniąco. Sama nasiadówka powinna potrwać około 10 minut.
Naturalne leczenie hemoroidów
W walce z hemoroidami należy zadbać również o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, owoce i wszelkie produkty z dużą zawartością błonnika. Staramy się też wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie i unikać posiłków, które mogłyby spowodować zaparcia.
Dobre efekty może przynieść leczenie hemoroidów ziołami, np.:
- piołunem,
- czarnym bzem,
- pokrzywą,
z których przygotowujemy herbatkę. Podczas walki z hemoroidami należy pamiętać o szczególnej higienie odbytu i często się podmywać. Warto przemywać również odbyt wacikiem nasączonym odwarem z rumianku lub wyciągiem z aloesu. Jeśli domowe sposoby na hemoroidy nie przyniosą większych rezultatów, ale stan pacjenta nie ulegnie pogorszeniu, lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne w postaci:
- maści,
- czopków doodbytniczych,
- preparatów przyjmowanych doustnie.
Leczenie hemoroidów w ciąży
W leczeniu hemoroidów w okresie ciąży przede wszystkim stosuje się opisane powyżej domowe sposoby. Paniom zaleca się także wykonywanie lekkiej gimnastyki i częste spacery. Lekarz może przepisać kobiecie specjalną maść lub czopki doodbytnicze, których stosowanie w ciąży jest dozwolone.
Warto wiedzieć, że kłopoty z hemoroidami, które pojawiają się w okresie ciąży, zwykle mijają tuż po jej zakończeniu lub kilka tygodni po porodzie. Właśnie dlatego w tym czasie nie przeprowadza się żadnych zabiegów.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: