Laserowe usuwanie hemoroidów to jeden z popularniejszych sposobów na pozbycie się żylaków odbytu. Na czym dokładnie polega ten zabieg i jakie są wskazania do jego wykonania?

laserowe-usuwanie-hemoroidow

Dla kogo laserowe usuwanie hemoroidów?

Laserowo usuwa się zazwyczaj niewielkie guzki krwawnicze w II stopniu schorzenia, czyli gdy wypadają one podczas parcia, ale samoistnie wracają na swoje miejsce. Celem zabiegu jest zniszczenie naczyń, które doprowadzają krew do żylaków odbytu. Pozbawione jej dopływu, w końcu obumierają.

Laserowe usuwanie hemoroidów trwa około 15 minut, jest całkowicie bezkrwawe i bezbolesne. Po zabiegu pacjent może od razu powrócić do swoich codziennych zajęć. To właśnie m.in. te czynniki sprawiają, że chorzy chętnie decydują się na tę metodę.

Laserowe usuwanie hemoroidów a NFZ

Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie tradycyjną operację. Jeśli więc zdecydujemy się na metodę laserową, za zabieg będziemy musieli zapłacić sami. W zależności od kliniki, jego cena to około 600-800 zł. Jeśli mamy możliwość wydania takich pieniędzy na leczenie hemoroidów, warto zastanowić się nad ich laserowym usunięciem. Po zabiegu szybko wrócimy do codziennych zajęć, a żylaki odbytu pozostaną jedynie wspomnieniem.

Jak przebiega laserowe usuwanie hemoroidów?

Za pomocą specjalnego lasera naczyniowego, lekarz wykonuje tak zwaną fotokoagulację u podstawy żylaka. Jeśli hemoroidy znajdują się w III lub IV stopniu, a zatem gdy trzeba odprowadzić je do odbytnicy samodzielnie, bądź nie jest to już w ogóle możliwe, proktolog może skorzystać z lasera CO2. Jego promieniem odparowuje (waporyzuje) wówczas zewnętrzne, znajdujące się poza odbytem części hemoroidów.

To nowoczesna metoda, która często jest ostatnim kołem ratunkowym dla osób, które nie chcą poddać się zwykłej operacji chirurgicznej. Tego rodzaju laserowy zabieg jest bowiem bezkrwawy i zwykle nie wymaga zakładania szwów.

Powikłania po laserowym usuwaniu hemoroidów

Dużym plusem laserowego usuwania hemoroidów jest znikome ryzyko powikłań pozabiegowych – mniejsze nawet niż w przypadku metody Barrona. Ewentualne powierzchowne stany zapalne są łatwe do wyleczenia i nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta.

Osoba po zabiegu powinna często się podmywać, używając antyseptyków i szarego, delikatnego mydła. Jedynym dyskomfortem może być wrażenie obecności ciała obcego w odbycie, jednak dość szybko ono przemija.

Leczenie hemoroidów

Istnieje wiele sposobów na usunięcie hemoroidów. Oprócz klasycznej operacji, pacjenci mają do wyboru także m.in.:

  • krioterapię,
  • metody Barrona i Longo,
  • laser.

W pierwszym etapie choroby, kiedy hemoroidy nie są jeszcze skrajnie dokuczliwie, stosuje się maści i czopki. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie rezultatu bądź zostanie rozpoczęte zbyt późno, konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań. Obecnie często wybieraną metodą walki z żylakami odbytu jest właśnie laser.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down