Krzywica u dzieci występuje z powodu niedoboru witaminy D. Schorzenie to przejawia się m.in. słabo zarastającym się ciemiączkiem, występowaniem krzywizn w ciele, widocznych np. na nogach, rękach oraz w kręgosłupie, wyhamowaniem wzrostu oraz apatią. Leczenie krzywicy u dziecka polega na właściwej podaży wspomnianej witaminy. Warto jednak zapobiegać pojawieniu się krzywicy, tym bardziej, że działania profilaktyczne nie są dla rodziców obciążające.
Co to jest krzywica u dzieci?
Krzywica u dzieci jest chorobą, która zostaje wywołana przez niedobór witaminy D. Może ona objawiać się m.in. słabo zarastającym się ciemiączkiem, wolnym wzrostem oraz, jak nazwa wskazuje, krzywiznami powstałymi w ciele, np. w obrębie kolan, czy lędźwiowej części kręgosłupa.
Chorobę najczęściej diagnozuje się u dzieci między trzecim miesiącem a drugim rokiem życia. Aby ją rozpoznać, poza badaniem fizykalnym i wywiadem przeprowadzonym z rodzicami dziecka, należy wykonać biochemiczne badania krwi, a także nierzadko RTG kości.
Krzywicę u dzieci należy leczyć, ponieważ stan deformacji kości będzie się pogłębiał i nieleczony może doprowadzić do poważnych uszkodzeń kości, krzywizn w obrębie kręgosłupa, czy kolan oraz zaburzeń rozwojowych.
Jak objawia się krzywica u dzieci?
O krzywicy u maleńkich dzieci, takich jak niemowlęta, świadczą m.in. następujące oznaki:
- wolno zarastające ciemiączko,
- guzy czołowe,
- miękkość i odwapnienie kości,
- spowolnienie wzrostu,
- uwypuklenie przypominające garb w części lędźwiowej kręgosłupa,
- nieprawidłowy obwód klatki piersiowej,
- spłaszczona czaszka
- oraz zgrubienia kości w obrębie nadgarstków i stawu skokowego.
U starszych dzieci, które już same chodzą, krzywica przejawia się łukowatym ułożeniem nóżek, w kształt litery „O” lub „X” oraz płaskostopiem.
Objawy tej choroby dotyczą również zaburzonego nastroju, problemów z oddawaniem stolca, intensywnego pocenia się (głównie w czasie jedzenia i spania), zmniejszonego napięcia mięśniowego, a także opóźnionego ząbkowania u najmłodszych.
Jakie są przyczyny krzywicy u dzieci?
Brak oraz niedobór witaminy D jest głównym powodem występowania schorzenia. Przyczyny dalsze, wynikające z tego stanu rzeczy, to niedostateczna ilość wapnia i fosforu w organizmie. Witamina D ułatwia wchłanianie tych ważnych dla ustroju pierwiastków, a z drugiej strony ogranicza ich wydalanie. Istota wapnia i fosforu polega na tym, że stanowią one budulec kości i zębów. Dlatego witaminy D nie może zabraknąć w diecie małego człowieka.
Oprócz pożywienia (należy tu wymienić szczególnie jaja, nabiał i tłuste ryby), które na wczesnym etapie życia dziecka jest ograniczone, witamina D występuje w … słońcu. Dlatego małe dzieci powinny być jak najczęściej zabierane na spacery, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie.
Krzywica dużo częściej rozwija się u wcześniaków, dzieci z ciąż bliźniaczych i u maluchów, które zamieszkują tereny, w których ekspozycja na światło słoneczne jest skąpa (np. duże, zatłoczone miasta z wysokimi budynkami).
Ponadto rozwojowi krzywicy sprzyja szybki wzrost dziecka, podawanie mu leków przeciwdrgawkowych oraz częste biegunki.
Jak leczyć krzywicę u dzieci?
Czy krzywica u dzieci jest uleczalna? Chorobę tę można łatwo wyleczyć podając dzieciom witaminę D w odpowiedniej dawce. Dobową ilość witamy D, jaką należy zaaplikować dziecku, ustala lekarz. Kuracja ta zwykle przebiega w sposób powolny, na rezultaty trzeba poczekać od kilku do kilkunastu tygodni.
Aby jednak być przekonanym, że mamy do czynienia z krzywicą w konkretnym przypadku, należy przeprowadzić badania biochemiczne krwi oraz niekiedy RTG kości. Ostateczną diagnozę stawia lekarz prowadzący małego pacjenta.
Jak zapobiec krzywicy u dzieci?
Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje witaminy D. Zwykle zapasy tej witaminy pobrane przez malca jeszcze w życiu płodowym kończą się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Po tym czasie powinno się uzupełniać ewentualny niedobór witaminy D. W ten sposób można łatwo zapobiec krzywicy u dziecka
Jeśli zdrowy malec jest regularnie karmiony mlekiem modyfikowanym, w którego składzie znajduje się m.in. witamina D, zazwyczaj nie potrzeba mu dodatkowej porcji tej witaminy. Natomiast niemowlę karmione mlekiem matki, zwykle potrzebuje około 400 jednostek witaminy D na dzień.
Niektórzy ginekolodzy zalecają ciężarnym przyjmowanie, szczególnie w ostatnim etapie ciąży, odpowiednich dawek witaminy D, tak by maluch już poza brzuchem mamy był na jakiś czas zabezpieczony pod tym kątem.
Kolejnym sposobem na uniknięcie krzywicy u dzieci jest częste i długie spacerowanie z dzieckiem, szczególnie w słoneczne dni.
Autor: Olga Tomaszewska
Czytaj też:
- Brak apetytu - w ciąży, u dziecka, dorosłych
- Jelitówka u dziecka - ile trwa? Jak ją leczyć? Objawy
- Co na ból brzucha u dziecka - co podać, jak pomóc?