Krople do nosa potrafią przynieść ulgę podczas alergii czy w przebiegu infekcji. Nie należy jednak ich nadużywać. Jak stosować i jak wybrać najlepsze krople do nosa? Jakie krople do nosa podać dziecku, po jakie sięgnąć w ciąży? Zobacz, które będą skuteczne na zatoki, a które na alergię.
Krople do nosa na zatoki
Niedrożność nosa i obolałe zatoki to częste objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Zdarza się, że zamiast iść do lekarza leczymy się sami, kupując w aptece różnego rodzaju preparaty. Krople na zatoki bez recepty często zawierają ksylometazolinę, która szybko przynosi ulgę i niweluje objawy takie jak: trudności z oddychaniem czy cieknący katar. Jeśli jednak wydzielina zrobi się żółta i gęsta, warto udać się do lekarza, gdyż może być to oznaka kataru zatokowego. Zwykle jest on częścią infekcji bakteryjnej, którą należy leczyć antybiotykiem.
Sprawdź też: Inhalacje na katar z soli i nie tylko – jak stosować?
Krople do nosa dla niemowląt
Kataru u niemowlaka nie można lekceważyć – nie tylko utrudnia on oddychanie, ale może przerodzić się w zapalenie ucha lub płuc. W przypadku noworodków wydzielinę odsysa się aspiratorem, a skórę pod nozdrzami smaruje się maścią majerankową. W aptekach znajdziemy również specjalne krople do nosa dla dzieci i niemowląt, jednak przed ich użyciem zawsze należy skonsultować się z pediatrą, gdyż stosowane zbyt długo lub nieumiejętnie, mogą uszkodzić śluzówkę nosa maluszka.
Krople do nosa w ciąży
Rozpoczęcie stosowania jakiegokolwiek leku w okresie ciąży należy skonsultować z lekarzem. W przypadku kataru w pierwszej kolejności warto zastosować spray lub krople na bazie roztworu soli – są one bezpieczne i nie zaszkodzą dziecku. Jeśli nie przyniosą jednak żadnego rezultatu, warto wybrać się do lekarza. Z pewnością zaleci on odpowiednie leczenie i przepisze odpowiednie krople do nosa dla ciężarnych.
Krople do nosa na alergie
Chyba każdy alergik wie jak uciążliwą przypadłością jest alergiczny nieżyt nosa. Na szczęście w aptekach znajdują się specjalne krople do nosa dla alergików, które pomogą w walce z uporczywymi objawami. Osoby uczulone na pyłki traw czy drzew borykają się zwykle z sezonowym katarem siennym, jednak ci, uczuleni także na roztocza kurzu mogą mieć do czynienia z całorocznym alergicznym nieżytem nosa. W takim przypadku najlepiej udać się do alergologa, który zapisze odpowiednią kurację.
Zwykle jej częścią są krople do nosa ze sterydami, które – w przeciwieństwie do popularnych leków bez recepty – stosuje się długotrwale, zgodnie z zaleceniami lekarza. Kortykosteroidów donosowych nie trzeba się obawiać – nowoczesne preparaty działają jedynie w miejscu podania i wchłaniają się do krwi w znikomym stopniu.
Czytaj też: Wapno na alergie i uczulenie – skuteczność
Uzależnienie od kropli do nosa
Większości kropli do nosa nie można stosować dłużej niż 5-7 dni. Nadużywanie tego typu preparatów może prowadzić do uzależnienia – wówczas efekty są odwrotne od zamierzonych i katar powraca. Dzieje się tak dlatego, że leki te zmniejszają przepływ krwi w śluzówce nosa, przez co staje się ona wysuszona. W konsekwencji zwiększa produkcję wydzieliny, przez co obrzęk i przekrwienie pojawiają się na nowo. To doprowadza do powstania swego rodzaju błędnego koła, z którego ciężko jest wyjść, dlatego zawsze uważnie czytajmy recepty, które zawierają informacje o maksymalnym czasie stosowania danego leku.
Krople nawilżające do nosa
Zimą, w ogrzewanych pomieszczeniach drastycznie spada wilgotność. To właśnie wtedy wiele osób narzeka na wysuszoną śluzówkę nosa, która może przyczynić się do powstania infekcji górnych dróg oddechowych. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawilżenie mieszkania czy miejsca pracy.
Wspomóc można się również nawilżającymi preparatami do nosa – najlepiej roztworami wody morskiej w sprayu. To bezpieczne specyfiki, które można stosować długotrwale, także u dzieci. Jeśli wyjątkowo często łapiemy infekcje, sięgnąć można także po krople do nosa ze srebrem. Tworzą one na powierzchni błony śluzowej nosa ochronny film, który zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Preparaty tego typu wspomagają regenerację błony śluzowej nosa, jednak jeśli myślimy o ich dłuższym stosowaniu, warto skonsultować to z internistą.
Zobacz też: Srebro koloidalne - do picia, na trądzik. Zastosowanie