Krem na przebarwienia

Przebarwienia to problem, który może dotknąć nas o każdej porze roku. Na szczęście można sobie z nim poradzić. Jak usunąć przebarwienia na twarzy i jakie są domowe sposoby na przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia skóry to zazwyczaj ciemniejsze plamy powstające w wyniku nadaktywnego działania melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik skóry. Czasem pojawiają się również, gdy melanocytów jest w pewnych miejscach zbyt dużo.

Przebarwienia na skórze zwykle występują w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych, czyli na twarzy, dekolcie, ramionach, przedramionach, dłoniach czy łydkach. Do ich powstania przyczyniają się także niektóre leki (przede wszystkim w połączeniu z promieniowaniem UV) oraz zaburzenia hormonalne. Przebarwienia skóry nasilają się również z wiekiem.

Czytaj też: Konturowanie twarzy - porady dla początkujących

Przebarwienia po trądziku

Osoby walczące z trądzikiem po jego ustąpieniu często muszą borykać się z jego pozostałością, czyli przebarwieniami potrądzikowymi. Charakterystyczny dla nich jest różowy lub jasnobrązowy kolor. Na szczęście są to zmiany, które można usunąć, choć zdarza się też, że znikają one samoistnie.

Proces ten może potrwać od 3 miesięcy do aż 2 lat. Znacząco skróci go stosowanie kwasów. Terapię kwasami warto rozpocząć w domu od stosowania gotowych kremów, maści czy toników. Preparaty te zwykle są bardzo skuteczne. W przypadku większych, uporczywych przebarwień po trądziku należy skonsultować się z dermatologiem – być może konieczna będzie terapia z użyciem kwasów o większym stężeniu lub przeprowadzenie mikrodermabrazji, czyli zabiegu złuszczania naskórka.

Sprawdź: Krem przeciwzmarszczkowy - jaki krem na zmarszczki wybrać?

Usuwanie przebarwień

Sposób usuwania przebarwień na twarzy najlepiej skonsultować z dermatologiem. Dobierze on najlepszą możliwą metodę i – co najważniejsze – zdiagnozuje przyczynę powstania przebarwień, jeśli nie będzie ona dla nas jasna. Za pojawienie się przebarwień mogą bowiem odpowiadać różne schorzenia, np. wątroby. W usuwaniu przebarwień pomogą przede wszystkim kremy rozjaśniające i peelingi chemiczne, np. z użyciem kwasów.

Rozjaśnią one przebarwienia i zahamują nadmierne wytwarzanie melaniny. Płytkie przebarwienia usunie peeling kawitacyjny, który można wykonać w każdym gabinecie kosmetycznym. Użyte w jego trakcie ultradźwięki w połączeniu z warstwą wody na skórze rozbiją komórki warstwy rogowej. Na głębsze przebarwienia skóry lepiej podziała mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie za pomocą kryształków diamentowych lub korundowych.

Krem na przebarwienia

Bazą większości kremów na przebarwienia są wspomniane już wyżej kwasy. Często dodaje się do nich również witaminę C, która potęguje efekt rozjaśniania i hamuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień. Dodatkowo redukuje szkodliwy wpływ promieniowania UV i spowalnia procesy starzenia się skóry. Oprócz kremów do stosowania na większe powierzchnie skóry, dostępne są również preparaty punktowe, a także peelingi czy maseczki na przebarwienia.

Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Najpopularniejszym domowym sposobem na przebarwienia jest zdecydowanie sok z cytryny. Samemu można przygotować na przykład tonik z dodatkiem soku z tego owocu. Wystarczy do szklanki wody dodać sok z cytryny i wymieszać. Tak przygotowanym roztworem przeciera się twarz 1-2 razy dziennie. Skuteczny będzie również żel z aloesu, który nie tylko rozjaśni przebarwienia, ale też nawilży skórę. Na efekty trzeba jednak poczekać nieco dłużej niż w przypadku toniku z cytryny.

Tabletki na przebarwienia

Na rynku dostępne są suplementy diety mające usuwać przebarwienia na skórze. W ich składzie znajdziemy m.in. koenzym Q10, hydrolizat białek kolagenowych, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne, beta karoten i witaminy. Przyjmowanie tego rodzaju preparatów – mimo iż są one dostępne bez recepty – dobrze jest skonsultować z lekarzem. 

Zobacz też: Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down