Kosmetyki naturalne wytwarza się z surowców pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego, czyli występujących w naturze. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie kosmetykami naturalnymi. W Polsce rośnie nie tylko ilość klientów ekologicznych kosmetyków, ale także ilość ich wytwórców. Co powinny mieć w składzie kosmetyki, by można je było nazwać kosmetykami naturalnymi, ekologicznymi, a co nie ma prawa się w nich znaleźć? Jak znaleźć dobre kosmetyki naturalne?

 kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Zainteresowanie kosmetykami naturalnymi rośnie w Polsce lawinowo.Ma to związek ze wzrostem świadomości wśród konsumentów. Trend do powrotu do naturalnych i ekologicznych wyrobów widać nie tylko na rynku kosmetycznym, ale także spożywczym. Coraz więcej osób uprawia sporty, je zdrową i ekologiczną żywność oraz używa naturalnych kosmetyków.

Ze wzrostem zainteresowania eko-kosmetykami wśród klientów, rośnie też liczba małych firm produkujących naturalne kosmetyki. W Polsce jest ich około trzystu, a rynek polskich kosmetyków naturalnych i ekologicznych zdaniem ekspertów jest wart ponad 100 milionów złotych. Również duże firmy kosmetyczne dostrzegły modę na eko i bio, więc zaczęły wprowadzać na rynek linie kosmetyków naturalnych.

Czytaj także: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?

Warto zaznaczyć, że w Polsce nie ma regulacji prawnych odnośnie używania przez producentów kosmetyków nazw “kosmetyki naturalne”, “kosmetyki ekologiczne”, “kosmetyki bio” itd. Niektórzy producenci kosmetyków wykorzystują lukę prawną, a to sprawia, że możemy kupić kosmetyk naturalny, który w rzeczywistości naturalnym nie jest. Istnieją jednak organizacje certyfikujące, które kontrolują skład kosmetyków i przyznają certyfikaty.

Co powinny mieć w składzie polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem, a raczej czego nie powinny mieć? Przede wszystkim konserwantów, parabenów, silikonów, glikolu propylenowego, SLS, SLES, syntetycznych barwników, syntetycznych kompozycji zapachowych oraz wielu innych. Powinny natomiast mieć w składzie 90 procent naturalnych surowców roślinnych i mineralnych.

Mogą zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane bez szkody dla zwierząt, czyli te produkowane przez zwierzęta takie jak miód czy mleko. Ważny jest także proces produkcji - kosmetyki naturalne pozyskuje się poprzez tłoczenie czy ekstrakcję. Kupując polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem, możemy mieć pewność, że wspieramy rodzinne manufaktury, które produkują kosmetyki z pasją, a przy okazji, że kupujemy tanie kosmetyki naturalne.

Czytaj też: Masło kakaowe - właściwości, na włosy, o ciała, na twarz

Kosmetyki naturalne dla dzieci i alergików

Warto pamiętać, że nie wszystkie kosmetyki naturalne bez konserwantów są odpowiednie dla dzieci i alergików. Substancje naturalne również mogą uczulać. Dlatego dobrze jest wybierać kosmetyki naturalne, które zawierają niewiele składników. Przed ich zastosowaniem warto zrobić próbę uczuleniową.

Zobacz także: Kosmetyki do opalania - dla dzieci, alergików i innych

Kosmetyki naturalne do twarzy i ciała

Na rynku aptecznym i drogeryjnym można znaleźć wiele kosmetyków naturalnych do twarzy - kremy na dzień i na noc, sera do twarzy, maseczki oraz kosmetyki naturalne do makijażu. Kupując kremy do twarzy oraz kosmetyki kolorowe oznaczone jako naturalne możemy mieć pewność, że zawierają one fizyczne filtry przeciwsłoneczne, a nie chemiczne. Kosmetyki z filtrami chemicznym mogą bowiem podrażniać i uczulać skórę.

W naturalnych kosmetykach do ciała, czyli balsamach, masłach, peelingach i scrubach znajdziemy przede wszystkim naturalne tłuszcze roślinne pozyskiwane w procesie tłoczenia. Producenci kosmetyków naturalnych do ciała często wykorzystują do ich produkcji masło kakaowe, olej kokosowy, arganowy, olejek waniliowy. Mają one zbawienny wpływ na skórę - działają nawilżająco, ujędrniająco, odżywczo, natłuszczają oraz przywracają naturalną barierę ochronną naskórka. Zawierają także przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się skóry.

Sprawdź: Masło do ciała - naturalne, kokosowe, czekoladowe

Kosmetyki naturalne do włosów

W kosmetykach naturalnych do włosów nie znajdziemy parabenów, SLS-ów i konserwantów, które mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy oraz silikonów, które tworzą na włosach powłokę utrudniającą składnikom odżywczym dostęp do wnętrza włosów. W składzie kosmetyków naturalnych do włosów są natomiast obecne ekstrakty roślinne - ze skrzypu polnego, rozmarynu, pokrzywy, szałwii, korzenia łopianu, aloesu czy rumianku oraz tłuszcze roślinne - masło kakaowe, masło shea, olej kokosowy, olej z pestek moreli i wiele innych.

Dodatkowo, w kosmetykach naturalnych do włosów znajdziemy także glicerynę, pantenol czy mocznik, które działają nawilżająco i kojąco na skórę głowy.

Czytaj również: Czarne mydło – właściwości, jak stosować?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down