Hemoroidy to przypadłość objawiająca się nieprzyjemnymi symptomami, m.in. świądem w okolicach odbytu. Jakie są inne objawy i dolegliwości związane z hemoroidami?
Objawy hemoroidów
Objawy hemoroidów w dużej mierze zależą od etapu schorzenia. W pierwszym stadium symptomy to przede wszystkim niewielkie krwawienie i uczucie dyskomfortu, w drugim hemoroidy mogą być już widoczne w okolicach odbytu i zdarza się, że wypadają z niego podczas parcia. Wracają jednak na swoje miejsce.
Pojawia się również:
- świąd,
- pieczenie,
- poczucie niepełnego wypróżnienia,
a krwawienie może przybrać na sile. W trzeciej fazie hemoroidy wypadają z odbytu, ale nie wracają już do niego samodzielnie i trzeba je tam wprowadzić. Pojawia się też silny ból z powodu hemoroidów. W czwartym etapie do powyższych symptomów może dołączyć nietrzymanie stolca.
Objawy hemoroidów a leczenie domowe
Domowe sposoby walki z hemoroidami przyniosą ulgę na każdym etapie choroby i pomogą w pozbyciu się uporczywych objawów, takich jak świąd czy pieczenie okolic odbytu.
Dobrym sposobem będzie przygotowanie ziołowej kąpieli, czyli tak zwanej nasiadówki. Wystarczy wlać do wanny wodę do poziomu około 10 cm, przy czym jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Następnie należy dodać napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. W tak przygotowanej ziołowej kąpieli siedzimy 10 minut.
Kolejnym domowym sposobem, który dobrze się sprawdza, jest regularne przemywanie dotkniętych hemoroidami miejsc wacikiem nasączonym ziołowym naparem (np. z rumianku lub nagietka) lub wyciągiem z aloesu.
Objawy hemoroidów: kiedy iść do lekarza?
Hemoroidów nie należy lekceważyć – im szybciej udamy się do lekarza, tym lepiej. W pierwszym etapie żylaków odbytu zazwyczaj pomaga leczenie objawowe. Sprawdzić powinny się czopki i maści na hemoroidy oraz zioła. Im później dotrzemy do proktologa, tym bardziej inwazyjne leczenie czeka, obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się metody, które są bezbolesne i pozwalają pacjentowi na szybki powrót do codziennej aktywności.
W drugim i trzecim stadium schorzenia lekarze zwykle zalecają zabiegi laserowe lub wykonywane metodą Barrona. W czwartym z reguły przeprowadza się klasyczną operację. Objawy hemoroidów mogą zwiastować także znacznie poważniejsze choroby, np. raka jelita grubego. Proktolog podczas badania będzie mógł je wykluczyć, zaleci też odpowiednie postępowanie skierowane przeciw żylakom odbytu, dlatego nie warto zwlekać z wizytą.
Jak pozbyć się hemoroidów?
Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej jest ważną częścią zarówno profilaktyki, jak i walki z hemoroidami. Nie muszą to być wyczerpujące treningi – jeśli do tej pory wszelkie sporty były nam obce, na początek wystarczą marsze (np. z użyciem kijów do Nordic Walkingu), joga czy lekka gimnastyka. Ważne, by aktywność fizyczną podejmować regularnie, minimum 2 razy w tygodniu.
Pamiętać należy również o właściwej, bogatej w błonnik diecie, która zapobiegnie zaparciom. Do codziennego jadłospisu wprowadźmy świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz kefiry i maślanki. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie, dlatego wypijać należy minimum 1,5 l niegazowanej wody mineralnej dziennie.
Zapomnieć należy o:
- słodzonych napojach (zwłaszcza tych gazowanych),
- mocnej kawie i herbacie,
- produktach zapierających i wzdymających, zwłaszcza białym ryżu, roślinach strączkowych, bananach i czekoladzie.
Do diety warto włączyć mieszankę ziołową składającą się z pokrzywy, czarnego bzu i piołunu. Można przygotować ją samodzielnie bądź kupić w aptece lub sklepie zielarskim.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze ma każdy człowiek. Nie każdemu będą jednak sprawiać one problem. Na kłopoty z hemoroidami są narażone przede wszystkim osoby spędzające wiele godzin
w pozycji siedzącej i unikające aktywności fizycznej, ponieważ zaburza to ciśnienie w układzie żylnym w okolicach odbytu. Kolejną przyczyną wystąpienia problemów z hemoroidami jest nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik i płyny – ich niewystarczająca ilość powoduje bowiem zaparcia zmuszające jelita do większej pracy, a co za tym idzie – rozciąganie błony śluzowej w okolicach guzków.
Do czynników ryzyka rozwoju żylaków odbytu zalicza się również:
- schorzenia wątroby,
- nadmierną otyłość,
- uwarunkowania genetyczne,
- wiek.
Największą zachorowalność na hemoroidy odnotowuje się bowiem u osób po 50. roku życia.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: