Zapalenie cewki moczowej występuje u dzieci dość często. Za każdym razem kiedy malec zacznie skarżyć się np. na kłopoty z oddawaniem moczu, pieczenie podczas sikania, ból podbrzusza lub wystąpią u niego inne objawy, o których mowa poniżej, warto skorzystać z pomocy lekarza w ustaleniu przyczyny tego schorzenia oraz zastosowania odpowiedniego leczenia.

zapalenie-cewki-moczowej-u-dziecka

Objawy zapalenia cewki moczowej u dziecka

Zapalenie cewki moczowej u dziecka może dawać różnorodne objawy, wśród których należy wymienić:

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • zaczerwienienie organów płciowych,
  • pieczenie i ból podczas siusiania,
  • ból podbrzusza oraz dolnej części pleców,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • wzdęcia,
  • apatię,
  • senność,
  • rozdrażnienie,
  • dreszcze,
  • gorączkę,
  • dłużej utrzymujący się stan podgorączkowy (często występujący bez typowych dla przeziębienia symptomów, takich jak kaszel, katar, czy bóle stawowe).

Ponadto mocz chorego dziecka może być zmieniony pod względem zapachu i barwy, a zatem jego woń może być nieprzyjemna, a kolor nietypowy (nawet podbarwiony krwiście lub ropnie). Malec może też częściej korzystać z toalety oraz popuszczać mocz (mogą pojawiać się incydenty nietrzymania moczu u smyka, który dotąd korzystał samodzielnie z toalety).

Poza tym szczególnie u malutkich dzieci obserwuje się zatrzymanie przybierania na wadze, a nawet niewielki spadek masy ciała.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u dziecka

Zapalenie cewki moczowej u dziecka powinno się wyleczyć, by nie dopuścić do pojawienia się poważniejszych stanów chorobowych w małym organizmie.

Rodzic powinien się zgłosić z dzieckiem do pediatry, który po zebraniu wywiadu od opiekuna, zbadaniu malucha oraz ewentualnie wykonaniu ogólnego badania moczu i posiewu moczu (czasem potrzebne będzie USG układu moczowego), zaleci odpowiednie postępowanie.

Bardzo częstym leczeniem wdrażanym w takich sytuacjach jest zaaplikowanie leków przeciwbakteryjnych. Dziecku zaleca się odpoczynek, częste przyjmowanie płynów, a rodzicom poleca się dbanie o suchość miejsc intymnych maluszka i ich odpowiednią higienę, itp. Przydatne mogą się okazać też preparaty moczopędne.

Niektórzy mali pacjenci muszą być jednak hospitalizowani, zwłaszcza jeśli wymiotują i są silnie odwodnione.

Jakie są domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej u dziecka?

Jeżeli lekarz wyrazi na to zgodę, warto dodatkowo wspierać rekonwalescencję malca domowymi sposobami, takimi jak np. podawanie dziecku:

Bardzo istotne jest dbanie o właściwą pielęgnację dziecka, zatem powinno się często zmieniać pieluszkę i przebierać dziecko za każdym razem, gdy się zmoczy, podmywać miejsca intymne malca i osuszać je po wypróżnieniu. Można też posiłkować się specjalnymi środkami, które mają postać kremów lub maści i delikatnie wsmarowywać je w czyste, suche okolice intymne.

Dziecko powinno dużo pić i jeść dużo błonnika, tak żeby nie miało problemów z zaparciami (które mogą wywołać infekcję układu moczowego) oraz mieć ciepło (szczególnie w sferze, w której występują drogi moczowe).

Jakie są przyczyny zapalenia cewki moczowej u dziecka?

Za główną odpowiedzialną w przypadku zapalenia cewki moczowej u dzieci uznaje się pałeczkę okrężnicy (czyli bakterię Escherichia coli) oraz inne bakterie i drobnoustroje (np. wirusy i grzyby), które przedostały się do cewki moczowej.

Inną, częstą przyczyną zapalenia ceki moczowej u dzieci jest niewłaściwa higiena intymna lub jej brak, za którą u maleńkich dzieci odpowiadają w pełni ich opiekunowie. Rzadkie zmienianie pieluchy, pozostawianie dziecka w mokrych ubrankach, sporadyczne podmywanie, niewłaściwe podcieranie dziecka po wypróżnieniach, itp. zachowania powodują narażanie dziecka na infekcje moczowe.

Antybiotykoterapia, która nie jest zrównoważona probiotykami, to kolejny powód, przez który maluch może nabawić się zapalenia cewki moczowej.

Do podrażnienia może także dojść podczas dotykania okolic intymnych przez malucha. Niekiedy dzieci robią to ze zwykłej ciekawości, częściej jednak dlatego, że coś im przeszkadza, uwiera, itp.

Czym jest zapalenie cewki moczowej u dziecka?

Zapalenie cewki moczowej u dzieci stanowi bardzo częste schorzenie dolnych dróg moczowych. Najczęściej wywołuje je bakteria o nazwie pałeczka okrężnicy (czyli Escherichia coli), ale także do wywołania tej choroby przyczyniają się inne drobnoustroje.

Do zapalenia cewki moczowej może dojść nawet u bardzo małych dzieci, czyli u noworodków i niemowląt. Ten stan chorobowy należy bezwzględnie leczyć, gdyż pozostawiony sobie rozwija się infekując kolejne organy, takie jak pęcherz moczowy, moczowody, a nawet nerki. Wówczas niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań wzrasta, a leczenie staje się dużo trudniejsze.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down