5-miesięczne dziecko to wciąż jeszcze maleństwo, ale już u progu wielkich zmian związanych z rosnącą mobilnością i rozwojem emocjonalno-intelektualnym. Uważaj: niemowlę w tym wieku może samodzielnie spaść z łóżka albo przewijaka. Co jeszcze potrafi 5-miesięczne dziecko? Co powinien zawierać jadłospis dla malucha? Jak się bawić z naszą pociechą?

jak-karmic-5-miesieczne-dziecko

5-miesięczne dziecko

5-miesięczne dziecko z wolna wkracza w nowy etap rozwoju. Około 150. dnia życia część maluchów staje się bardziej mobilna, podejmując pierwsze nieśmiałe próby pełzania. To znak, że za kilka tygodni zacznie się raczkowanie. Dziecko zacznie intensywnie odwracać z pleców na brzuch i na odwrót.

Choć wciąż jeszcze sypia w dzień, wyraźnie zaczyna dostosowywać swoją aktywność do wykształconego właśnie rytmu dobowego. Coraz mniej płacze, coraz więcej się śmieje. Zaczyna rozumieć proste związki przyczynowo skutkowe. Ma coraz bardziej wysublimowane potrzeby. Właśnie w wieku 5 miesięcy zaczyna jeść inne potrawy, aniżeli tylko mleko matki lub modyfikowane. W tym wieku dziecko może też zacząć ząbkować.

Co potrafi 5 miesięczne dziecko?

Co powinno umieć 5-miesięczne dziecko? Rozwój jest silnie zindywidualizowany, nie mniej można przyjąć, że w tym okresie życia niemowlę:

  • podejmuje samodzielne próby przewrócenia się z pleców na bok i na brzuch,
  • leżąc na plecach unosi lekko głowę, by obserwować otoczenie,
  • leżąc na brzuchu bez problemu wraca do pozycji na wznak,
  • leżąc na brzuchu unosi głowę i nogi, tworząc tzw. kołyskę. Unosi też ręce, wykonując ruchy przywodzące na myśl pływanie,
  • wodzi wzrokiem za poruszającymi się obiektami w bliższym i nieco dalszym położeniu. Wykazuje zainteresowanie ruchem,
  • utrzymuje w rączkach niewielkie przedmioty,
  • zaczyna składać pierwsze sylaby,
  • odczuwa rosnącą wieź z rodzicami, pojawia się przywiązanie do grupy najbliższych osób,
  • coraz mniej płacze, a jeśli to robi, to w konkretnym celu – na przykład, żeby przywołać matkę. Śmieje się, żeby wyrazić zadowolenie.

Co może jeść 5 miesięczne dziecko? Jadłospis

Dla wielu maluchów karmionych piersią, mleko matki pozostaje w 5 miesiącu życia jedynym pokarmem. Na tym etapie jest to jeszcze akceptowalne. Stopniowo jednak dieta niemowlęcia powinna zacząć być rozszerzana o inne produkty. Właśnie wtedy do menu powinien trafić gluten. W związku z ryzykiem nietolerancji, kaszkę glutenową należy wprowadzać stopniowo.  Na początek niewielką jej ilość (do 3 gramów, a więc około pół łyżeczki) dodaje się do mleka matki lub wody.

Po 2 miesiącach dziecko może już zjeść normalną porcję kaszki, a około 9-10 miesiąca zacząć spożywać inne pokarmy zawierające tę substancję, między innymi pieczywo.

Uwaga: dzieci karmione od urodzenia z butelki, gluten powinny otrzymać po raz pierwszy w nieco później, czyli w 6. miesiącu. Oprócz glutenu, około 150. dnia życia, do diety dziecka z wolna zaczynamy wprowadzać też inne produkty. Jako pierwsze – warzywa. Następnie owoce. Należy zachować przy tym dużą ostrożność. Pamiętajmy, że na tym etapie życia maluch preferuje dania jednoskładnikowe.

Ile śpi 5 miesięczne dziecko?

5 miesięczne dziecko śpi około 15 godzin. To wciąż dużo, ale wyraźnie zmieniają się proporcje dotyczą snu nocnego i dziennego. Dziecku nie jest już wszystko jedno.

Organizm wykształcił zręby rytmu dobowego, zatem maluch coraz więcej więc śpi w nocy, a coraz mniej w ciągu dnia. Zasypiając wieczorem, budzi się dopiero po 10-11 godzinach, jeśli nie liczyć ewentualnych drobnych przerw. Na sen dzienny pozostaje więc 4-5 godzin. Dziecko ma więc wystarczająco dużo czasu, by zacząć prowadzić bardziej aktywny tryb życia, a przy okazji nieco lepiej poznać się z własnymi rodzicami.

Zabawy dla 5 miesięcznego dziecka

5-miesięczne dziecko jest nie tylko coraz sprawniejsze ruchowo, ale też z każdym dniem coraz bardziej rozwinięte intelektualnie i emocjonalnie. W tym wieku niemowlę staje się towarzyskie, zatem świetną zabawą dla niego będzie rozmowa.

Choć dziecko będzie rozmawiać głównie samo ze sobą, używając w tym celu pierwszych samodzielnie złożonych sylab, warto do niego mówić. Głos biskich osób sprawia mu przyjemność. A poza tym stymuluje rozwój. Ponieważ 5-miesięczne dziecko całkiem dobrze już widzi, doskonałą rozrywką dla niego będzie obserwacja własnego odbicia w lustrze. Maluchy uwielbiają też wodzić wzrokiem za przedmiotami upuszczanymi na podłogę. Jeśli chodzi o samodzielne zabawy – dziecko zaczyna wykorzystywać umiejętność chwytu. W jego rączce może więc znaleźć się pierwsza grzechotka lub przytulanka.  

Ile waży 5 miesięczne dziecko?

W pierwszych miesiącach życia rozwój fizyczny postępuje w tempie, które już nigdy później nie zostanie powtórzone. Poza skrajnymi przypadkami, 5-miesięczne dziewczynki ważą od 5,5 (3 centyl) do nawet 8,7 kilogramów (97 centyl). Chłopcy są jeszcze więksi – masa w 5 miesiącu życia wynosi od 6,0 (3 centyl), do 9,2 kilo (97 centyl).

Część maluchów zatem z nawiązką podwoiła już swoją masę urodzeniową. 5-miesięczne dziecko jest także znacznie wyższe (a właściwie dłuższe), niż w dniu urodzin. Dziewczynki mierzą od 60 do 67 centymetrów, natomiast chłopcy od 64 do 70 cm.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Agnieszka Pawełko, Rozwój psychofizyczny dziecka od urodzenia do 3 lat, http://www.szpitalpediatryczny.pl, Szpital Pediatryczny w Bielsku Białej
  • Magdalena Czub, Rozwój dziecka Wczesne dzieciństwo, Warszawa 2014, Instytut Badań Edukacyjnych
  • Standardy Rozwoju Fizycznego Dzieci w wieku 0-5 lat, Instytut Matki i Dziecka, www.imid.med.pl
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down