Masaż niemowlaka przynosi wiele korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom. Oprócz właściwości zdrowotnych, leczniczych niewątpliwie zwiększa więź pomiędzy maluchem, a jego opiekunem. Bezpośrednio po powrocie do domu ze szpitala, trzeba dać dziecku trochę czasu na oswojenie się z nowymi warunkami. Również rodzice potrzebują moment, aby oswoić się z narodzinami maleństwa i zmianą w ich życiu. Warto jednak wiedzieć kiedy i jak korzystać z dobroczynnych właściwości masażu.

masaz-niemowlaka

Nadal ogromny wpływ masażu na rozwój dziecka jest niedoceniany. Systematyczny, powtarzalny każdego dnia potrafi zdziałać wiele dobrego dla niemowlaka. Tak naprawdę masowanie dziecka nie jest trudne, można łatwo przyswoić podstawowe zasady. Korzystnie wpływa na zdrowie dziecka, pozwala rodzicom lepiej „zapoznawać się” z maleństwem.

Jakie korzyści płyną z masażu niemowlaka?

Masowanie dziecka można już rozpocząć dosyć wcześnie, po 2 tygodniu życia. Noworodek w pełni już może korzystać z masażu w domu. Dziecko przyzwyczajone do dotyku rodziców odczuwa spokój. Jednak należy pamiętać, iż musi to być moment relaksu rodzica i dziecka. Niemowlę bardzo szybko wyczuwa niepokój mamy czy taty i nie sprzyja to prawidłowemu masażowi.

Lista korzyści z masażu jest naprawdę długa. Oto kilka z nich:

  • uspokaja dziecko,
  • relaksuje rodzica,
  • wzmacnia poczucie więzi między rodzicem a niemowlakiem,
  • pozytywnie wpływa na sen dziecka,
  • łagodzi kolki i zaparcia,
  • korzystnie wpływa na stan skóry, łagodzi podrażnienia,
  • Poprawia odporność malucha.

Co zrobić, aby dobrze przygotować się do masażu niemowlaka?

Ogromne znaczenie ma stworzenie właściwej atmosfery przed masażem. Warto poświęcić trochę czasu maluchowi, pobawić się z nim, aby poczuł, że to czas tylko dla niego. Właściwa temperatura w pomieszczeniu do masażu powinna najmniej wynosić 24°C.

Rodzic musi starannie umyć ręce, ogrzać je, aby dotyk sprawiał miłe wrażenie. Należy zawsze pamiętać, iż dziecko można wystraszyć zimnym dotykiem. Niemowlę powinno leżeć na kocyku. Trzeba też przygotować ubranka do założenia po masażu. Dobrze jest też mieć oliwkę pod ręką, która zdecydowanie ułatwi masaż i jednocześnie nawilży skórę dziecka. Maluszek powinien leżeć na plecach. Jeśli jest spokojny, nie płacze można przystąpić do masażu. Ważne jest, aby do niego dużo mówić.

Należy pamiętać, iż nigdy nie należy masować niemowlaka bezpośrednio po jedzeniu, chorego lub po szczepieniu. W tych sytuacjach maleństwo potrzebuje spokoju i odpoczynku.

Ważne: masaż powinno wykonywać się regularnie, każdego dnia o stałej porze. Tak stworzony rytuał wyrobi w niemowlaku poczucie, że jest to czas tylko dla niego. Dziecko z reguły zawsze przyzwyczaja się do takiego czasu z rodzicem i jednocześnie bardzo taki czas lubi.

Jakie są techniki masowania niemowlaka?

Celem każdego masażu jest rozluźnienie malucha i zmniejszenie jego dolegliwości (kolka czy ząbkowanie).Jeśli dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy z rodzicem, nie płacze, nie odpycha i nie kopie nóżkami, można rozpocząć masaż.

Rodzaje masażu uzależnione są od celu, któremu dany masaż ma służyć. Dlatego tez rozróżniamy:

  • masaż brzucha na kolkę - kolka to bolesny czas dla dziecka i uciążliwy dla rodziców; warto masować brzuch systematycznie, przed spodziewanym czasem dolegliwości, a nie w czasie kolki; masaż ten wykonuje się okrężnymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) pod żebrami, w okolicy pępka. Taki masaż można wykonywać kilka razy dziennie np. przy każdorazowej zmianie pieluchy,
  • masaż pleców na spokojny sen - aby zapewnić dziecku spokojny sen, masaż należy wykonać wieczorem; leżącego na brzuchu niemowlaka należy masować od ramion, przesuwając delikatnie ręce w dół, a na koniec spokojnie masując nóżki i stopy; ten masaż jest z reguły najkrótszy, bo dziecko nie chce zbyt długo leżeć na brzuchu,
  • masaż dziąseł na uciążliwe ząbkowanie - ten masaż warto wykonywać, gdy dziecko wkłada do buzi rączki lub inne przedmioty, starając się je mocno gryźć; oznacza to, iż dziąsła swędzą, a zęby się wyrzynają, dziąsła należy spokojnie i delikatnie masować palcami; można również masować wewnętrzną stronę policzków, przede wszystkim chodzi tu o rozluźnienie napięcia na policzkach i sprawienie dziecku przyjemności,
  • masaż relaksacyjny nóżek - w trakcie tego masażu maluch leży na plecach i dokładnie widzi rodzica, łatwo jest wtedy nawiązać z nim kontakt, delikatne masowanie nóżek niemowlaka odbywa się od górnej części nogi do stopy, taki masaż z pewnością przyniesienie dziecku relaks i zadowolenie.

Należy zawsze pamiętać, iż masaż ma być przyczynkiem do swoistej zabawy z dzieckiem. Warto jest wtedy mówić do dziecka, uśmiechać się. Nastrój jest ważniejszy niż sama technika jego wykonywania. Rodzic i dziecko powinni być spokojni i wypoczęci. Tak naprawdę technika masażu ma mniejsze znaczenie, ma być on delikatny i spokojny. Nie ma też potrzeby liczenia ruchów przy masażu. Przecież jego celem jest także specyficzna komunikacja z dzieckiem. Prawidłow powinien głównie polegać na głaskaniu delikatnego ciała dziecka otwartymi dłońmi.

Jaką rolę odgrywa dotyk w trakcie masażu?

Dotyk odgrywa bardzo ważna role w rozwoju dziecka. Już w 6 tygodniu życia płodowego dziecko reaguje na wrażenia dotykowe. Na skórze znajduje się większość receptorów dotykowych. U niemowląt wszystkie układy organizmu dopiero się rozwijają, a przez dotyk do układu nerwowego docierają wszystkie informacje z ciała i z zewnątrz. Masując dziecko nie tylko wspomaga się jego organizm, ale okazuje mu się miłość i daje poczucie bezpieczeństwa.

Należy zawsze pamiętać, iż masaż rodzica nie jest masażem rehabilitacyjnym i może go wykonywać każdy. Oprócz wielu wspomnianych wyżej zalet ma jedną ogromną – daje chwile bliskości, tak bezcenne w relacjach z dziećmi. 

Autor: Jolanta Woźniak

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down