Pościel dla niemowlaka często wybiera się pod kątem gustów estetycznych. Tymczasem kołderka, poduszka i prześcieradło do łóżeczka, w którym śpi niemowlę, powinny być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. A także – czyste. Zobacz, jak dobrać pościel dla niemowlęcia i jak o nią dbać.
Pościel dla niemowlaka
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia spędza w łóżeczku niemal całą dobę, nie licząc momentów karmienia, przewijania, kąpieli oraz spaceru. Przed ukończeniem 4 tygodnia (a więc w okresie noworodkowym), dziecko przesypia nawet 21 godzin dziennie, potem niewiele mniej. W takiej sytuacji jednym z podstawowych elementów wyposażenia wchodzącego w skład wyprawki jest pościel dla niemowlaka. Jaka powinna być: ciepła czy przewiewna? Gruba, cienka, duża, mała? Zwykła czy o specjalnych właściwościach? Lepiej malucha kłaść na poduszce, czy bez? Czy kolor pościeli dla niemowlaka znaczenie? Czy inną pościel wybieramy dla chłopców i dziewczynek? Jak widać, prosty z pozory zakup kołderki, poduszki i prześcieradła wymaga odpowiedzi na wiele pytań.
Wymiary pościeli dla niemowlaka do łóżeczka
Dziecięce łóżeczko najczęściej ma wymiary 60x120 cm. W tym właśnie rozmiarze powinno być prześcieradło (najlepiej wyposażone w gumkę). Jeżeli chodzi o kołderkę, wybór mamy znacznie większy. Noworodek pierwsze dni życia spędza bardzo często w tak zwanym rożku. Jest to specjalny rodzaj niewielkiej kołderki, którą zawija się malucha i która szczelnie otula jego ciało, zapewniając warunki imitujące te, które dziecko zna z brzucha mamy. W rożku jest ciasno, ciepło i bezpiecznie.
Część rodziców preferuje jednak inne rozwiązania, przykrywając niemowlę jedynie kocykiem, albo zwykłą kołdrą. W przypadku noworodka i niemowląt do 3-4 miesiąca życia (a więc leżących nieruchomo na plecach), wystarczy kwadratowe nakrycie o wymiarach 75x75 cm. Dla nieco starszych maluchów kupmy kołdrę prostokątną. Dostępne wymiary to m.in. 60x120, 80x100, 90x120.
Idealny materiał na pościel dla niemowlaka
Producenci pościeli dla niemowląt prześcigają się w innowacjach mających zapewnić dziecku komfort. Panuje jednak przekonanie, że najlepszym materiałem na pościel dla niemowlaka jest bawełna, która jest w pełni naturalna i doskonale oddychająca. Jeżeli natomiast chodzi o wypełnienie, które najczęściej jest zintegrowane z poszewką, do wyboru mamy między innymi:
- puch lub pierze – bardzo ciepłe, miękke i wygodne, ale nieodpowiednie dla dzieci ze skłonnością do alergii,
- wełna lub bawełna – nie tak ciepłe, ale idealnie przepuszczające powietrze,
- włókno silikonowe – trwałe, bezpieczne, przeznaczone dla alergików, choć nie tak przewiewne jak bawełna.
Jaka pościel dla niemowlaka moczącego łóżeczko?
Mimo iż dziecko śpi w pieluszkach, kał i mocz niejednokrotnie wydostają się na zewnątrz. Zwłaszcza, że w pierwszym okresie życia, gdy dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem, kupki są bardzo luźne. Poza tym, w szczególności chłopcom zdarza się oddać mocz dokładnie w tym momencie, gdy rodzic odepnie rzepy pieluszki.
W ten sposób łatwo o zalanie pościeli. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być wypełnienie z włókien syntetycznych. Pamiętajmy, że na taką okoliczność trzeba mieć przynajmniej dwie kołderki na zmianę. To samo tyczy się prześcieradeł. Warto też wiedzieć, że są w sprzedaży prześcieradła nieprzemakalne, ze specjalnymi podkładami. Uniemożliwiają one przemoczenie materaca, aczkolwiek ze względu na użyty materiał, nie zapewniają dużej przewiewności.
Jak dbać o pościel dla niemowlaka do łóżeczka?
Pościel dla niemowlaka powinna być regularnie zmieniana, a także prana w niewielkich odstępach czasu oraz doraźnie po każdym przykrym incydencie z zabrudzeniem moczem lub kałem. To kwestia nie tylko higieny, ale i dbałości o zdrowie malucha. Pościel pierzemy w temperaturze przynajmniej 60 stopni, a jeśli na metce nie ma przeciwwskazań – nawet 90 stopni, co pozwala skutecznie pozbyć się bakterii i roztoczy. Zaleca się także podwójne płukanie. Po wysuszeniu, pościel musi zostać wyprasowana, dzięki czemu nie tylko lepiej wygląda (co dla dziecka nie ma znaczenia), ale jest też bardziej miękka i wygodna. Przede wszystkim jednak, wysoka temperatura żelazka dodatkowo sterylizuje materiał, z którym kontakt będzie miała skóra malucha.
Czy w komplecie pościeli dla niemowlaka musi być poduszka?
Czy poduszka jest niezbędnym elementem wyprawki dla niemowlaka? Zdania są podzielone. Przeciwnicy poduszek podnoszą dwa argumenty. Pierwszy to bezpieczeństwo – zapadając się buzią w poduszkę maluch może się przydusić. Powód drugi, to rozwój fizyczny dziecka. Śpiąc na plecach z głową na poduszce, maleństwo od pierwszych dni życia kształtuje nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa. Stąd zalecenie, by układać główkę malucha bezpośrednio na materacu. To jednak z kolei grozi jej odkształceniem w części potylicznej, jeśli nie pamiętamy o częstym przekładaniu malucha na lewy lub prawy bok. Oczywiste też jest, że dziecku śpi się wygodniej z poduszką pod głową, zatem nie należy z niej rezygnować wtedy, gdy maluch ma problemy z zasypianiem lub przesypianiem nocy.
Pościel dla niemowlaka dziewczynki/chłopca
W sprzedaży są niezliczone modele i wzory kołderek, poduszek, prześcieradeł i rożków dla niemowląt. Pościel dla najmłodszych maluchów zdobią misie, króliczki i inne typowo dziecięce akcenty. Producenci różnicują też pościel ze względu na płeć dziecka, w przypadku dziewczynek skłaniając się ku odcieniom różu, zaś chłopców – błękitu. Faktem jest, że dla malucha w wieku kilku miesięcy kolor nie ma żadnego znaczenia, bardziej więc należy to traktować w kategoriach zabiegu marketingowego i wyjścia naprzeciw gustom rodziców, a także wpasowania się w stereotypy dotyczące postrzegania płci. Pamiętajmy, że kwestie estetyczne w przypadku pościeli dla niemowląt powinny odgrywać rolę drugorzędną. Liczy się przede wszystkim wygoda, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też: