Igła medyczna to swego rodzaju narzędzie lekarskie, służące do wykonywania zastrzyków oraz pobierania krwi do badań. Igła lekarska może być użyta tylko raz. Igła do pobierania krwi różni się rozmiarem od igły do robienia iniekcji podskórnych, domięśniowych, czy dożylnych.

igla

Igła medyczna – do czego służy?

Igła medyczna to jeden z najpopularniejszych atrybutów pielęgniarskich, który służy najczęściej do pobierania krwi, a także do wstrzykiwania płynów oraz leków.

Igła lekarska jest metalowa i cienka, z jednej strony zakończona ostrzem, które z łatwością przebija skórę, igła może też stanowić część wenflonu.

Igła może mieć kilka przeznaczeń. Najczęściej kojarzy się z pobieraniem krwi, za jej pomocą pozyskuje się materiał do badań. Średnica takiej igły jest zazwyczaj dość duża. Inny rodzaj igieł służy do wstrzykiwania dożylnego (o różnej średnicy, zwykle większej od igieł wbijanych pod skórę i dłuższej), kolejny – do wstrzyknięć podskórnych (te są cienkie i krótkie, zazwyczaj wykorzystywane do szczepień), następny – do zastrzyków domięśniowych (te igły muszą być grube, mocne i sztywne, by bez przeszkód dostać się do mięśnia).

Istnieją jeszcze igły do nakłucia lędźwiowego, które stosuje się do znieczulenia podpajęczynówkowego oraz zewnątrzoponowego, a także do pobierania płynu mózgowo-rdzeniowego. Charakteryzują się one tym, że są długie i cienkie.

W szpitalu można się spotkać także z igłą chirurgiczną, używaną jako narzędzie przy wykonywaniu szwów.

Igła medyczna – rozmiary

W zależności od przeznaczenia igły, występuje kilka rozmiarów, do których przypisane są odpowiednie kolory:

  • igła w kolorze jasnożółtym – ma 0,3 mm;
  • igła w kolorze czerwonym – ma 0,33 mm,
  • igła w kolorze jasnoszarym – ma 0,4 mm;
  • igła w kolorze brązowym – ma 0,45 mm;
  • igła w kolorze pomarańczowym – ma 0,5 mm;
  • igła w kolorze ciemnoniebieskim – ma 0,6 mm;
  • igła w kolorze ciemnoszarym lub czarnym – ma 0,7 mm;
  • igła w kolorze ciemnozielonym – ma 0,8 mm;
  • igła w kolorze ciemnożółtym – ma 0,9 mm;
  • igła w kolorze kremowym – ma 1,1 mm;
  • igła w kolorze różowym – ma 1,2 mm;
  • igła w kolorze białym – ma 1,6 mm;
  • igła w kolorze niebiesko-szarym – ma 1,8 mm;
  • igła w kolorze jasnozielonym – ma 2,1 mm.

Igły muszą być sterylne, a używać ich należy tylko jednokrotnie. Osoba wykonująca zastrzyk lub biorąca krew z żyły bezwzględnie powinna mieć założone jednorazowe rękawiczki.

Dowiedz się więcej o: Badania genetyczne w cukrzycy

Jak pobiera się krew igłą?

Igła do pobierania krwi wyróżnia się dużą średnicą i sporą długością.

A jak pobiera się nią krew? W przypadku dorosłych nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Materiał do badań najczęściej pobiera się na czczo. Dobrze żeby pacjent przed samym badaniem nie był aktywny fizycznie, powinien 15 minut przed pobraniem krwi odpocząć, najlepiej w pozycji siedzącej lub leżącej.

Krew pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej, czasem – z grzbietowej. Najpierw miejsce planowanego wkłucia jest odkażane, a następnie powyżej zakłada się opaskę uciskową lub stazę, by zwiększyć dopływ krwi do żyły. Później osoba pobierająca krew wbija igłę w żyłę i zasysa krew do strzykawki lub probówki. Tuż po dostaniu się igły do żyły opaska jest ściągana. Następnie, po zakończeniu pobierania krwi, igłę się wyciąga, a wacikiem lub gazikiem tamuje wypływ krwi z miejsca wkłucia.

Jak pobiera się krew u dzieci?

Procedura pobrania krwi u niemowląt oraz małych dzieci jest nieco inna. Oczywiście zaczyna się, tak jak w przypadku osób dorosłych, od zdezynfekowania miejsca wkłucia.

Igła do poboru krwi jest cienka. Pielęgniarka może wykorzystać do przecięcia powłoki skórnej również skalpel. U maluchów wkłucie wykonuje się w obrębie opuszka palca. Jednak mogą to być także inne miejsca na ciele. Krew zbierana jest do pipety, specjalnego pojemniczka, szkiełka mikroskopijnego lub na papierek wskaźnikowy.

Czasami należy przed pobraniem krwi przeprowadzić z maluchem rozmowę na ten temat, uspokoić go, opowiedzieć jak wszystko będzie wyglądało. Dostępne są książeczki i bajki na ten temat. Można też pobawić się z dzieckiem w wizytę u pielęgniarki, podczas której malec będzie robił iniekcje lalkom i pluszakom. To wszystko pozwoli zmniejszyć lub całkowicie zredukować stres dziecka przed ukłuciem.

Czytaj także: Waga dietetyczna - dla cukrzyka i nie tylko - jak działa?

Użycie igły medycznej a ryzyko

Pobieranie krwi igłą oraz wykonywanie zastrzyków wiąże się z ryzykiem omdleń, czasowych zawrotów głowy, przedłużającym się krwawieniem (kiedy pacjent ma np. problem z krzepnięciem krwi), a także z niebezpieczeństwem pojawienia się krwiaka (czyli plamy krwi wylanej pod skórą).

Niekiedy osobie wykonującej zastrzyk lub pobierającej krew, pomimo tego, że dysponuje ona dużą wiedzą i doświadczeniem, trudno jest wbić się w żyłę. Wówczas próby wkłucia mogą być wykonane wielokrotnie. Niestety, istnieje też zagrożenie pojawienia się zakażenia, które występuje zawsze kiedy dojdzie do przerwania powłok skórnych.

Czytaj także: Leki na cukrzycę - tabletki na cukrzycę typu 1 i typu 2

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Parzuchowska
Katarzyna Parzuchowska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, blogerka i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i pasją w tematyce zdrowotnej, w szczególności dotyczącej ciąży, macierzyństwa i parentingu. Prywatnie miłośniczka wycieczek rowerowych i aktywnego wypoczynku...

Komentarze
chevron-down