Biegunka, wymioty, nudności, gorączka. Wszystko wskazuje na to, że dopadła nas grypa żołądkowa, czyli wirusowe zapalenie żołądka i jelit. Co jeść w trakcie choroby, by nie powodować nasilenia objawów? Czym powinniśmy się żywić po ustąpieniu jelitówki? A jakie potrawy i napoje są zakazane?
Grypa żołądkowa – co jeść, żeby się nie zarazić?
Grypa żołądkowa jest schorzeniem, którego objawy do złudzenia mogą przypominać zatrucie pokarmowe.
Do typowych symptomów należą przede wszystkim:
- biegunka, wymioty, nudności,
- bardzo silny ból i skurcze brzucha,
- gorączka, uczucie rozbicia, osłabienie i inne objawy grypopochodne.
Występujące dolegliwości są efektem wirusowego zakażenia organizmu. Winowajcą w przypadku tzw. jelitówki są rotawiusy, drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową.
Najczęściej więc na grypę żołądkową zapadamy w wyniku kontaktu z osobą chorą, lub przedmiotami czy składnikami pożywienia, z którymi nosiciel wirusa miał styczność. W tym kontekście nie ma znaczenia, jaki pokarm przyjmujemy, ważne jest natomiast, by dbać o higienę żywienia w dosłownym tego pojęcia znaczeniu. Szczególnie istotne jest dokładne mycie warzyw i owoców oraz innych produktów, które sprzedawane są bez opakowania.
Co jeść w czasie grypy żołądkowej?
Grypa żołądkowa trwa krótko, zazwyczaj nie więcej niż 60-70 godzin (niecałe 3 doby), z czego pierwszy dzień przebiega bezobjawowo (osoba zakażona sprawia wówczas największe zagrożenie dla otoczenia, bezwiednie roznosząc zarazki). Wraz z nadejściem objawów, chory gwałtownie traci apetyt, odczuwając rodzaj wstrętu do przyjmowanych na co dzień pokarmów. Tym bardziej, że w wielu przypadkach potęgują one objawy. Przed pacjentem stoi więc trudne zadanie – nie osłabić organizmu za sprawą przymusowej głodówki. Co jeść w czasie grypy żołądkowej? Dieta przede wszystkim powinna być lekkostrawna, a jednocześnie pożywna.
Do klasycznego kanonu potraw zalecanych w czasie jelitówki należą:
- gotowane mięso, w szczególności pierś kurczaka,
- chude wędliny,
- krupnik,
- kleik ryżowy,
- biały ryż,
- banany,
- biszkopty, sucharki.
Do tego należy pamiętać o intensywnym nawadnianiu organizmu, jako że biegunka i wymioty prowadzą do utraty dużej ilości płynów. Zalecana dawka dobowa, to przynajmniej 2-2,5 litra wody dziennie.
Czego nie jeść w trakcie grypy żołądkowej?
Obecnie naukowcy i lekarze spierają się do tego, czy dietę w czasie grypy żołądkowej należy ograniczać do wspomnianych produktów dietetycznych, pojawiają się głosy, że chory powinien przyjmować normalne pokarmy, jeżeli tylko miałby ochotę je spożywać. Z drugiej strony nie brak ortodoksyjnych opinii odwołujących się do tradycyjnego przekonania o konieczności całkowitej głodówki, przynajmniej do końca drugiego dnia choroby.
Usiłując znaleźć złoty środek, z chorobowego jadłospisu lepiej jest wyeliminować takie produkty, jak:
- smażone i pieczone mięso oraz ryby,
- wszelkie produkty konserwowe i marynowane,
- wszelkie potrawy tłuste oraz pikantne,
- warzywa należące do grupy roślin strączkowych,
- mleko i jego przetwory.
Jeżeli chodzi i picie, rezygnujemy z kawy, mocno słodzonej herbaty, soków owocowych i większość napojów gazowanych. Kontrowersyjne jest włączenie do diety coli. Paradoksalnie jest ona uważana za pomocną w dolegliwościach jelitowych, teoria ta jednak w większym stopniu odnosi się do typowych zatruć żołądkowych, niż grypy jelitowej.
Co jeść i pić w czasie grypy żołądkowej – przepisy
Większość składników typowej diety na grypę żołądkową nie uchodzi za szczególne rarytasy, dlatego osoby o obniżonym z powodu choroby apetycie nie zawsze z chęcią sięgają po tego typu jedzenie. Można jednak zrobić wiele, aby mdłe z pozoru potrawy urozmaić i wzbogacić smakowo. Przykładowo, z gotowanego kurczaka, ziemniaków i marchewki przyrządzimy naprawdę smaczny obiad. Kurczaka należy ugotować w wywarze z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego.
Co ważne, nawet w trakcie jelitówki, mięso można osolić dla smaku, nie zaszkodzi też szczypta pieprzu. W tej samej wodzie można ugotować marchewkę. Całości dopełnią dobrze ugotowane ziemniaki. Całość obficie posypujemy pietruszką, która nada potrawie wyrazu.
Podobnie rzecz wygląda w przypadku innych produktów – łączenie ze sobą dozwolonych składników pozwala wykreować naprawdę ciekawe potrawy. Trywialny z pozoru kleik ryżowy, nabierze zupełnie innego wymiaru, jeśli zostanie wzbogacony skrojonym dojrzałym bananem. Do tego można użyć pół łyżeczki cukru i szczyptę cynamonu – przyprawy, która w dużych ilościach bywa wprawdzie szkodliwa, ale przy śladowym zastosowaniu wykazuje działanie korzystne w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.
Co jeść po grypie żołądkowej?
Grypa jelitowa, w odróżnieniu od grypy klasycznej, trwa krótko, zdecydowanie krótszy jest też czas dochodzenia do pełni sił po chorobie. Zazwyczaj czwartego dnia od rozpoczęcia infekcji nie ma już po niej śladu. Kwestia tego, co jeść po grypie żołądkowej, jest sprawą silnie zindywidualizowaną. W większości przypadków nie ma powodu, by dietę chorobową utrzymywać dłużej niż jeden dzień po ustaniu objawów. Ważne jedynie jest, by nie fundować organizmowi terapii szokowej.
Przykładowo – jeśli chory przez 3 dni jadł wyłącznie sucharki i ryżowe kleiki, nie powinien powrotu do pełni sił witalnych świętować serwując sobie pieczoną wołowinę, czy pikantne tajskie przekąski. Na tego typu specjały przyjdzie czas po upływie przynajmniej kilkudziesięciu godzin.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Jelitówka u dziecka - ile trwa? Jak ją leczyć? Objawy
- Jak powstaje wzdęcie brzucha? Co oznacza? Leczenie
- Czym jest niedrożność przewodu pokarmowego? Leczenie
Źródła:
- Dennis L. Kasper; Anthony S. Fauci, Choroby zakaźne, rozdział 91: Umesh D. Parashar, Roger I. Glass. Wirusowe zapalenia żołądka i jelit. (biegunki wirusowe). Wyd. polskie: Lublin 2012, Czelej