Gliceryna na włosy działa jako substancja absorbująca wodę z otoczenia i wiążąca ją w komórkach. Dzięki temu gliceryna do włosów jest doskonałym środkiem nawilżającym. Ale uwaga: należy wiedzieć, jak ją stosować. Nałożona w nadmiarze, w kontakcie ze zbyt wilgotnym lub zbyt suchym powietrzem, może wyrządzić fryzurze widoczną krzywdę.
Czy gliceryna nadaje się do włosów?
Gliceryna na włosy? Tak – a to tylko jedno z licznych zastosowań tej substancji. Gliceryna jest organicznym związkiem chemicznym, najprostszym z alkoholi trójwodorotlenowych, należącym do grupy cukroli. Pozyskiwana jest z tłuszczy zwierzęcych i roślinnych, na przykład oleju rzepakowego, w drodze hydrolizy z udziałem roztworów zasadowych. Może też być otrzymywana w sposób syntetyczny. Współczesny przemysł chemiczny i pirotechniczny, ale też farmaceutyczny i kosmetyczny wykorzystuje glicerynę na dziesiątki sposobów:
- do produkcji środków wybuchowych,
- do produkcji płynów chłodniczych i hamulcowych oraz barwników,
- jako składnik płynów do napełniania e-papierosów,
- do produkcji leków rozkurczających naczynia krwionośne dla osób z zaburzeniami krążenia,
- jako główny składnik czopków doodbytniczych na zatwardzenia,
- jako środek łagodzący podrażnienia i przeciwzapalny,
- jako substancję bazową do produkcji kremów, mydeł, żeli, balsamów, szminek,
- jako kosmetyk nawilżający, dzięki właściwościom higroskopijnym, wchłaniający i zatrzymujący wodę w komórkach.
W kontekście włosów szczególne znaczenie ma ostatnie z wymienionych zastosowań i związanych z nim właściwości. Przyjrzyjmy się teraz bliżej, w jakim charakterze stosowana jest gliceryna na włosy i jakie jest jej działanie.
Gliceryna na włosy – pielęgnacja i nawilżenie
Gliceryna do włosów stosowana jest w celu ich nawilżenia. Substancja ta zaliczana jest do tak zwanych humektantow, czyli środków absorbujących wodę z otoczenia i wiążących ją w komórkach. Tego typu aktywność zwykło się nazywać działaniem higroskopijnym.
Humektanty, w tym także gliceryna, w swoich cząsteczkach zawierają grupy hydroksylowe (-OH), co umożliwia im tworzenie naturalnego zapasu wody. Dodatkowo zapobiegają one wysychaniu substancji stosowanej w danej kuracji, jako lecznicza (np. wyciąg z określonego ziela). Istotną cechą gliceryny, która wynika z jej właściwości chemicznych, jest także to, że może stanowić ona swoiste spoiwo, bazę dla różnego rodzaju innych związków, umożliwiając przygotowanie jednorodnego olejku, maseczki lub podobnego kosmetyku.
Jak stosować glicerynę na włosy?
Jak stosować glicerynę na włosy? Kuracja jest niewymagająca, przynajmniej z pozoru. Gotowy preparat w płynie kupimy w aptece w cenie 3-4 złote za buteleczkę (ważne jest, aby kupić glicerynę roślinną, zwaną też farmaceutyczną). Wystarczy nanieść na włosy kilka kropel i dobrze wmasować w skórę.
Po kilku minutach należy glicerynę spłukać letnią wodą. Na bazie zakupionego produktu samodzielnie można przygotować inny kosmetyk, z wykorzystaniem rozmaitych dodatkowych substancji odżywczych, nawilżających, czy ochronnych, takich jak różnego rodzaju oleje roślinne. Można też kupić glicerynę „fabrycznie” zmieszaną z innymi składnikami , także w postaci szamponów czy odżywek. Co ważne, po zastosowaniu gliceryny na włosy, nie powinno się używać gorącej wody, suszarki czy prostownicy. Połączenie tej substancji z wysoką temperaturą może doprowadzić do zniszczenia struktury włosów.
Gliceryna na włosy – efekty działania
Prawidłowo i z umiarem nałożona na włosy gliceryna, efekty daje więcej niż zadowalające. Włosy nabierają blasku i świeżości, prostują się i lepiej układają. Są też lepiej chronione przed promieniowaniem słonecznym. Przy okazji nawilżona zostaje również skóra głowy, co ma szczególne znaczenie u osób, które zmagają się z jej przesuszeniem i związanymi z tym schorzeniami. Ale uwaga, stosowanie gliceryny na włosy ma wiele ograniczeń, związanych zarówno z właściwościami tej substancji, jak też techniką nakładania, ale przede wszystkim – warunkami atmosferycznymi.
Gliceryna w kosmetyce – ograniczenia
Gliceryna jest kosmetykiem kapryśnym. O szkodliwości wysokiej temperatury już powiedzieliśmy. W jeszcze większej mierze efekt działania gliceryny zależy od wilgotności powietrza. Zdolność do absorbowania i wiązania wody, którą posiada gliceryna, może się zemścić, jeśli na głowę nałożymy zbyt dużą jej dawkę, a włosy zostaną poddane znacznej ekspozycji na wilgoć.
Wyjście na deszcz po glicerynowej kuracji może przynieść opłakany efekt – włosy przyjmą wodę w dużej ilości, stając się ciężkie, napuszone, poskręcane, pozbawione blasku i generalnie nieestetyczne dla oka. Z drugiej strony możliwy jest efekt odwrotny – w suchym powietrzu, nałożona w nadmiarze gliceryna może w sposób zbyt gwałtowny usiłować zaabsorbować wodę w drugą stronę, a więc wyciągając ją z włosów i prowadząc tym samym do ich przesuszenia (to jeszcze jeden z powodów, dla których nie powinno się w takiej sytuacji używać suszarki). Co istotne, gliceryna może też nieco rozjaśniać włosy farbowane, powodując blaknięcie użytego barwnika.
Autor: Piotr Brzózka
Czytaj też:
- Kozieradka - jak stosować na włosy
- Olejek rozmarynowy - czy działa na porost włosów?
- Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości
- Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Źródła:
- Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8
- Marcin Cichy, Nowe kierunki wykorzystania glicerolu w przemyśle chemicznym, Zakład Technologii Chemicznej , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, http://www.ztch.umcs.lublin.pl
- Witold Podkówka, Biogliceryna, Przegląd hodowlany, nr 2/2006