Fosfatydylocholina jest składnikiem błony komórkowej organizmów żywych. U człowieka występuje obficie w tkankach nerwowych, wątrobie oraz krwi. Fosfatydylocholina reguluje pracę wielu narządów. Wspomaga funkcjonowanie wątroby, opóźnia procesy starzenia, a także poprawia pamięć i sprawność intelektualną.

 fosfatydylocholina

Co to jest fosfatydylocholina?

Fosfatydylocholina, nazywana także lecytyną, jest organicznym związkiem chemicznym należącym do fosfolipidów. Fosfolipidy są grupą polarnych lipidów, które występują we wszystkich organizmach żywych (zwierzęcych i roślinnych). Stanowią istotny składnik budulcowy błony komórkowej.

Do fosfolipidów, poza fosfatydylocholiną, zaliczają się:

  • fosfatydyloetanoloaminy (kefaliny),
  • fosfatydyloseryny (serynofosfatydy),
  • fosfatydyloinozytole (fosfoinozytydy).

Niemniej najczęściej występującym lipidem w błonach komórkowych jest właśnie fosfatydylocholina. U człowieka znajduje się głównie w tkance nerwowej, wątrobie oraz krwi, a u roślin natomiast w nasionach.

Fosfolipidy odkryto najpierw w ludzkim mózgu, a później w żółtku jaja. Z badań wynika, że stanowią ponad 30 proc. masy całego żółtka. W żółtku jaja można wyróżnić następujące klasy lipidów:

  • lipidy niepolarne,
  • cholesterol,
  • fosfatydylocholinę,
  • lizofosfatydylocholinę,
  • fosfatydyloetanoloaminę,
  • lizofosfatydyloetanoloaminę,
  • sfingomielinę,
  • fosfatydyloinozytol.

Fosfolipidy są dostarczane się do organizmu wraz z pożywieniem. Występują we wspomnianym żółtku jajka, ale też w wątrobie wieprzowej i drobiowej, owocach morza, orzechach, mleku oraz soi. Na rynku aptecznym można znaleźć całe mnóstwo suplementów diety z fosfatydylocholiną, a gabinety medycyny estetycznej oferują zabiegi z jej użyciem – m.in. lipolizę iniekcyjną.

Fosfatydylocholina – efekty jej działania

Fosfatydylocholina jest głównym źródłem witaminy B4, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego układu nerwowego. Witamina B4 (cholina) bierze udział w produkcji acetylocholiny, będącej głównym neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za pamięć. Nie bez powodu lecytyna powszechnie kojarzy się ze środkiem wspomagającym pamięć i koncentrację. Ilość fosfatydylocholiny w organizmie ma także wpływ na inne układy narządów.

Lecytyna wspiera pracę układu trawiennego, gdyż jest składnikiem błony śluzowej żołądka i jelit. Wspomaga także regenerację komórek wątrobowych, przez co zabiega stłuszczeniu wątroby. Ponadto usprawnia oddychanie oraz wspomaga odchudzanie.

Fosfatydylocholina w zastrzykach

Gabinety medycyny estetycznej oferują zabiegi odchudzające z użyciem fosfatydylocholiny w zastrzykach. Lipoliza iniekcyjna, bo tak nazywa się zabieg, jest nazywana są liposukcją w zastrzyku. Polega na podskórnych iniekcjach lecytyny, które mają przyczyniać się do rozpadu komórek tłuszczowych. Zastrzyki podawane się głównie w miejsca, z których trudno pozbyć się tkanki tłuszczowej, takie jak podbródek, brzuch, uda, pośladki, kark, biodra oraz kolana. Tłuszcz pod wpływem fosfatydylocholiny ma być rozpuszczany, a następnie wraz z krwią ma trafiać do wątroby, skąd jest usuwany z organizmu.

Lipolizy iniekcyjnej nie mogą wykonywać osoby z:

  • zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • chorobami wątroby i nerek,
  • cukrzycą,
  • padaczką,
  • otyłością.

oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Fosfatydylocholina w tabletkach i kosmetykach

Z wiekiem ilość fosfatydylocholiny w organizmie spada, dlatego osoby starsze zaczynają mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Pomocna na tego typu dolegliwości ma być suplementacja fosfatydylocholiny w tabletkach.

Suplementy diety są oferowane seniorom jako produkty poprawiające pamięć i sprawność intelektualną, wspomagające pracę układu oddechowego i trawiennego, a także opóźniające procesy starzenia. Kapsułki z lecytyną mają także chronić wątrobę przez stłuszczeniem oraz wspomagać regenerację komórek wątrobowych. Zalecane się także na choroby zwyrodnieniowe serca i naczyń krwionośnych.

Lecytyna jest także składnikiem kosmetyków – mydeł, kremów, maseczek, szamponów, a także preparatów do higieny jamy ustnej. Fosfolipidy można też znaleźć w chemii gospodarczej – m.in. w płynach do mycia naczyń.

Fosfatydylocholina – dawkowanie i skutki uboczne

Zażywając fosfatydylocholinę w tabletkach należy przestrzegać zaleceń producenta. Uznaje się, że dawka dobowa w przypadku chorób wątroby nie powinna przekraczać 300-450 mg. Na obniżenie cholesterolu można zażywać do 800 mg na dobę. Natomiast pacjentom cierpiącym na chorobę Alzheimera podaje się nawet 4000 mg.

Zbyt duża dawka fosfatydylocholiny może nie zostać wchłonięta przez jelito cienkie, a jeśli przedostanie się do jelita grubego może zostać przekształcona w groźną dla układu krwionośnego trimetylaminę.

Odpowiednio dawkowana nie powinna powodować skutków ubocznych. Producenci suplementów diety ostrzegają jedynie przed takimi objawami niepożądanymi jak:

Fosfatydylocholina w tabletkach nie powinna też wchodzić w reakcję z innymi lekami. Jedynie osoby cierpiące na chorobę Alzheimera powinny skonsultować dawkowanie fosfatydylocholiny z neurologiem.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Bazan A., Przepiórkowska A., Lecytyna w kosmetyce – właściwości i zastosowanie, Świat przemysłu kosmetycznego 2/2011
  • Parchem K., Bartoszek A. – Fosfolipidy oraz produkty ich hydrolizy jako żywieniowe czynniki prewencyjne w chorobach cywilizacyjnych, Postepy Higieny i Medycyny Doświadczalnej (online), 2016; 70: 1343-1361
  • Siepka E., Bobak Ł, Gładkowski W., Charakterystyka aktywności biologicznej fosfolipidów żółtka, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 2 (99), 15 – 28
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down