Flora bakteryjna człowieka to jego tarcza obronna przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Jednak jej prawidłowe funkcjonowanie może zaburzyć np. zbyt częste stosowanie antybiotyków, niezdrowy styl życia czy dieta bogata w cukier, tłuszcze i białka. Zobacz czym grożą zaburzenia flory bakteryjnej jelit czy pochwy, oraz gdzie znajduje się najwięcej dobroczynnych bakterii dbających o nasze zdrowie.

 flora-bakteryjna

Szacuje się, że na 10 bilionów komórek, które człowiek posiada przypada 10 razy więcej bakterii, które kolonizują jego organizm. Z jednej strony to przerażające, z drugiej zaś, gdy uświadomimy sobie jak ważną rolę odgrywa prawidłowa flora bakteryjna, nie powinniśmy popadać w panikę. Najwięcej różnych gatunków bakterii występuje w jelicie grubym, przewodzie pokarmowym i pochwie. Stosunkowo mało ma ich flora bakteryjna skóry.

Co to jest flora bakteryjna?

Jeśli mikroorganizmy zamieszkujące nasze ciało nie wywołują żadnych chorób mamy do czynienia z fizjologiczną florą bakteryjną (tzw. flora saprofityczna), która odgrywa niezwykle ważną rolę. Chroni nas przed kolonizacją bakterii chorobotwórczych i grzybów zagrażających naszemu zdrowiu. Sprawia, że środowisko naszego organizmu jest nieprzyjazne dla rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową florę bakteryjną, która niestety zmienia się wraz z wiekiem, pod wpływem nadużywania antybiotyków, niezdrowej diety, agresywnych środków czystości i kosmetyków.

Flora bakteryjna jelit

W jelitach i w całym przewodzie pokarmowym znajduje się najwięcej bakterii w ciele ludzkim.  Szacuje się, że może być to ponad  pół tysiąca (a nawet tysiąc) gatunków mikroustrojów, które w przeważającej większości przebywają w jelicie grubym i stanowią 80 procent suchej masy kału. Flora bakteryjna jelit dzieli się na:

  • bakterie beztlenowe (np. Bacteroides spp, Bifiibbacterium, Clostridiiim),
  • bakterie względnie beztlenowe (np. pałeczki: Enterobacterkceae, E. Coli, ziarenkowce: Enterococcus).

Flora bakteryjna przewodu pokarmowego, tak samo jak flora bakteryjna w jelitach, odgrywa dużą rolę nie tylko w ochronie przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i aktywowaniu układu odpornościowego, ale także bierze udział w procesie pozyskiwania energii z pożywienia. Bakterie biorą także udział w produkcji witamin (zwłaszcza biotyny i witaminy K) i hormonów, regulują motorykę przewodu pokarmowego, wspomagają procesy fermentacyjne składników pokarmowych, prawidłowe procesy metaboliczne.

Zobacz: Żel antybakteryjny – do rąk, twarzy, bez wody

Zaburzona flora bakteryjna jelit - objawy

Kiedy zaczynamy chorować częściej niż zwykle, warto sprawdzić, czy nie została zaburzona flora bakteryjna jelit. Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy po kuracji antybiotykowej, zatruciu pokarmowym, kiedy nasza dieta odbiega od idealnej i jest bogata w słodkie produkty, wysokotłuszczowe, wysokobiałkowe, a jednocześnie jest uboga w błonnik pokarmowy. Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą powstać także pod wpływem:

  • stresu,
  • braku aktywności fizycznej,
  • nadużywania sterydów,
  • zażywania leków (niesterydowe leki przeciwzapalne, sulfonamidy, leki immunosupresyjne i antykoncepcyjne),
  • zatruć np. kadmem, ołowiem lub rtęcią, 
  • chorób takich jak infekcje, alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • radioterapii i chemioterapii,
  • nadmiernego spożycia kwasów Omega 6 i tłuszczy typu trans,
  • braku snu,
  • niedoboru witamin i minerałów.

Czym się objawia zaburzenie flory bakteryjnej jelit? Bólami brzucha, wzdęciami, biegunką, w dłuższej perspektywie spadkiem masy ciała, obrzękami, zaburzeniami immunologicznymi.  Zaburzenia flory bakteryjnej w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do magazynowaniu nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej.

Jak sprawdzić, czy z flora bakteryjna jelit jest wszystko w porządku? Lekarz może zlecić posiew treści jelitowej, testy oddechowe lub badania kału.

Flora bakteryjna jelit - odbudowa

W odbudowie prawidłowej flory bakteryjnej jelit kluczową rolę odgrywają prebiotyki, probiotyki i synbiotyki.

Probiotyki to preparaty, które zawierają hodowlę prawidłowych drobnoustrojów, które w warunkach fizjologicznych występują w przewodzie pokarmowym człowieka. Znajdziemy je w gotowych preparatach lub produktach spożywczych, na przykład w fermentowanych przetworach mlecznych, kiszonych ogórkach.

Prebiotyki stymulują działanie flory bakteryjnej, bo zawierają nietrawione części roślin budujące włókno pokarmowe. Znajdziemy je w warzywach i owocach (np. bananach, cebuli, ziemniakach) lub preparatach, które są dodawane do żywności. Synbiotyki to połączenie prebiotyków i probiotyków.

Przywracanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit polega jednak przede wszystkim na zmianie trybu życia i wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Czytaj także: Probiotyk - jaki wybrać? Probiotyki na jelita, naturalne

Flora bakteryjna pochwy

Obliczono, że w jednym mililitrze wydzieliny z pochwy znajduje się około 108 bakterii. Połowa z nich to drobnoustroje beztlenowe. Bakterie w florze bakteryjnej pochwy produkują kwas mlekowy oraz nadtlenek wodoru, które chronią pochwę przed rozwojem chorobotwórczych bakterii. Przy prawidłowej florze bakteryjnej pochwy pH utrzymuje się na poziomie około 3,8 - 4,2.

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy może jednak ulec zachwianiu w wyniku:

  • stosowania antybiotyków,
  • zmian hormonalnych (starość, połóg),
  • zbyt agresywnych środków higieny intymnej,
  • zbyt ciasnej bielizny,
  • braku higieny,
  • wielu kontaktów seksualnych z dużą ilością partnerów,
  • chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy.

W wyniku zaburzenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy pojawiają się infekcje dróg rodnych, które najczęściej objawiają się: uczuciem dyskomfortu, pieczeniem pochwy i sromu, świądem sromu, obrzękiem, zmianą zapachu, zabarwienia i konsystencji wydzieliny pochwowej, bolesnymi stosunkami płciowymi.

Niespecyficzna flora bakteryjna może doprowadzić do niespecyficznego zapalenia pochwy, które wymaga podawania antybiotyków i stosowania łagodnych preparatów myjących.

Czytaj również: Probiotyk dopochwowy, ginekologiczny - jaki? Dla kobiet w ciąży

Flora bakteryjna jamy ustnej

W jamie ustnej człowieka znajduje się około 700 gatunków drobnoustrojów, najwięcej z nich występuje w kieszonkach dziąsłowych, płytce nazębnej i grzbiecie języka.

Próchnicę wywołują bakterie z gatunków Streptococcus mutans, Lactobacillus rhamnosus oraz Streptococcus gordonii. Żywią się one węglowodanami zawartymi w resztkach pokarmów, w wyniku czego powstają kwasy obniżające pH jamy ustnej. To prowadzi do uszkodzeń szkliwa i powstawania dziur. 

Za nieprzyjemny oddech odpowiadają bakterie z gatunków: Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum i Prevotella intermedium, które żywią się białkami zawartymi w ślinie oraz komórkami nabłonka.  

Prawidłowa higiena zębów jest bardzo ważna, bo jej brak może nie tylko prowadzić do próchnicy i chorób przyzębia, ale także warto wiedzieć, że bakterie z jamy ustnej mogą przedostawać się do układów wewnętrznych organizmu i zwiększyć ryzyko chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Sprawdź: Leczenie próchnicy zęba - jak pozbyć się próchnicy?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down