Drotaweryna

Drotaweryna to mało znana nazwa substancji czynnej bardzo znanych leków rozkurczowych. Drotaweryna i jej pochodna  chlorowodorek drotaweryny (drotaverini hydrochloridum) pomagają w stanach skurczowych mięśni gładkich dróg żółciowych, moczowych i przewodu pokarmowego. Drotawerynę przyjmuje się też w przypadku bolesnych miesiączek. Jednym z najważniejszych pytań dotyczących tej substancji, jest kwestia tego, czy bezpieczna jest drotaweryna w ciąży.

Drotaweryna

Drotaweryna jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną papaweryny, czyli alkaloidu izochinolinowego występującego w opium. Drotaweryna działa w sposób silnie rozkurczający mięśnie gładkie narządów wewnętrznych w obrębie:

  • dróg żółciowych,
  • układu moczowego,
  • przewodu pokarmowego,
  • naczyń krwionośnych,
  • oskrzeli.

Jest metabolizowana w wątrobie, a wydalana z moczem i żółcią.

Drotaweryna – zastosowanie

Na bazie drotaweryny oraz jego pochodnej – chlorowodorku drotaweryny (drotaverini hydrochloridum) produkowane są popularne i powszechnie dostępne leki rozkurczowe. Jeśli chodzi o wskazania medyczne dotyczące stosowania środków z drotaweryną, wymienić można:

  • stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych, takie jak: kamica pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, stany zapalne przewodów żółciowych, zapalenie okołopęcherzykowe, zapalenie brodawki Vatera;
  • stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych, takie jak: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz.;
  • stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego, takie jak: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie żołądka, zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy, zapalenie trzustki, stany skurczowe wpustu i odźwiernika żołądka, zespół jelita drażliwego, zaparcie spastyczne, wzdęcie;
  • inne: bolesne miesiączkowania, ból głowy pochodzenia naczyniowego.

Sprawdź: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

Drotaweryna, chlorowodorek drotaweryny – dawkowanie

Jak zaleca producent, jednego z najpopularniejszych na rynku środków bazujących na chlorowodorku drotaweryny, osoba dorosła może przyjąć dziennie od 3 do 6 tabletek, zawierających po 40 mg substancji czynnej. Dzienna dawka nie może więc przekroczyć 120-240 mg. Inaczej dawkowanie wygląda w przypadku dzieci.

W przedziale wiekowym 12-18 lat zaleca się podawanie do 160 mg chlorowodorku drotaweryny dziennie (4 tabletki), zaś w grupie 6-12 lat – do 80 mg (2 tabletki). Leków bazujących na drotawerynie i chlorowodorku drotaweryny nie powinno się podawać pod żadnym pozorem dzieciom do 6 roku życia.

Zobacz: Leki rozkurczowe z drotaweryną i nie tylko

Drowarteryna – efekty uboczne

Drowarteryna, będąc pochodną papaweryny, czyli opiatu, powoduje rozliczne skutki uboczne w przypadku zastosowania w większej dawce. Do efektów ubocznych nadużycia drowarteryny można zaliczyć:

  • wiotczenie mięśni całego ciała,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • apatię,
  • depresję oddechową (zmniejszenie częstotliwości i głębokości oddechów),
  • spowolnienie perystaltyki jelit (skurcze mięśni gładkich, umożlwiające wypróżnianie się).

Mowa tu jednak o przedawkowaniu leków z drotaweryną, nie zaś ich stosowaniu w zgodzie z zaleceniami zawartymi na ulotce. W przypadku trzymania się norm, powyższe skutki uboczne mogą wystąpić w sporadycznych przypadkach. Dawki zalecane przez producentów leków z drotwaweryną i chlorowodorkiem drotaweryny nie powinny też upośledzać zdolności do prowadzenia samochodu.

Drotaweryna – przeciwskazania

Jeżeli chodzi o drotawerynę, przeciwskazania związane są nadwrażliwością na składniki danego preparatu, zarówno substancję czynną, jak i substancje pomocnicze. Nie powinno się też drotawerny przyjmować w przypadku niewydolności serca, nerek lub wątroby. Przeciwskazaniem jest blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia.

Drotaweryna w ciąży

Producenci leków na bazie drotaweryny zakazują jej stosowania w przypadku dzieci do 6 roku życia, nie wspominają natomiast, by nie wolno jej było zażywać w okresie ciąży. Mimo to przyszłe matki często dręczy pytanie czy leki na bazie drotaweryny w ciąży są bezpieczne dla nich i dla płodu.

Większość obaw wiąże się z tym, czy działanie rozkurczowe nie będzie hamować skurczów porodowych, utrudniając w ten sposób, a nawet uniemożliwiając poród. Pojawiają się też głosy, że drotaweryna w ciąży grozi poronieniem. Nie jesteśmy w stanie przytoczyć żadnych wiarygodnych badań, które potwierdzałyby te tezy, zaś leki na bazie drotawerny są powszechnie przyjmowane przez kobiety w ciąży, zazwyczaj za wiedzą i akceptacją lekarzy prowadzących. Dla pewności i własnego spokoju, sięgając po drotawerynę w ciąży, zalecamy wcześniejszą konsultację z lekarzem. 

Zobacz: Tran dla dzieci, dorosłych i w ciąży - nie tylko na odporność

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down